Актуальні проблеми соціальної, психологічної та виховної роботи в ОВС - Матеріали науково-практичної конференції

Громадська думка як критерій оцінки та чинник ефективності роботи овс

Громадська думка щодо діяльності ОВС є одним із головних критеріїв оцінки їхньої роботи. Цінність громадської думки полягає ще й у тому, що вона пропонує шляхи поліпшення роботи органів внутрішніх справ. Варто підкреслити, що вивчення громадської думки дозволяє вирішувати і проблеми латентності злочинів, а так само виявляти причини, за якими громадяни не звертаються за допомогою в міліцію.

Громадська думка як сукупне судження має такі особливості: по-перше, це визначення стану масової свідомості; по-друге, характерною рисою цього стану є те, що воно містить саме оцінку проблем, подій і фактів дійсності; по-третє, оцінка ця досить стійка, тобто сформувалася протягом якогось часу, під впливом яких-небудь фактів і т.п.; по-четверте, ця оцінка включає як сховану, так і явну форму; по-п'яте, громадської думка – це думка саме «різних соціальних спільнот» [1].

Важлива роль громадської думки полягає в тому, що вона пропонує шляхи удосконалення роботи міліції. Результати вивчення думки можуть бути використані для: а) переконання людей змінити свою думку про міліцію; б) інформаційного насичення і зміни наявної громадської думки; в) посилення наявної думки; г) типологізації груп населення в залежності від можливості допомогти чи нашкодити взаєминам міліції і громадськості; д) розрахунку часу, необхідного для зміни громадської думки про міліцію.

Громадська думка про органи внутрішніх справ є складним специфічним соціально-психологічним явищем, що має своїм об'єктом відбиток різноманітних явищ соціальної дійсності, що стосуються діяльності органів внутрішніх справ. Вона висвітлює ставлення населення до цього правоохоронного органу і його співробітників. Тому, в остаточному підсумку, громадська думка може бути розглянута як один із важливих зовнішніх чинників, що впливають на всі сторони діяльності органів внутрішніх справ. Саме специфіка громадської думки буде визначати характер і результат взаємодії співробітників цього інституту із населенням, а від останнього найчастіше залежить успіх захисту правопорядку (важливість мають багато видів допомоги, що надається населенням міліції, починаючи з показань свідків і закінчуючи інформацією про можливі правопорушення). Звичайно, у реалізації різноманітних функцій органами внутрішніх справ значення громадської думки не однаково, проте в цілому її вплив поширюється на всю систему.

Одним із важливих моментів є оцінка ефективності діяльності міліції населенням, яка тісно пов'язана з інформованістю населення про діяльність ОВС. Якщо населення не проінформовано про діяльність органів правопорядку, або якщо воно має недостатньо інформації, оцінка діяльності організації має хибний характер, або остання недостатньо повна та об'єктивна. Та навпаки, саме оцінка ефективності діяльності міліції дає нам можливість оцінити рівень інформованості населення. Якщо оцінка низька, то, можливо, причиною послугувала низька інформованість. Хоча в даному випадку не слід виключати можливість того, що причиною такої оцінки може бути й дійсно неефективна діяльність працівників ОВС при високій інформованості населення.

Особливу увагу необхідно приділяти методам взаємодії міліції та населення, адже вони безпосередньо пов'язані з рівнем престижу та іміджу міліцейської професії. Престиж і оцінка органів внутрішніх справ із боку суспільства, різноманітних його інститутів і соціальних груп залежить не тільки від номінального набору прав і обов'язків, привілеїв і пільг, можливостей представника силових структур, але і від тісної взаємодії, обопільного спілкування і співробітництва громадськості і підрозділів органів внутрішніх справ, у процесі чого повинний створюватися позитивний і, головне, правдивий образ міліціонера, основним принципом роботи якого стає сьогодні увага до інтересів особистості як до інтересів держави і суспільства.

Таким чином, проблема престижу органів внутрішніх справ повинна розглядатися не тільки з погляду номінального фіксування того або іншого рівня престижу служби або підрозділи, але так само з погляду управлінського підходу, коли престиж може бути використана як підстава для кадрових ротацій, для формування комплексу мотиваційних орієнтацій співробітників, для формування і закріплення в громадській свідомості позитивного уявлення співробітника ОВС із метою підвищення ефективності їхньої діяльності.

Службові функції міліції, що вона виконує у суспільстві, умовно можливо поділити на такі:

- примус до виконання законів;

- боротьба зі злочинністю;

- охорона громадського порядку.

Остання має особливу важливість, бо саме охорона громадського порядку через свою об'ємність і значну різноманітність заходів є найбільш складною. Тому професіоналізм в міліції в першу чергу пов'язується з удосконаленням її діяльності в сфері охорони громадського порядку, умінням підтримувати тісні контакти з населенням, тобто наданням людям "соціальних" послуг. Крім того, це необхідно і для підвищення ефективності заходів у боротьбі зі злочинністю. Наявність тісних контактів і порозуміння з населенням значно посилює превентивні можливості міліції.

Оскільки найважливішим напрямком підвищення якості роботи органів внутрішніх справ країн Європейського союзу розглядається орієнтація на потреби клієнтів (населення), то й у вітчизняній практиці необхідно особливу увагу приділити питанням вивчення та формування громадської думки щодо діяльності міліції. Необхідний перегляд самої концепції врахування громадської думки в механізмі керуванням міліцією. Головним повинна бути не оцінка думки населення про діяльність міліції, а з'ясовування того, що очікує населення від діяльності міліції, які проблеми, на думку населення, вона повинна вирішувати.

Здійснення запропонованих заходів буде сприяти підвищенню авторитету і престижу професій, пов'язаних з охороною громадського порядку та боротьбою зі злочинністю, що, у свою чергу, буде впливати на ефективність та якість діяльності органів внутрішніх справ.