Валеологія з методикою викладання - Конспект лекцій (Г. І. Мардар)

1. діагностика порушень та умови формування  постави учнів

    З метою визначення стану постави та елементів плоскостопості в учнів рекомендують проводити їх діагностику, використовуючи спеціальні тести:

1. Вимірювати відстань від вершини  7-го  остистого відростка шиї до нижнього внутрішнього кута лопатки, порівнюючи ці відстані справа та зліва.

2. Визначати стан фізіологічних вигинів хребта, оскільки зміни вигинів зумовлюють відхилення від нормальної постави, які  прийнято називати функціональними на  відміну від патологічних постав, точніше, деформацій хребта, які є хворобами.

Визначаються такі типи порушень постави:

плоска спина – фізіологічні вигини рівномірні, але виражені недостатньо;

кругла спина – грудний вигин надзвичайно виражений, компенсація його в грудному відділі відсутня;

кругловогнута спина – обидва вигини – поперековий і грудний компенсують один одний;

лордотична постава – посилення поперекового згину хребта без компенсації його в грудному відділі;

сколіотична постава – відхилення відділів хребта вправо або вліво. 

        Відомими методами можна визначити наявність плоскостопості і її вираженість. З метою підвищення уваги студентів, вчителів та батьків до даної теми можна розробити  питання і конкретні відповіді на до теми «Плоскостопість і порушення постави в учнів молодших класів»:

 ьОхарактеризуйте сучасний стан порушень постави у дітей.

Відповідь – 90\% порушень у дітей 6-7 років, 40-50\% –  у дітей 8 -10 років і 54 -77 \%  –  у студентів.

Назвіть специфічні закономірності й умови формування правильної постави.

Відповідь – потрібна  узгоджена взаємодія сім’ї, школи, класу суспільства, яка б формувала позитивну мотивацію на правильне положення тіла;

        –  вчителям слідкувати, контролювати, проводити огляди питання - конкурси «Постава»; оформлення стендів; включати вправи «на поставу» під час виконання ранкової гімнастики, фізкультурних хвилинок; показувати власний приклад. Батьки повинні спрямовувати дитину на здоровий спосіб життя і заняття фізичною культурою;

      – формування свідомого ставлення і системи знань для профілактики і корекції порушень постави – це основа для постійної її підтримки і напрацювання;

     –  треба навчити дитину турбуватися про своє здоров’я протягом усього життя, стимулюючи їхню самоосвіту.

3. Яке значення систематичного педагогічного контролю й самоконтролю?

           Відповідь: Постава формується постійно в процесі життєдіяльності людини. І людина сама повинна в першу чергу турбуватися про свою поставу, яка буде зберігатися, якщо її постійно підтримувати і контролювати.

           Постава залежить від положення голови, стану плечового поясу, конфігурації хребта, нахилу тазу. Основним є стан згинів хребта. Основні згини: шийний і поперековий лордозі та грудний і тазовий кіфози формуються з перших років життя людини й виконують амортизаційну функцію. Рухова конфігурація хребта може змінюватися в дитини під дією наступних чинників: стану фізичного виховання та стану м’язів і суглобів, їх рухливості.  Положення голови (вона важить 4,5-7 кг), її правильно треба тримати. При опущеній голові рефлекторно  розслабляються м’язи тулуба, які повинні підтримувати тіло у вертикальному положенні. Якщо голова піднята, плечі розправляються, спина випрямляється  і живіт підтягується – виникає правильна постава.

                4. Охарактеризуйте умови формування правильної постави.

Відповідь: Протягом дня треба звертати увагу на три частини тіла:

      –  голова піднята, грудна клітка розвернута –  плечі відведені назад і розслаблені, таз підведений до хребта, м’язи черева в тонусі, нахил тазу оптимальний.

Для відчуття правильного положення тіла можна використати такі прийоми самоконтролю:

–  2-3 рази на день перед їдою ставати до стінки, руки зігнуті у плечах, прижатися до стінки і тримати позу 1-3 хвилини, дихання спокійне;

–  у положенні сидячи або стоячи  трошки підняти підборіддя. Потім підняти лопатки і звести їх. У такому положенні зробити глибокий вдих. Опустити лопатки й зробити видих;

– необхідно систематично виконувати фізичні вправи, які захоплюють (ігри, музичний супровід).

                 5.  Як відбувається  поєднання вправ, які розвивають силу і рухливість у суглобах?

           Відповідь:  Постава значною мірою залежить від  стану нервово-м’язового апарату, ступеня розвитку м’язів шиї, спини, грудей і живота, нижніх кінцівок, від функціональних можливостей мускулатури, її здатності до тривалої статичної напруги.

          У нормі у вертикальному положенні постійно здійснюється «рухова рівновага», суть якої в неперервному перерозподілі м’язового тонусу в основних групах антигравітаційної мускулатури, спрямованої на стабілізацію положення тіла в просторі.                

           Для формування постави важливо в першу чергу розвивати рухливість усього хребта (і особливо грудного відділу), а також збереження рухливості в суглобах рук і ніг.

           6. З якими обставинами пов’язаний гармонійний розвиток фізичних здібностей ?

           Відповідь: – з навиками правильної постави, що вимагає відповідного розвитку фізичних здібностей  (статичної силової витривалості, координації, рівноваги);

           –  з недостатнім рівнем розвитку фізичних здібностей, їм рекомендують заняття тренувально-розвивального характеру;

   7.  Як проводити профілактику сколіозу?

          Відповідь: – необхідно забезпечити рівномірний вплив фізичних навантажень на праву та ліву половини тіла й кінцівок з метою попередження асиметрії тулуба, щоб не розвивався сколіоз.  Симетричні вправи при асиметричній поставі забезпечують вирівнювання сили м’язів спини, тому що більш ослаблені  м’язи працюють із більшим навантаженням.

      8.  Як проводять розвантаження хребта?

           Відповідь: – періодичне розвантаження хребта протягом дня і під час виконання фізичних вправ – необхідна умова при формуванні правильної постави. Хрящі й диски руйнуються при  відсутності фізичних вправ, живляться за рахунок обміну рідини з тканинами. І чим вищий відсоток рідини в міжхребцевих дисках, тим гірше. Найкраще розвантажується хребет в положенні лежачи на спині, або на животі (упор, стоячи на колінах). При цьому хребет випрямляється, симетрично розташовується тіло і міцнішають м’язи  спини й черевного пресу. При стоянні на колінах хребет прогинається між поясами верхніх і нижніх кінцівок і помірно розтягується.

9. Як потурбуватися про здоровий стан хребта?

           Відповідь: – фізичні навантаження з метою збільшення довжини хребта і збереження висоти між хребцевих дисків. Висота всіх дисків у новонароджених 50\% довжини хребта, у дорослих – біля 25\%.  Хребет  наче всихає і люди в 70 років стають на 7-8 см нижчими. Тому треба використовувати різні висі і розтяжки в перервах між силовими вправами. Самовитягування дуже важливе  при плоскій спині, коли не рекомендують виконувати нахили й повороти. Під час розтяжки відкриваються природні проміжки  між хребцями і вони зразу ж починають рости.

              Перед витягуванням треба розігріти й розслабити прихребцеві м’язи, повисіти на стінці і спокійно зійти, не стрибаючи.  Потім полежати 15-20 хвилин і виконувати вправи в положенні «лежачи».

               10.   Як проводити профілактику і корекцію плоскостопості?

             Відповідь: Амартизація склепіння стопи попереджує навантаження на хребет при ходьбі, бігові, стрибках. До кожного заняття треба включати вправи для великих стегнових м’язів і згиначів пальці, поступово збільшуючи навантаження, із захватом дрібних предметів пальцями стопи, їх перекладанням і катанням палиці підошвами ніг. Для профілактики – стрибки через скакалку.

Які умови корекції порушень постави?

Відповідь:  Корегуючи порушення постави, ми відновлюємо чи зупиняємо  порушення функцій і систем організму. Для цього виділяється  час для   індивідуальних занять.

 

                При деяких порушеннях, особливо при сколіозах, необхідно враховувати принцип компенсаторної спрямованості педагогічних впливів, який полягає в гіперактивності порушених або втрачених функцій і формування обхідних шляхів.          

               При сколіозах дуже важливо використовувати асиметричні вправи.  Усі ці рекомендації треба використовувати в комплексі, виключення якоїсь однієї  із них не дасть можливості досягнення ефекту.