Актуальні проблеми сучасної науки і правоохоронної діяльності: Матеріали підсумкової наукової конференції курсантів та студентів.

СучаснІ украЇнськІ партІЇ: потреба у внутрІшнІй партІйнІй демократизацІЇ

 

У третє тисячоліття Україна вступила як незалежна, суверенна, демократична держава з досить високим рівнем розвитку політичної активності мас, яка має тенденцію до поглиблення та подальшої організації. Яскраво вираженими формами такої активності є політичні партії, кількість яких зростає і які відіграють усе помітнішу роль у житті нашого суспільства.

Один з визначальних принципів демократії полягає в тому, що в суспільстві діє законодавчо закріплений механізм захисту прав меншості від диктату більшості.

Розв'язання багатьох проблем трансформаційного процесу в сучасній Україні набуває особливого значення з огляду на перехід до парламентсько-президентської форми державного устрою та запровадження пропорційної виборчої системи. За таких обставин якісно змінюється роль партій у політичному житті держави і поста­ють дуже складні завдання що­до побудови сучасної партійної системи. Партія – це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян, прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має на меті сприяти формуванню і виразу політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах. Розгортання політичної (конституційної) кризи з квітня 2007 року в Україні вказує на складність реформування політичної системи, пов'язану, по суті, з пошуком оптимальних моделей гармонізації політич­ного функціонування (влади) і політичної участі (громадян) у суспільних процесах. Ефективним засобом гармонізації стосунків влади і громадян теоретично можуть бути партії. Але з'ясування реальної здатності сучасних українських партій і партійної системи виступити рушієм процесу демократичних перетворень у країні потребує наукового дослідження.

Сучасні партії в Україні не відповідають принципу внутрішньої партійної демократії. Тому надалі без внутрішньої демократизації партії не зможуть відігравати провідну роль у демократичних пе­ретвореннях в Україні. Треба зазначити, що партійна демократія – це не тільки реалізація функцій влади через діяльність партій, а й певна сукупність демократичних стандартів цієї діяльності, тобто встановлених певних зразків, еталонів, норм чи моделей. Внутрішня партійна демократизація має стати важливим інструментом становлення самої демократії. Потрібно надати можливість партійним «низам» брати активну участь в ухваленні важливих партійних рішень і складанні партійних програм, впливати на партійних керівників.

Ліберально-демократична програма суспільного розвитку, визначена у новій редакції Конституції України, створює умови для посилення ролі партій у державотворчому процесі. Тим часом до парламентської більшості увійшли комуністи, з їхньою цілком протилежною ліберально-демократичній програмою суспільного розвитку. Така обставина, зокрема, заклала основу неконвенційності дальшої діяльності Верховної Ради і зумовила політичну кризу навесні 2007 року. Звернен­ня політичної еліти по допомогу до громадян і організація мітингів протесту проти чи за проведення дострокових парламентських виборів наочно продемонструвало неспроможність партійної системи забезпечити ефективну діяльність влади. Очевидно, однією з причин слабкості партій є порушення партійної демократії, яке має лежати в основі партійних відносин.

Оптимальною для гармонізації політичного функціонування (влади) і політичної участі в житті суспільства (громадян) є партиципаційна модель демократії. Загальновідомо, що в поняття «партиципація» вкладають усі види участі громадян у політичному житті для впливу на ухвалення рішень вла­ди. Схематично партиципаційна модель демократії виглядає як піраміда з прямою демократією в основі і репрезентативною – на наступних щаблях. Партиципація населення, тобто культивування партиципаційних принципів у суспільстві сприятиме становленню громадськості, активістської політичної культури, автономній політичній участі в житті суспільства. А такий процес своєю чергою, відповідає потребі внутрішньої партійної демократизації.