Валеологія з методикою викладання - Конспект лекцій (Г. І. Мардар)

1. особливості інфекційних захворювань

Чому одні хвороби називаються інфекційні? Чим вони відрізняються одна від одної? Що спільного між різними за характером і проявом інфекційними захворюваннями? Наприклад, що спільного між правцем і дизентерією, кором і проказою, вітрянкою і вірусним гепатитом?

А спільне є. Причина кожного інфекційного захворювання – збудник, не помітний для ока мікроорганізм: паличка або вірус,  стрептокок або вібріон. Таких збудників, що здатні «атакувати»  людину, є безліч.

Наступна характерна ознака для всіх інфекцій — це так званий прихований, або інкубаційний період. Людина вже заражена, але зовні це ніяк не проявляється. Інфекція, як яйце в інкубаторі поступово зріє. Іноді інкубаційний період буває невеликим – 1-2 дні.  Але іноді хвороба затаїлася і «сидить» у людині роками.  Інкубаційний період завершується тоді, коли хвороба починає проявлятися через якісь зовнішні ознаки: підвищення температури, висипка, зміни кольору шкіри, болі, розлади травлення.

Епідеміологія — розділ медицини, що займається вивченням причин різних інфекцій, а також методів їхнього лікування й попередження. Епідеміологи намагаються розібратися з кожним захворюванням, знайти проти кожної інфекції діючі засоби. (Важко уявити, що ще на початку XX ст людина в дитинстві переносила по кілька інфекційних захворювань, деякі з яких були дуже серйозними.) Завдяки епідеміології виявилася ще одна спільна властивість інфекцій. Один раз перехворівши інфекційним захворюванням, людина стає, як правило, несприйнятливою до неї. Ця несприйнятливість до інфекції отримала назву імунітет. Саме завдяки здатності організму набувати імунітету стало можливим попередження інфекцій за допомогою щеплення. Одні люди, зіштовхнувшись зі збудником хвороби, занедужують. Інші, що мають імунітет до цього захворювання, начебто й не помічають його. Але є ще й треті. Вони отримують збудника інфекції, самі не хворіють, але активно   інфікують оточення. Таких людей називають носіями інфекції.

Отже, наявність збудника, інкубаційного періоду, можливість вироблення імунітету, а також можливість перенесення – ось ті ознаки, що відрізняють інфекції від інших захворювань  і роблять їх схожими між собою.