Валеологія з методикою викладання - Конспект лекцій (Г. І. Мардар)

8.  скарлатина, коклюш і грип

Це захворювання можуть викликати 46 видів стреп­тококових бактерій. Багато людей мають деякі з цих видів стреп­тококів у горлі й носі, проте не хворіють, але при цьому самі є переносниками захворювання, тобто заражають оточення. Відбувається це при кашлі або чханні.

Прихований період при скарлатині, як правило, триває 7 днів, потім  хвороба, нагадує ангіну: дуже висока температура, сильно болить горло. Можуть бути блювота, силь­на слабкість. На другий день з'являється висипка: дрібні яскра­во-червоні цятки. Ніколи не буває висипки навколо рота й носа, цей білий трикутник відразу впадає в око. Приблизно тиждень хворий почуває себе дуже погано. Потім температура знижуєть­ся до нормальної, і висип починає бліднути. А на 2-й тиждень хвороби з'являється пластинчасте лущення, особливо помітне на долонях і підошвах.

У наші дні скарлатина дуже часто проходить у такій легкій формі, що в дитини може всього лише на кілька днів підви­щитися температура. І тільки коли починається лущення доло­ньок, усі здогадуються, що мали справу зі скарлатиною. Незва­жаючи на те, що скарлатина втратила свою небезпечність, ставитися  до неї треба дуже серйозно. Це захворювання  дає ускладнення: як правило, страждають серце й нирки. 

 

Коклюш

 Хвороба передається від однієї людини до іншої через кашель. Від зараження до прояву перших ознак хвороби проходить до 2 тижнів. Спочатку це просто нездужання з невеликими нежиттю й кашлем. Поступово кашель підсилюється, діти стають дратівливими й примхливими. Наприкінці другого тижня кашель починає поєднуватися зі спазмами. Дитина робить глибокий свистячий вдих, потім йде серія судорожних кашльових поштовхів. Кількість таких циклів під час нападу може досягати 15. Іноді наприкінці нападу буває блювота. Під час нападу дитина збуджена, може метатися, обличчя синюшне, вени шиї розширені, випирають. Язик висувається із рота. Здається, напад кашлю готовий вивернути дитину навиворіт. І таких нападів на добу може бути від 5 до 50!

Так проходить 3—4 тижні, потім напади стають рідшими, і нарешті зникають. Хоча «звичайний» кашель може триматися до півроку.

Збудником коклюшу є коротка паличка із закругленими кінцями. Щоб уберегти дітей від зараження, починаючи з тримісячного віку їм роблять щеплення.

Грип

Ця хвороба викликається вірусом. Вона вражає носоглотку, бронхи й легені. З усіх заразних хвороб, мабуть, швидше за всі передається від однієї людини до іншої. Існує  багато різних видів вірусу грипу. Деякі з них викликають тільки  легке нездужання, але інші можуть призвести до важкої хвороби. Вірус грипу постійно видозмінюється, і ті ліки, що допомогли при  минулій хворобі грипом, цього разу можуть давати незначний ефект. Грип небезпечний своїми наслідками, він дає ускладнення не тільки на серцево-судинну систему, нирки, але й на головний мозок.

  Заразність грипу така велика, а вірус так широко розповсюд­жується, що одночасно можуть занедужати мільйони людей. Коли інфекція захоплює тільки міста чи області, говорять про епідемію. Якщо ж хвороба скоряє цілі країни й континенти — це вже панде­мія. У своїй історії людство пережило не одну пандемію грипу.

     Основні види вірусу одержали назву А і В. Медики, що вивчають інфекційні захворювання, навчилися передбачати, де, коли і який саме грип дасть спалах. Вони можуть навіть досить точно передбачити, скільки людей занедужає. Захворювання розвивається дуже швидко (іноді протягом 2-х годин). Температура може підвищитися до 40 °С і вище. У м’язах і суглобах виникають сильні болі. Нежить невеликий, зате кашель і біль у горлі можуть бути сильними. Дуже велика млявість і слабкість, навіть найбільш рухливу дитину кладуть у ліжко. Голова «розколюється», на світло боляче дивитися.

Як правило, грип у дітей проходить без особливих ускладнень. Але щоб не ризикувати, треба пам'ятати наступне: ніколи  не вставайте з ліжка завчасно; усі ліки, призначені лікарем, слід вживати стільки, скільки призначив лікар. Не кидати лікування, коли стало трішечки легше. Потрібно пити якнайбільше рідини, щоб з організму виводилися отрути. Часто провітрювати приміщення й мити підлогу.

І завжди потрібно пам'ятати: у загартованої дитини, яка любить фізкультуру і спорт, менше шансів підхопити грип. А якщо таке й трапляється, хвороба буде протікати значно легше.