Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих вчених - Матеріали науково-практичної конференції

НедолІки в пІдготовцІ матерІалІв для проведення автотехнІчних експертиз (за матеріалами полтавського науково-дослідного інституту судових експертиз)

На сьогодні масштаби дорожньо-транспортного травматизму в Україні значно випереджають аналогічні показники більшості країн світу. За останні п‘ять років Україна безглуздо, через дорожньо-транспортні пригоди (ДТП), втратила майже 35 тисяч своїх громадян – здебільшого молодих і зрілих, у розквіті сил, тобто активних учасників дорожнього руху.

Аналіз статистики засвідчує, що основними причинами дорожніх трагедій є грубе ігнорування вимог Правил дорожнього руху як водіями, так і пішоходами. Впродовж 2007 року в Україні було зареєстровано понад 277,5 тисячі ДТП, внаслідок яких загинула майже 9481 особа, а 77893 особи отримали травми. До скоєння автоаварій з тяжкими наслідками, перш за все, призводить керування транспортним засобом водіями у нетверезому стані, фатальні похибки під час обгону, виїзд на смугу зустрічного руху, порушення правил проїзду перехресть тощо [1].

По справах про зіткнення транспортних засобів істотне значення для проведення судово-автотехнічної експертизи має встановлення слідчим наступних обставин події:

1. Місце розташування зіткнення транспортних засобів щодо меж проїзної частини дороги (перехрестя), а також щодо наявних слідів гальмування.

2. Швидкість руху транспортних засобів перед подією (у тих випадках, коли на місці події відсутні сліди гальмування транспортних засобів) і шляхи їхнього руху перед зіткненням.

3. Можливість у водіїв транспортних засобів обдивлятися один одного перед подією.

4. Відстань, яку проїхав транспортний засіб з моменту виїзду на смугу зустрічного руху до місця зіткнення або з моменту перетинання меж перехрестя до місця зіткнення.

Зазначені вище відомості в ряді випадків відсутні в матеріалах справи, які направляються на автотехнічну експертизу, що не дає можливості експерту-автотехніку вирішити всі поставлені перед ним питання.

Так, наприклад, у матеріалах справи про факт зіткнення автомобіля Камаз-5511 з автобусом РАФ-22031 (Крюковський РВ УМВС м.Кременчук) були відсутні відомості про розташування місця зіткнення щодо меж проїзної частини; про розташування траєкторій руху автомобіля й автобуса щодо меж проїзної частини; про розташування крайньої межі будівель, що обмежує взаємну видимість для водіїв; про відстань і час зниження швидкості руху автобуса РАФ з 60 км/год до 40 км/год.

У матеріалах справи про факт зіткнення мотоцикла МТ-10 з автомобілем Камаз-5410 (Гадячський РВ УМВСУ у Полтавській обл.) були відсутні відомості про розташування місця зіткнення щодо меж проїзної частини й слідів гальмування; про розташування слідів гальмування щодо меж проїзної частини; про об'єктивну видимість мотоцикла, що рухався по смузі зустрічного руху, з місця водія автомобіля Камаз; про характер дій водія мотоцикла до зіткнення (їхав на свою смугу руху або навпаки).

У зв'язку з відсутністю перерахованих вище відомостей у матеріалах справи експерту-автотехніку не представилося можливим вирішити основні, поставлені перед ним питання: чи створювали своїми діями водії транспортних засобів аварійну обстановку й чи є причинний зв'язок між їхніми діями й настанням пригоди, про наявність у них технічної можливості запобігти події.

По справах про наїзди транспортних засобів на пішоходів важливе значення для оцінки дій учасників події має встановлення відомостей про розташування місця наїзду щодо меж проїзної частини; про видимість проїзної частини дороги вперед; про шлях руху пішохода й швидкість його руху; про дії і поведінку пішохода перед подією.

Однак, є випадки, коли в матеріалах відсутні всі відомості, необхідні для рішення поставлених на автотехнічну експертизу питань. Необхідно також відзначити, що дуже часто слідчі по справах про наїзди на пішоходів задають у якості вихідних даних швидкість руху пішоходів за табличним даними. Вважаємо, що таке положення неприпустимо, тому що табличні дані дають середньостатистичні значення швидкостей руху пішоходів без врахування конкретних їхніх особливостей і дорожніх умов. В таких випадках необхідно проводити відтворення обстановки та обставин події і встановлювати реальну швидкість пішохода.

Тому експерти, беручи до уваги швидкість руху пішоходів за табличним даними, змушені приймати верхню і нижню межі швидкості й давати висновок в умовній формі, що не завжди задовольняє органи досудового розслідування й суд.

У справі про факт наїзду автомобіля ВАЗ-2101 на пішохода (Автозаводський РВ УМВС м.Кременчук) були відсутні відомості про час руху пішохода з моменту виходу пішохода на проїзну частину й до моменту наїзду; були відсутні також відомості про перешкоду, яка заважала бачити пішохода з місця водія.

Відсутність всіх необхідних для експертного дослідження відомостей про обставини події не дозволяє експерту-автотехніку повною мірою вирішити поставлені перед ним питання, що приводить до затягування строків розслідування, так як після заповнення вихідних даних, як правило, призначається додаткова експертиза. Експерт, на основі своїх спеціальних пізнань, виявить всі умови, які сприяли настанню події та дозволить активізувати профілактичну роботу з усунення всіх причин події, якщо слідчий розширить кількість питань перед експертами, зокрема, порушуючи питання про те, що слугувало умовою для настання події.

З метою скорочення часу проведення даних експертиз, аналіз експертної практики говорить про необхідність формулювання питання перед експертом у типізованому виді, наприклад: 1. З якою швидкістю рухався транспортний засіб у даних умовах? 2. Який зупинний шлях транспортних засобів у даних умовах? 3. На якій відстані перебував транспортний засіб від місця наїзду, коли пішохід почав рух на шляху, зазначеному у вихідних даних? 4. Чи мав водій у даних умовах технічну можливість запобігти наїзду. 5. На якій відстані від місця наїзду перебував пішохід, коли транспортний засіб перебував від місця наїзду на відстані, рівній зупинному шляху? 6. На якій відстані від місця наїзду перебував пішохід у момент, коли водій ще мав у своєму розпорядженні технічну можливість запобігти наїзду? 7. Чи мав водій технічну можливість запобігти наїзду на пішохід у момент, коли перешкода перестала обмежувати видимість пішохода з робочого місця водія?

Відповідно до вимог «Інструкції про проведення судових автотехнічних експертиз....» всі вихідні дані про автотранспортну подію повинні бути повідомлені слідчим у постанові про призначення автотехнічної експертизи. Ці відомості й приймає експерт-автотехнік для аналізу механізму події та дослідження технічної можливості його запобігання. Тому однією з умов попередження експертних помилок є надання на експертизу повноцінних, перевірених, достатніх з точки зору інформативності вихідних матеріалів слідчим чи судом, який призначив експертизу. Для дотримання цієї умови співробітники судово-експертних установ повинні постійно взаємодіяти, перш за все, зі слідчим, оскільки саме від них надходить основна кількість експертиз. Ця взаємодія повинна протікати у вигляді консультування з приводу призначення експертиз, вибору вихідних даних, формулюванні питань експертові, а також у вигляді систематичного навчання працівників слідчих підрозділів основам судових експертиз і демонстрування існуючих можливостей експертних досліджень.

 

Література: 1. Що може ДАІ без «кумівства»? Іменем закону.№3/2008. С.3.

Качинська М.О., магістрХНУВС

БЕЗВІСНА ВІДСУТНІСТЬ ГРОМАДЯН: ПРИЧИНИ ТА УМОВИ

До негативних подій, що відбуваються в житті сучасного суспільства, відносяться факти без­вісного зникнення людей [1, c 99].

Статистичні дані наголошують про те, що кількість осіб, оголошених у розшук як безвісти зниклих за останні роки значно збільшилась. Щорічно в органи внутрішніх справ надходить у середньому майже 35 тис. заяв про безвісти зниклих, і майже 87 \% випадків їхню долю встановлюють працівники міліції [2].

Дані, що отримані з Департаменту Інформаційних Технологій МВС України свідчать, що кількість не розшуканих осіб з року в рік неухиль­но зростає [3, с8].

Перед працівником міліції при вирішенні даної категорії справ постають питання: чому пропала людина, де вона знаходиться, у якому стані, з якого кола питань слід виходити, щоб відповісти на всі ці запитання. Без чіткого уявлення про те, які категорії громадян схильні до цього і в силу яких причин, практично неможливо висунути версії зникнення осіб, на їх основі правильно спланувати оперативно - розшукові заходи, цілеспрямовано і ефективно здійснювати пошук зниклого [4, c 13].

В рамках даних тез наукового повідомлення роз­глянемо, ті категорії безвісно відсутніх осіб, повідомлення про зникнення яких надходить не відразу, а через певний проміжок часу. Розглянемо причини та умови зникнення даної категорії безвісно відсутніх осіб, причини та умови не своєчасного повідомлення про зникнення, як вирішального фактору у пошуках особи та наслідки для ефективної оперативно-розшукової діяльності.

Економічна не стабільність, відсутність роботи штовхає багатьох громадян на пошук засобів до існування не лише в інших регіонах України, але й далеко за її межами [2].

Аналіз соціологічного дослідження безвісно зниклих показує, що із загальної кількості розшукуваних жінки становлять 34 \%. Складна економічна ситуація в Україні змушує представниць слабкої статі шукати роботу за кордоном, а цим нерідко користуються злочинні угруповання. Обманним шляхом під виглядом працевлаштування злочинці вивозять жінок за межі країни, продаючи їх у сексуальне рабство.

Більшість осіб, які оголошу­ються у розшук як безвісно відсутні - це фізично розвинені, здорові чо­ловіки (66,8\%). Таке співвідношення безвісно відсутніх за ознакою статі зберігається в більшості економічно розвинених регіонах [5, с174].

 Після нелегального виїзду до економічно розвинених країн чоловіки потрапляють до лав «чорноробочих працівників», у не належні умови праці, без будь яких прав, за мізерні кошти, а подекуди й безоплатно, лише за харчування та проживання.

Мігранти даної категорії часто не мають можливості повідомляти про себе, чи повідомляють, але дуже рідко один раз у рік, у пів року. Як наслідок соціальні зв’язки з родичами, знайомими зникають і подальша доля цих осіб стає невідомою.

Розшук даної категорії зниклих ускладнюється часом надходження повідомлення про зникнення громадянина. Родичі, знайомі зниклих звертаються до ОВС лише у випадках довготривалої відсутності відомостей від самих зниклих, тобіж особа перестала телефонувати, писати, надсилати повідомлення через інших мігрантів, що повернулися, або іншим шляхом повідомляти інформацію про себе протягом року, двох, а то й більше років. Чи у випадку коли виникають матеріальні спори між родичами, щодо майна мігранта залишеного в Україні. Сторони умисне витримують визначені законом терміни для визнання особи безвісти відсутньою чи оголошення її померлою задля отримання майна у спадок чи встановлення опікунства над майном.

До причин, що сприяють даному виду злочинів відносять збільшення міграційних процесів та нелегальних мігрантів, які у пошуках кращого життя незаконно переміщуються з країн третього світу до економічно розвинених країн. У даному випадку Україна не є виключенням. Маючи вигідне географічне положення держава стала буфером обміну між країнами Євро союзу де діє шенгенська зона і стагнаційними країнами, з яких мігрують особи. Не законне перебування іноземних громадян на території України створює ряд перешкод для ефективної діяльності державних органів влади, правоохоронних органів та інших, що створює умови для безвісного зникнення громадян України та перешкоджає ефективній діяльності ОВС у попередженні, розкритті, розслідуванні злочинів як загально-кримінальної спрямованості так і злочинів пов’язаних із безвісним зникненням осіб.

Для боротьби з зазначеними видами злочинів був створений Департамент по боротьбі зі злочинами пов’язаними з торгівлею людьми та незаконною міграцією осіб.

Однією із причин безвісного зникнення громадян являється пагубна звичка, що приводить до зловживання спиртними напоями та наркотичними речовинами.

 Проведені дослідження, практика розшукової роботи органів внут­рішніх справ України говорить про велику складність розшуку безвісно відсутніх осіб, які зникли у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння. Це пояснюється тим, що зловживання спиртними напоями неминуче призводить до конфліктної ситуації, знижує реакцію оточую­чих (рідних, колег) на факт відсутності особи, почуття занепокоєння і відповідальності за долю потерпілого. Як наслідок інформація про зникнення особи надходить не відразу, а через певний проміжок часу. Так, якщо у перший день, до ор­ганів внутрішніх справ надходить 6,2\% заяв про розшук, то щодо осіб, які зловживають спиртними напоями, наркоманів такі заяви надходять лише у 2,6\% випадків. Це негативно впливає на ефективність проведен­ня першочергових оперативно-розшукових заходів. Крім того, нелогіч­ність дій осіб які перебувають у стані сп'яніння, що пояснюється втра­тою об'єктивного сприйняття навколишнього середовища, ускладнює висунення реальних версій щодо причин безвісної відсутності і вірогід­ного місця перебування розшукуваного.

Досить часто безвісно відсутні у стані алкогольного чи наркотично­го сп'яніння вчиняють злочин та опиняються у місцях позбавлення волі (2,1\%). Нерідко і самі вони стають жертвами злочину, (умисного вбивс­тва), з боку своїх близьких чи рідних, головним чином, чоловіка, дружи­ни, дітей, причому в більшості випадків приводом до вчинення злочину стали протиправні дії з боку самого потерпілого[5, с179].

Підсумовуючи вище викладене можна зробити такі висновки. Підвищення економічного рівня проживання громадян, збільшення робочих місць, покращення соціального захисту, роз’яснювальна робота серед населення, щодо реальних умов роботи нелегальних працівників за кордоном, проведення оперативних заходів направлених на виявлен­ня та припинення діяльності псевдо агентств (фірм),приватних осіб, посередницьких контор, що займаються працевлаштуванням населення за кордоном, з висвітленням злочинної діяльності таких агентств у ЗМІ підвищить рівень обізнаності суспільства, що у свою чергу зменшить неконтрольований потік українських мігрантів за кордон, як одну із причин безвісної відсутності громадян.

Покращення роботи дільничних інспекторів міліції щодо комплексного опрацювання гласних і негласних оперативних методів за особами, що страждають алкогольною та наркотичною залежністю, членами їх сімей та знайомими. Проведення розмов з родичами, знайомими про необхідність негайного повідомлення до ОВС у разі зникнення цих осіб, нагадати про кримінальну відповідальність за ненавмисне вбивство та перевищення меж необхідної оборони.

 

Література: 1.О.Воловик Якщо зник працівник // Бухгалтерія .-2007.- №13 (740). 2. www.naiau.kiev.ua tslc pages biblio visnik 2003_2_zmist_05\%2fbobko.htm 3. Ю.Луценко У нас обмаль часу і розчаровувати людей не маємо права // Іменем Закону. - 2005. - № 27(5465). 4.Є.В.Буряков Безвестное исчезновение граждан и его причини // Российский следователь.-2004.-№3. 5.Бойчук Д.В. Основні напрямки виявлення та усунення причин, що призводять до безвісної відсутності осіб// Вісник Луганського державного університету внутрішніх справ,2007р.,Спецвипуск №1.