Актуальні проблеми соціальної, психологічної та виховної роботи в ОВС - Матеріали науково-практичної конференції

Індивідуально-виховна робота та проведення профілактики правопорушень серед студентів ннІпес хнувс

Запобігання різноманітним проявам правопорушень молоді у будь-якому суспільстві здійснюється через застосування кримінально-правових норм і проведення попереджувальної діяльності зусиллями державних і громадських організацій.

Поняття "попередження правопорушень" ширше, ніж поняття "профілактика правопорушень". У першому випадку мова йде про явище в цілому, якому властиві певні тенденції й закономірності; визначення шляхів і заходів попередження правопорушень. У другому випадку розглядаються питання профілактики правопорушень на різних рівнях.

Профілактика – це одне з найбільш часто уживаних у теорії і практиці попереджувальної діяльності поняття. Його зміст походить від грецького слова "профілактикос" – запобіжний. Здебільшого під профілактикою розуміють сукупність попереджувальних заходів.

Таким чином, попередження правопорушень – це спеціальний вид діяльності (держави і суспільства), спрямований на визначення шляхів і заходів, а також інших можливостей ефективного впливу на правопорушення як соціально правового явища з метою поступового викорінювання цього негативного явища з життя суспільства. Під запобіганням правопорушень розуміють діяльність, здійснювану державними органами і громадськістю, для якої характерний системний характер як за комплексом заходів, так і за колом суб’єктів, які її здійснюють, спрямовану на недопущення виникнення, усунення, послаблення або нейтралізацію причин та умов скоєння правопорушень, окремих їх видів та конкретного правопорушення.

Особливого значення у здійсненні загальної профілактики правопорушень серед студентів інституту є приділення уваги їх правовому вихованню, правовій агітації та пропаганді (проведення лекцій та бесід).

Під час проведення лекцій або бесід необхідно розкривати питання щодо кримінальної та адміністративної відповідальності молоді за вчинення правопорушень, правил поведінки у громадських місцях і наслідків вживання молоді алкоголю та наркотичних речовин тощо.

Профілактичну роботу зі студентами іноді необхідно проводити в індивідуальному порядку.

Індивідуальна профілактика – це діяльність, спрямована на виявлення осіб, від яких можна очікувати вчинення правопорушень і здійснення впливу на них та оточуюче їх соціальне середовище (мікро середовище) з метою позитивної корекції поведінки цих осіб, усунення, послаблення або нейтралізації криміногенних факторів, що діють у цій сфері. Цей вид профілактики розрахований на конкретну роботу з конкретною особою та її близьким оточенням.

Об’єктами цього виду профілактики є індивіди, поведінка і спосіб життя яких свідчать про реальну можливість здійснення ними злочинів та правопорушень. Погляди, мотиви, система ціннісних орієнтацій особистості можуть стати основою для застосування профілактичного впливу лише в тому випадку, коли вони проявилися в антигромадській поведінці.

Науковці виділяють такі стадії індивідуальної профілактики:

– підготовча, яка складається з діяльності щодо виявлення осіб з антигромадською установкою, а також елементів мікросередовища, які негативно впливають на них;

– безпосередня, яка складається з комплексу заходів щодо організації, планування та безпосереднього впливу на особу та її оточення;

– кінцева, яка передбачає проведення перевірки та аналізу результатів проведених профілактичних заходів, а також визначення нових цілей та завдань щодо закріплення їх результатів.

Метод переконання – це комплекс виховних, роз’яснювальних заходів, які здійснюються з метою зміни антигромадської спрямованості молоді й закріплення у нього позитивної соціальної орієнтації. Основною формою реалізації методу переконання є індивідуальні та колективні бесіди, обговорення поведінки особи, встановлення за нею шефства, стимулювання участі у соціально-корисній діяльності тощо.

Бесіди, залежно від цілей, можуть бути: ознайомлювальні, попереджувальні, виховні.

Ознайомлювальні бесіди – це відповідальний захід, від змісту якого багато в чому залежить результат подальшої виховної роботи. Психологічна атмосфера такої бесіди, її тон повинні відображати загальну лінію індивідуальної роботи – сполучення доброзичливості та зацікавленості в долі студента з вимогливістю до нього та його поведінки. Для того щоб ця бесіда була ефективною і предметною, необхідно зібрати якомога більше інформації про нього, його оточення, сім’ю, поведінку за місцем проживання.

Попереджувальна бесіда проводиться за наявністю фактів антигромадської поведінки студента. Попереджувальна бесіда поряд із здійсненням на студента виховного впливу має на меті контроль за поведінкою особи.

Виховні бесіди близькі за цілями та основним змістом до попереджувальних бесід, але проводяться вони, як правило, у неофіційній обстановці.

Отже, своєчасне проведення вищезазначених бесід зі студентами надає можливість вдосконалити навчальний процес, а також сформувати правосвідомість, загальну культуру та особисті якості студентів інституту відповідно до загальнолюдських морально-етичних норм.