Актуальні проблеми соціальної, психологічної та виховної роботи в ОВС - Матеріали науково-практичної конференції

Мотиваційна сфера особистості як показник професійної придатності до служби в овс

Мотиваційна сфера є необхідним показником при професійному психологічному відборі як на службу в органи внутрішніх справ, так і на навчання у навчальних закладах системи МВС. Виявлення її особливостей при психологічному відборі на службу в ОВС реалізує вимоги про врахування обгрунтованості особистістю вибору професії. У дослідженнях багатьох психологів показана залежність ефективності діяльності, як навчальної, так і професійної, від розвитку мотиваційної сфери індивіда.

Той факт, що в даний час система психологічного відбору на службу в ОВС не враховує повною мірою мотиваційного компонента, указує на необхідність виділення і наукового обгрунтування мотиваційних показників придатності до навчання та професійної діяльності.

Аналіз основних підходів до вивчення даної проблеми, а також результати наших досліджень дозволили нам дати змістовну характеристику професійних мотивів кандидатів на службу в ОВС.

В залежності від зовнішніх і внутрішніх характеристик професійної діяльності працівника ОВС, що є спонукальними, ми виділили такі групи мотивів.

Мотиви, пов'язані з об'єктивними цілями, змістом та результатами професійної діяльності працівника ОВС. Даний тип мотивації пов'язаний із усвідомленням соціальної значущості професії, її об'єктивних цілей, змісту, основних умов, засобів, методів, оцінки і контролю результатів і характеризується спрямованістю особистості на участь у реалізації даних цілей: бажання особисто брати участь у забезпеченні правопорядку, захисту закону і прав громадян, у боротьбі зі злочинністю. У цьому випадку сама професійна діяльність є ціллю для індивіда.

Мотиви розвитку та самореалізації, що характеризуються прагненням індивіда до творчій самореалізації в обраній професійній діяльності, до особистісного та професійного удосконалювання. Цей тип сприяє творчому та грамотному підходу до виконання службових обов'язків, розширенню сфери компетенції та самостійності працівника.

Мотиви, що пов'язані із зовнішніми характеристиками й умовами діяльності. У даному випадку факторами діяльності, що спонукають індивіда, є зовнішні характеристики професії, а сама професійна діяльність розглядається як засіб задоволення власних потреб, які не відповідають її об'єктивним цілям.

У професіях системи ОВС такими зовнішніми умовами (факторами) є: престиж професії; можливість кар'єрного просування; матеріально-побутові умови (зарплатня, квартира та ін.); сприятливі умови праці (режим роботи, наявність вільного часу, розташування місця роботи); можливість спілкуватися з людьми (неформальне спілкування, спілкування з різноманітними категоріями людей); романтика професії; зовнішній імідж професіонала як мужнього, вольового, зрілого і цілеспрямованого; військова дисципліна; наявність спеціальної форми і зброї. Кожний із цих чинників може бути спонукальним і домінувати в мотиваційній сфері індивіда.

Наступною важливою характеристикою професійної мотивації кандидата є ступінь його самостійності у виборі професії. У залежності від цього варто виділяти мотиви, що характеризуються високим та низьким ступенем самостійності у виборі професії. У першому випадку (високий ступінь самостійності у виборі професії) мотивація пов'язана із усвідомленням власної ролі у виборі професії, пошуком покликання, самостійним визначенням і аналізом джерел інформації про професію.

В іншому – вибір професії здійснюється в основному під впливом референтної групи: батьків, родичів або друзів. Дана мотивація пов'язана з бажанням відповідати чеканням батьків, прагненням навчатися разом з друзями (або працювати разом із ними), а також прагненням продовжувати сімейні професійні традиції.

Ще одною характеристикою професійної мотивації слід вважати ступінь адекватності уявлень кандидата про майбутню професію. У даному випадку має значення усвідомлення як об'єктивних цілей, змісту, методів, соціальної значущості та специфічних особливостей діяльності, так і зовнішніх умов. У залежності від цього можна виділити мотиви, пов'язані з високим і низьким ступенем адекватності уявлень про професію, а також їх різноманітні сполучення.

Оскільки мотиваційна сфера характеризується не тільки її змістом, але й іншими параметрами, то при її вивченні в процесі професійного психологічного відбору необхідно враховувати силу, стійкість, множинність, структурність, ієрархічність та динамічність мотивів. Питання оцінки сприятливості або несприятливості особливостей мотиваційної сфери кандидата з точки зору успішності його майбутньої професійної діяльності, на наш погляд, необхідно вирішувати з позиції профільного підходу. Слід розглядати комплекс мотивів як цілісне утоворення, враховувати системостворюючи зв'язки між мотивами і виходити з положення, що зміст мотиваційного профілю особистості містить у собі не тільки взаємодії мотивів, а й має свій власний онтологічний статус, за яким знаходиться об'єктивний рівень розвитку психічних структур, що забезпечують функціонування мотивів.

Виходячи з вищесказаного ми виділили структуру параметрів, яка характеризує мотиваційну сферу кандидата на службу в ОВС з точки зору впливу її на успішність або неуспішність освоєння майбутньої професії.

Сприятлива мотивація характеризуется такими параметрами: високий рівень самостійності у виборі професії; раннє (в онтогенезі) захоплення професією; адекватне уявлення про професію, усвідомлення її об’єктивних цілей, змісту, умов та соціальної значущості; усвідомлення вимог професії до особистості; прагнення особисто брати участь у реалізації об'єктивних соціально заданих цілей професії; усвідомлення необхідності переборювати труднощі, пов'язані із професією; усвідомлення необхідності морального вибору у професійній діяльності працівника ОВС; прагнення до творчій самореалізації у професійній діяльності; прагнення до особистісного та професійного удосконалення; конкретне уявлення про плани на майбутнє, пов'язані із вибраною професією.

Профіль, у якому зазначені показники домінують, а зовнішні умови професії, її методи, фактори контролю й оцінки розглядаються особистістю як засоби діяльності, характеризує ступінь присвоєння нею об'єктивного змісту діяльності і визначають відповідність дійсних професійних мотивів соціально заданим характеристикам професії.

Несприятлива мотивація, на наш погляд, характеризується домінуванням у мотиваційному профілі особистості таких параметрів: виражене прагнення компенсації характерологічних вад за рахунок професії; потреба в соціальному схваленні, реалізація якої пов'язується із зовнішнім престижем професії; домінуюча потреба у виправданні своєї самооцінки, реалізація якої пов'язується індивідом із зовнішніми характеристиками професії: владні повноваження, кар'єрне просування, зовнішній імідж професіонала; прагнення вирішити свої матеріально-побутові проблеми за допомогою професії; неадекватне уявлення про професію та її вимоги до особистості, вибір її на основі романтичної привабливості; ігнорування творчих аспектів діяльності, а також можливості особистісного та професійного удосконалення; низький рівень самостійності у виборі професії; відсутність уявлень про власні плани на майбутнє, які пов'язані із вибраною професією; нерозбірливість у засобах при реалізації особистих потреб; небажання особисто брати участь у реалізації об'єктивних соціально заданих цілей професії; негативне емоційне ставлення до професії.

Необхідно відзначити, що сполучення зазначених параметрів мотивації із соціальною незрілістю, низьким рівнем розвитку моральних якостей, відсутністю віри в можливості закону і права, низькою самооцінкою та слабкою здатністю передбачати наслідки власних дій, відношення до закону як до засобу реалізації власних потреб може виражатися в асоціальній поведінці, призводити до порушення індивідом дисципліни і законності.

Виходячи з описаних характеристик професійної мотивації кандидатів на службу в ОВС, її оцінка повинна враховувати усі необхідні параметри, а не обмежуватися яким-небудь одним.