Валеологія з методикою викладання - Конспект лекцій (Г. І. Мардар)

2. механізми оздоровчої дії фізичних вправ

Оздоровчий і профілактичний вплив масової фізичної культури пов’язаний із впливом підвищеної фізичної активності на  тренування дихальної, серцево-судинної, нервової, ендокринної та імунної систем організму. При цьому поліпшується обмін речовин, збільшуються енергетичні резерви організму, що приводить до  самозахисту від багатьох захворювань.  Механізм оздоровчої дії фізичних вправ  пов’язаний із роботою скелетних м’язів людини, загальна маса яких складає 40\% від маси тіла.

Найкращий вплив на організм справляє робота середньої важкості, що не викликає сильної втоми. Кожна людина в залежності від свого фізичного стану може дозволяти собі відповідні фізичні тренування, які повинні поступово збільшуватися за часом і навантаженням.

Фізична зарядка – це шлях до довголіття і профілактики захворювань, таких як серцево-судинні, діабет, ожиріння, атеросклероз.

Серед усіх чинників, які найефективніше зміцнюють організм, є рухова активність, але при цьому людина повинна проявити характер, волю та наполегливість. Ліниві люди не можуть змусити себе займатися руховими вправами.

Рухова активність  забезпечує повноцінне використання їжі і перетворення її в енергію, а також дає інформацію, яка стимулює життєдіяльність органів. Фізична активність активізує енергетичний обмін організму і його здатність до протидії руйнації, зміцнює і посилює утворення нових клітинних структур. М’язова робота упорядковує взаємодію між органами і системами організму.

Ранкова гімнастика формує у людини потребу у фізичній активності, яка витісняє інші потреби, наприклад, у курінні, яке призводить до захворювань (хронічний бронхіт, емфізема та рак легень, серцево-судинні хвороби, остеопороз). Кожні 10 с  у  світі вмирає одна людина від куріння, відмова від нього – це зміцнення сили волі і профілактика захворювань.

Фізичні вправи позитивно впливають на роботу серця, підвищують його силу та економічність, знижують ризик розвитку захворювань, які викликаються підвищеним рівнем холестерину в крові, розвитком атеросклерозу, ожиріння, гіпертонії. Серцево-судинна патологія стоїть на першому місці серед причин смертності.