Актуальні проблеми соціальної, психологічної та виховної роботи в ОВС - Матеріали науково-практичної конференції

Соціально-психологічний стан підрозділу овс як об’єкт паблік рілейшнз

В роботі [1] нами були розглянуті цілі і напрямки діяльності служби паблік рілейшнз (PR) в підрозділі ОВС, що є вищим навчальним закладом. Було показано, що запровадження паблік рілейшнз у ВНЗ системи МВС є потужним ресурсом дієвого менеджменту, спрямованого на підвищення ефективності роботи підрозділу. Зазначимо, що ця та інші роботи, присвячені PR в ОВС стосуються головним чином взаємодії органів внутрішніх справ із зовнішньою громадськістю, тобто тієї, що знаходиться поза межами організації. Ефективний менеджмент припускає створення працюючій людині таких соціальних, побутових, психологічних і інших умов в організації, у яких він почуває себе комфортно. Матеріальне стимулювання і визнання важливості ролі кожного співробітника в загальних справах, розширення його участі в управлінні та ролі в розвитку організації, прояв відповідальності перед організацією в здійсненні її задач – веде до росту ефективності діяльності організації. Для PR, який є ефективним знаряддям менеджменту організації, головним завданням в цей галузі є створення необхідних соціально-психологічних умов в організації, які сприяють підвищенню її ефективності.

У принципі, ідеологія паблік рілейшнз у менеджменті може бути реалізована і в організаціях із жорсткою ієрархічною підпорядкованістю, управління якими за статутом спирається на накази, розпорядження і команди. Важливим ресурсом, використання якого пособляє ефективної діяльності підрозділу ОВС, є створення сприятливих соціально-психологічних умов роботи в колективі. Це пояснюється тим, що керування підрозділом, який психологічно об’єднаний на виконання спільного завдання, помітно полегшується, а ефективність його роботи зростає.

Для використання цього ресурсу слід визначити головні напрямки PR-діяльності, спрямованої на створення сприятливих соціально-психологічних умов в підрозділі ОВС задля підвищення ефективності його діяльності, що і є метою роботи.

Зазначимо, що об’єктом впровадження управлінських PR технологій є підрозділи ОВС різних рівнів – як за рівнями їх завдань, так і за чисельністю – тобто за їх організаційними можливостями. В значних за розмірами підрозділах суб’єктом діяльності з покращення соціально-психологічного клімату в колективі є спеціально призначені посадові особи (або служби) з соціальної, психологічної роботи або з паблік рілейшнз. Для багатої кількості підрозділів ОВС, в яких, через їх малу чисельність не може бути посади спеціаліста з указаних фахів, проводити ідеологію PR в менеджменті мусить безпосередньо сам керівник підрозділу, зацікавлений у підвищенні ефективності його роботи.

Виходячи з того, що відносини службовців у підрозділі є фактором, який може суттєво впливати на ефективність його роботи, визначимо, що найбільш ефективною організацією відносин співробітників є стан, коли вони виступають єдиною командою, і всі, в тому число і прості виконавці, стають учасниками спільної діяльності. Можливі два основних напрямки формування взаємного порозуміння та доброзичливих відносин службовців в підрозділі ОВС:

- удосконалення взаємин керівництва і підлеглих (вертикальний рівень);

- удосконалення взаємин між співробітниками (горизонтальний рівень).

У рамках першого напрямку керівникові підрозділу слід враховувати, що будь який елемент його публічної поведінки, будь яке спілкування із підлеглими впливають на формування його іміджу, тобто на ступень прихильності до нього співробітників і ефективності виконання його розпоряджень. Дуже важливо, щоб імідж керівника спирався не тільки на його посадовий та інструментальний авторитети, а й на авторитет особистісний.

В якості зразкової моделі комунікації керівництва підрозділу із співробітниками можна запропонувати наступні дії:

- здійснювати у спілкуванні з співробітниками особистісний підхід до кожного з них,

- інформувати всіх співробітників про досягнення, цілі і пріоритети в діяльності підрозділу, а також про те, яку це може принести їм користь,

- створити умови, при яких ясно визначаються завдання і обов’язки підлеглих, а також оцінювання їхньої роботи,

- доводити до всіх співробітників вимоги до якості їх роботи,

- заохочувати співробітників до рекомендацій з удосконалення роботи підрозділу і вчасно інформувати їх про результати їх розгляду,

- забезпечувати підлеглих інформацією, яку вони можуть використати в своїх кар’єрних планах, та одержувати інформацію від них про ці плани,

- заохочувати співробітників до висловлювань про їхні проблеми, та своєчасно вирішувати проблеми підлеглих.

Для удосконалення взаємин між співробітниками підрозділу необхідно створення потужної системи комунікативної діяльності для забезпечення розуміння внутрішньою громадськістю цілей підрозділу та згуртування її на їх виконання. Внутрішня комунікація в підрозділі здійснюється через необхідні для цього PR-звернення, для розповсюдження яких можуть бути використані різноманітні засоби:

- журнальне видання підрозділу (для інформування про стратегічні задачі в значних за розміром підрозділах),

- багатотиражна газета (для оперативної інформації та вирішення конфліктних ситуацій),

- листівки (сверхоперативна інформація, що адресована малої групі),

- “гарячий» телефон (обов’язкової з зворотним зв’язком),

- дошка об’яв,

- безпосереднє спілкування співробітників.

Безпосереднє спілкування проводиться як ділове – при виконання професійних ролей, так і неофіційне спілкування – при цьому важлива не соціальні або професійні ролі його учасників, а їх особистісні якості. Неофіційне спілкування проводиться в неофіційних обставинах – “зустрічі за кавою», на спортивних майданчиках, при виїздах на природу і т.п. Для цього типу спілкування, де превалює неофіційна та довірча інформація, дуже важлива регулярність проведення зустрічей. Вони є найбільш ефективними для прояву особистісних якостей і згуртування колективу.

Література:

1. Саппа М.М. Модель служби паблік рілейшнз ВНЗ системи МВС: цілі і напрямки діяльності // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2005. – В.31. – С.432-436.