Валеологія з методикою викладання - Конспект лекцій (Г. І. Мардар)

1. гігієнічна культура, особиста гігієна

Саме в дитячому віці формуються звички  здорового способу життя. Особиста гігієна — це режим дня, раціональна система харчування, заняття спортом і загартування, гігієна зору  й розумової праці, гігієна тіла, гігієна одягу, взуття, житла. Усе це допомагає організувати режим охорони здоров'я.

Людина, як і вся природа, живе в певному ритмі. Тому організація й суворе дотримання режиму дня створює найсприятливіші умови для життєдіяльності організму. Діти звикають до режиму дня, формується алгоритм, а це позитивно впливає на їхнє самопочуття, настрій, працездатність.

Російський фізіолог М. Введенський говорив, що стомлюються не від того, що багато працюють, а від того, що погано працюють. Дотримання режиму дня допомагає не тільки зміцнити здоров'я, але й правильному вихованню, формуванню організованості, дисциплінованості, умінню підкоряти свої бажання вимогам дійсності.

В акселератів часто спостерігається порушення судинного тонусу, схильність до серцево-судинної патології, шлунково-кишкових і алергічних захворювань. Патологічні прояви зменшуються в дітей, які дотримуються режиму дня.

Режим кожної родини  організовується по-своєму, що залежить від житлово-побутових умов, завантаженості дітей, але головним є достатній сон, відпочинок, рухова активність, 4-разовий режим харчування й  калорійність їжі. Важливим є попередження ожиріння, хоч батьки не вважають його за хворобу. У раціоні повинні бути білки (м'ясо, риба, молоко), овочі й фрукти, вітаміни й мікроелементи.

Гігієна розумової праці

            Правильна організація розумової діяльності школярів запобігає формуванню перевтоми і її наслідків. Утома характеризується тимчасовим зниженням працездатності. Вона розвивається за дії як розумових, так і фізичних навантажень. Після відпочинку утома проходить. Це нормальний фізіологічний стан, коли організм тренується, а в подальшому втома наступає лише при більших нервово-психічних навантаженнях. Звідси висновок: несумлінне навчання завдає більш шкоди, ніж користі, тому що не розвиває волю, старанність, не дозволяє розкритися генетично зумовленим здібностям людини. Недонавантаження кори головного мозку розумовою працею так само негативно впливає на розвиток дитини, як й її перенавантаження. Перевтома виникає як наслідок порушень режиму роботи й відпочинку. Діти перевтомлюються через недостатню зрілість нервової системи. Перевтома — це головний біль, запаморочення, швидка слабкість, почервоніння кон'юнктиви очей, зниження апетиту, порушення сну, підвищення температури тіла, погіршення пам'яті, неуважність, дратівливість, плаксивість. Це може бути ознакою початку нервово-психічного захворювання. Учитель першим може помітити зміни в поведінці учня, зокрема підвищену тривожність, емоційну нестійкість, схильність до самозвинувачень, замкнутість, реакцію істеричного взривчастого або нав'язливого типу.

Загальне денне навантаження не повинно перевищувати 7-8 год. на добу. Насправді воно становить від 8 до 12 год. і більше.

Гіподинамією або руховим голодом страждають більшість школярів. Приблизно 85\% денного часу діти не рухаються, сидять, а 10-15 хв. перерви для вправ допомогли б учням перемогти недостачу  в рухах.

При тривалих заняттях рекомендують періодично робити 3-4 форсованих вдихів із затримкою, обмивання тіла  то гарячою, то холодною водою.    

            При складанні розкладу варто обов'язково враховувати вікові особливості дітей, а також динаміку їхньої працездатності. Найвища працездатність в учнів молодших класів на 2-му уроці, у середніх і старших - на 3-му уроці. Тому навчальні предмети, які мають потребу в більшій розумовій напрузі й контрольні роботи, варто планувати на ці годинни. Працездатність учнів знижується в наступні години. Варто також ураховувати, що в суботу й понеділок працездатність нижча, ніж в інші робочі дні. Правильно організований із психофізіологічної позиції урок також впливає на стан розумової працездатності учнів. Якщо при вході до класу вчитель посміхається, оптимістично настроєний, у нього чіткий голос, він емоційний при викладанні нового матеріалу, змінює види діяльності учнів, ураховує їхні індивідуальні особливості, то звичайно й учні будуть зберігати високу працездатність. Не слід збільшувати обсяг домашнього завдання на понеділок, тому що зменшується час на відпочинок, що так необхідний учням наприкінці тижня.

Велику роль під час підтримки розумової праці відіграє гігієнічний стан навчальних приміщень: температура й чистота повітря, рівень освітлення, відповідність кольорів приміщення й меблів.

При організації всіх видів позаурочних занять варто теж обов'язково враховувати інтереси учнів, їхню схильність до того чи іншого виду діяльності, тому що гарний настрій під час виконання якоїсь роботи сприяє розвитку дитини. Читання художньої літератури, відвідування кінотеатрів, перегляд телепередач потребують особливої уваги. Так, читати рекомендується не більше 2 год на день, переглядати телепередачі не частіше 2-3 разів на тиждень і не довше 1-1,5 годн на день для старшокласників і 0,45-1 год - для молодших школярів.

                                               Гігієна зору

Досліди фахівців довели, що найліпші умови для роботи зорового аналізатора утворюються при природному освітленні в межах від 600 до 1200 люксів. Для того, щоб одержати таке освітлення, потрібно:

щодня протирати вікна із внутрішньої сторони й мивати не менше 3-х разів на рік ззовні;

не насаджувати дерев на відстані потрійної їхньої висоти від будинку;

поверхню парт, меблів підбирати або фарбувати у світлі кольори, також приміщення повинно бути оформлено у світлих тонах;

на вікна не вішати фіранки й штори.

Якщо приміщення освітлюється за допомогою люмінесцентних ламп або ламп накалювання, варто обов'язково перевірити чи не сліпить світло учнів, і необхідно, щоб рівномірно освітлювалося все приміщення.

            Недостатня освітленість робочих місць учнів примушує їх наближувати очі до предмета, що розглядається, і є однією із причин погіршення зору.

            При напруженій зоровій роботі в школі або вдома рекомендується робити перерви й дивитися вдалечінь, це гарний відпочинок для очей. Найчастіше в школярів зустрічається короткозорість (міопія), вона може привести до серйозних порушень зору або сліпоти.

Комплекс вправ для профілактики зорової втоми. Тривалість 3-5 хвилин. Сідаєте зручніше, спина пряма, очі розплющені, погляд націлений уперед.

Направте погляд вправо, потім — прямо, так само — вліво, нагору й униз — 10 разів.

Погляд переміщається по діагоналі, поступово збільшується затримка на верхньому, середньому й нижньому рівнях, подих рівномірний — 3-10 разів.

Кругові обороти очами — 1-10 разів в обидва боки.

Подивіться на кінчик носа потім удалечінь — 5-7 разів.

Подивіться на кінчик олівця, який утримуйте на відстані 30 см, потім удалечінь — 5-7 разів.

Промасажуйте повіки очей від носа до кінця повік.

Повністю  закрийте очі й прикрийте руками, відкрийте очі  — 5-7 разів.

Захворювання короткозорістю накладає обмеження на дітей у деяких видах спорту (бокс, боротьба, важка атлетика).

Гігієна тіла

Гігієна тіла — це догляд за шкірою, волоссям й зубами. Гігієнічні вимоги відомі переважній більшості не тільки дорослих, але й дітей шкільного віку. Однак дотримання їх не стало загальноприйнятою нормою поводження людей.

Шкіра — складний орган, який виконує різноманітні функції. М'яка й еластична, вона захищає  органи й тканини від механічних травм. Виділення шкірного жиру й поту створюють кислу реакцію поверхні шкіри. Це виключає можливість розмноження мікробів. А крім того, видаляються з організму деякі з'єднання, що утворюються в результаті обміну речовин. Шкіра непроникна для води й багатьох хімічних з'єднань, з якими стикається людина, захищає організм від надлишкової дії сонячних променів. Пігмент, що утворюється в шкірі (меланін) перешкоджає проникненню сонячних променів у тканини. Шкіра відіграє велику роль у підтримці постійної температури тіла людини. Величезна кількість нервових закінчень дозволяє шкірі виконувати тактильну функцію — шкірою людина відчуває тепло, холод, біль, властивості предметів.

   Свої різноманітні функції шкіра виконує, будучи здоровою, а здоров'я шкіри — результат постійного й правильного догляду за нею й дотримування її в чистоті. Мити тіло у ванній (або краще — під душем) необхідно не рідше одного разу на тиждень, а краще — щодня. Ріст загальної й, зокрема, гігієнічної культури населення зумовив той факт, що сьогодні в багатьох родинах "лазневий день — щодня". Голову необхідно мити не частіше 2 разів на тиждень. Особливо ретельний догляд за шкірою потрібний у підлітковому віці, коли відзначається підвищена діяльність сальних і потових залоз.

Здорові зуби не тільки гарні, але й гарантують ретельне пережовування й краще засвоєння їжі організмом.

Карієс і парадонтоз - наймасовіші захворювання зубів і слизової оболонки порожнини рота, вони часто є причиною виникнення інших хвороб людини (гастрити, виразкова хвороба шлунка, захворювання серця, нирок, ревматизм).

Профілактика карієсу

Фтор. Як показали дослідження, фтор, що належить до природних мінералів, збільшує стійкість зубів до впливу кислот і тим самим перешкоджає розвитку зубного карієсу. Якщо вміст фтору в місцевому джерелі водопостачання низький, стоматолог може порекомендувати додатково давати дитині фтор у вигляді крапель або таблеток. Як тільки зуби прорізалися, корисно також користуватися фторованими зубними пастами або полоскати рот розчинами фтору.

Харчування. Головна причина зубного карієсу — цукор, що знаходиться в продуктах харчування. Основні заходи щодо профілактики карієсу стосуються зменшення кількості й частоти вживання солодощів дитиною, а також у контролі за їхньою якістю (липкі солодощі шкідливіші, ніж рідкі).

Вживання напоїв вночі. Не давайте грудній або маленькій дитині перед відходом до сну або вночі солодких напоїв (соків, солодкої води, молока або молочної суміші). Солодкі рідини скупчуються біля зубів і сприяють розвитку важкого карієсу. При необхідності дайте дитині пляшечку із простою водою або соску (не вмочайте її в солодку рідину).

Догляд за зубами дитини. Зуби чистять із метою видалення бактеріального нальоту (липка безбарвна плівка, яка утворюється постійно, особливо на межі зубів і ясен). Якщо немає нальоту, не буде й карієсу або захворювань періодонту.

Простежте, щоб дитина, принаймні раз на день, ретельно чистила зуби щіткою, а міжзубні проміжки — ниткою. Спочатку чистите зуби і ясна своїй дитині шматочком чистої вологої марлі. Найкраще це робити, посадивши маля на коліна й щільно пригорнувши його до грудей. Пізніше привчайте дитину чистити зуби самостійно, допомагаючи їй користуватися маленькою зубною щіткою із крапелькою зубної пасти. Але обов'язково завершуйте цю процедуру ретельним полосканням. У 6 років дитина повинна вміти чистити зуби щіткою, перебуваючи під наглядом дорослих. Приблизно у віці 8 років вона може самостійно чистити ниткою міжзубні проміжки.

До індивідуальних засобів гігієни порожнини рота належать зубні щітки, зубочистки й зубні пасти, за допомогою яких здійснюється механічне чищення зубів і зубних проміжків. Зубною щіткою можна очистити добре доступні поверхні зубів, а зубочисткою — міжзубні проміжки. При чищенні зубів рухи щіткою повинні бути "вимітаючими" і спрямованими від ясен до краю зубів (на верхній щелепі — зверху вниз, на нижній — знизу нагору). Тривалість чищення повинна бути не менш двох хвилин, а при захворюваннях ясен — до 5 хвилин щодня два рази (вранці і ввечері). Крім того, після прийому їжі щоразу ротову порожнину варто прополіскувати питною водою кімнатної температури.