Валеологія з методикою викладання - Конспект лекцій (Г. І. Мардар)

2. психосоматична конституція людини як прогностичний фактор                 

          Конституція людини – це сукупність морфологічних, фізіологічних і психологічних особливостей, отриманих у спадок і набутих протягом життя. Соматична конституція формується до 5-6 років. Статева і психологічна –завершує формуватися у 12 років. Змінити конституцію практично неможливо, її можна лише коригувати.

Основними “скульпторами “ нашого тіла, які постійно змінюються протягом життя, є тіреоїдні та статеві гормони. Ці гормони проникають в ядро клітини і є справжніми індукторами генів.

Щитоподібна залоза найактивніша в дитячому й юнацькому віці і регулює формування ЦНС. Вона допомагає розкриттю світу почуттів і творчості, активізує обмін речовин, тому людина в молодому віці більш емоційна і струнка.

Якщо щитоподібна залоза довго домінує в “гормональній симфонії”, людина зберігає творчу активність до старості. Такі люди є психологічними лідерами, “мислителями”, але за високих навантажень вони швидко “сходять з дистанції”.

У зрілому періоді домінуючою залозою є  кора надниркових залоз. Під впливом їх гормонів - кортикостероїдів підвищується фізична та психічна витривалість, людина стає більш практичною, повніє шия, обличчя, живіт. Це гормони адаптації залишають свій “структурний слід”. Якщо кора надниркових залоз проявляє себе в ранньому віці, формується пікнічний тип адаптації, а при “наднирково-щитоподібному” типі формується сильний рухливий, врівноважений  темперамент. Стресорна стійкість у цих людей низька, під час гострої ситуації вони кричать, лаються, розмахують руками.

Якщо наднирники активні, а щитоподібна   залоза зменшина, то це викликає психічне гальмування, пастозність сполучної тканини, тобто це флегматичний тип (сильний, малорухливий, урівноважений -  за І. П. Павловим).

Атлетичний тип конституції формується за дії чоловічих статевих гормонів на опорно-руховий апарат.  Андрогени допомагають високій концентрації уваги й прояву агресивності, тому особи атлетичної конституції часто мають холеричний темперамент (або епілептоїдну акцентуацію). Атлети відрізняються високою стресорною стійкістю і міцним здоров’ям. Свою напругу вони знижують в процесі рухів. Це сильні, мужні люди авторитарного складу, які вміють визначати мету й досягати її. Це тип лідера, воїна, спортсмена, месіонера.

Доведено, що кожний тип конституції має свої “слабкі місця”. Так, в астеників – це травна й дихальна системи, можливий розвиток неврозів і шизофренії. Пікнічний тип у старому віці має найбільшу кількість хвороб: цукровий діабет, ожиріння, гіпертонічна хвороба, атеросклероз, імунодефіцити, дискінезії, рак шлунка. Вони схильні до маніакальних і депресивних станів.

Атлетичний тип має найкраще здоров’я. Йому властиві артрити, радикуліт, подагра, псоріаз та епілепсія.

Існує кореляція між групою крові та схильністю до деяких захворювань. Носії першої групи – холерики, імунодефіцити, виразкова хвороба шлунку. Носії другої групи ближче до пікнічного типу конституції. Носії третьої групи ближче до другої, але менш контактні, схильні до туберкульозу. Четверта група дає найвищий рівень здоров’я і психічну стійкість.