Актуальні проблеми сучасної науки і правоохоронної діяльності: Матеріали підсумкової наукової конференції курсантів та студентів.

Проблеми пропорцІйноЇ виборчоЇ системи та мІсцевому рІвнІ

Способом, у який суспільство організовує владу, тобто створює представницькі органи для здійснення її всередині самого себе, є вибори. Отже, зміст виборів як політичного суспільно-правового інституту полягає в тому, що саме волею народу здійснюється конституювання та відтворення як представницьких органів державної влади, так і органів місцевого самоврядування, надання обраним представникам владних повноважень у межах їхньої компетенції.

За своєю суттю вибори – це форма безпосереднього народовладдя, здійснюваного в умовах демократичного суспільства та правової держави в порядку, передбаченому конституцією та законодавством країни. Розглядаючи місцеве самоврядування як специфічну форму публічної влади, слід зосередити увагу на особливостях питань, що вирішують органи місцевого самоврядування, а також на розмірах території, в межах якої функціонує відповідна територіальна громада. Місцеве самоврядування є специфічною діяльністю, пов’язаною з вирішенням питань місцевого значення, питань безпосереднього забезпечення життєдіяльності членів територіальної громади.

Пропорційна виборча система, заснована на виборі списків політичних партій, їхніх виборчих блоків, звичайно, послаблює особисті зв’язки та персональну відповідальність депутатів перед своїми виборцями. Проте її заслугою є те, що вона найбільш пристосована для виконання головного завдання представницького органу – вираження загальних інтересів виборців, розроблення цілісної й комплексної програми розвитку території та її громади.

Пропорційна система звела нанівець формальний зв’язок кожного депутата з територіальним округом. Оскільки норму про конкретну територіальну належність депутата скасовано, тепер зв’язок з виборцями можна підтримувати тільки за налаштованості партійних фракцій і за особистого бажання депутатів або в разі виникнення поодиноких ініціативних рад.

Відповідно до закону «Про статус депутатів місцевих рад», регіональні виборні представники мають звітувати перед виборцями й проводити з ними зустрічі. Також депутат місцевої ради на звітних виборах або зустрічах з питань, що випливають з потреб відповідного виборчого округу чи територіальної громади загалом, може отримувати доручення від виборців. Виконуючи такі доручення, депутат місцевої ради може діяти або одноосібно, або в складі спеціально утвореної депутатської групи. Депутат має право залучати до такої роботи органи самоорганізації населення та виборців відповідного виборчого округу.

Як вже зазначено, пропорційна виборча система істотно послабила й той невеликий зв’язок депутатів з виборцями, що існував раніше. З-поміж чинників, що негативно позначилися на комунікації місцевих депутатів і громадськості, експерти Українського незалежного центру політичних досліджень та Інституту політичної освіти називають такі: 1)депутати місцевих рад дедалі менше ведуть особистий прийом виборців; 2)скоротилася кількість зустрічей депутата з виборцями; 3)депутати щораз рідше звітують перед виборцями; 4)зменшилася кількість депутатських звернень з проблематики, важливої для виборців.

Головними пропозиціями місцевим виборним органам для вирішення цих проблем є: 1.Звернути увагу на поліпшення звітності депутатів перед виборцями; 2. У передвиборний період місцевим осередкам політичних сил публікувати заяву про наміри балотуватися з вказаним списком кандидатів перед поданням списку до територіальної комісії, щоб громадяни могли з ним ознайомитися, а партія – відреагувати на їхнє негативне сприйняття окремих осіб у списку. 3.Важливі для громадян рішення ухвалювати після попереднього обговорення на громадських слуханнях та після дослідження з допомогою інших форм комунікації з виборцями. 4. Сприяти всім політичним силам у створенні та розвитку діяльності громадських приймалень;ухвалювати рішення щодо залучення депутатів до систематичної роботи в усіх територіальних громадах округу.