Валеологія з методикою викладання - Конспект лекцій (Г. І. Мардар)

6. кір і краснуха

Це так звані дитячі хвороби. Правда, хворіти ними можуть і дорослі, але рідко. Дорослі хворіють звичайно важче, і в них частіше бувають ускладнення.

І кір, і краснуха викликаються вірусом. Для них характерна висипка, і хоча батьки часто плутають ці два захворювання, між ними немає більше нічого спільного.

Після контакту з хворим кір проявляється швидше. І починається він як сильна застуда: болить голова, з носа тече, болить горло, очі червоні, температура дуже висока. Інкубаційний період краснухи  довший — 2—3 тижні  й протікає застуда: ледь-ледь нежить, ледь-ледь підвищена темпера­тура. Тому перше, що помічають при краснусі, — висипання. Воно з'являється майже відразу при прояві хвороби і за кілька годин виявляється по всьому тілу, особливо яскравим може бути на животі й внутрішньому боці рук. Висип — це маленькі червоні пухирці, наповнені рідиною. Побачивши таку висипку, лікарі звичайно починають пальпувати у хворого ділдянку внизу по­тилиці. Якщо знаходять збільшені  лімфатичні вузли, ставлять діагноз «краснуха». Висип, як правило, спостерігається протягом 3—5 днів (а іноді тільки одну ніч) і зникає.

Кір набирає силу поступово, довгий час нагадуючи за­студу. У хворих навіть з'являється сильний кашель. А з внутрі­шнього боку щік, на слизовій, начебто манна каша чи висівки приклеїлися. Це для лікаря безсумнівна ознака кору — «плями Філатова». Корова висипка спочатку з'являється лише на обличчі та шиї, на 2-й день — на тулубі, руках і стегнах. На 3-й день обсипає гомілки і стопи, а на обличчі висип блідий.

Цяточки висипки можуть зливатися одна з одною, тоді на тілі з’являються складної форми фігури.

Кір хоча і вивчене захворювання, але дотепер підносить сюрпризи. Щорічно кором занедужує близько 3 млн. людей. Особливо важко хворіють африканці, як правило, 5 \% із усіх хворих вмирає..

Проти кору існує вакцина. Іноді досить одного введення вакцини, щоб у дитини виробилася несприйнятливість до кору. Для того, щоб це перевірити, у дітей беруть кров і визначають наявність спеціальних тілець, відповідальних за імунітет (несприйнятливість). Якщо тілець мало — щеплення повторюють.    Від краснухи щеплень не роблять. Хвороба вважається  не дуже небезпечною. По-справжньому вона загрожує тільки вагітним жінкам. Якщо до крові матері потрапить збудник хвороби, то ненароджена дитина одержує (через кров же) цей вірус. Надалі  в дитини виникають різні каліцтва. Тому вагітним жінкам потрібно уникати контакту з хворими на краснуху.