Офіційно-діловий документ: основні вимоги та правила складання - Навчально-практичний посібник (А. М. Нелюба)

Передмова

Одним із різновидів літературної мови є офіційно-діловий стиль, який, у свою чергу, має підстилі: законодавчий, дипломатичний, адміністративно-канцелярський.

Основними ознаками офіційно-ділового стилю української мови є точність, відсутність зайвого, усталеність форм, яка вироблялася протягом десятків років, об’єктивність, стислість. Ділова мова пов'язана з практичними вимогами життя. Вона потрібна для зв'язку державних і громадських установ як між собою, так і з населенням, для оформлення різних постанов, обліку фактів, подій. Згідно зі ст. 10 Конституції України і ст. 11 Закону УРСР «Про мови»: «Мовою роботи, діловодства й документації, а також взаємовідносин державних, партійних, громадських органів, підприємств, установ, організацій є українська мова».

Матеріал пропонованого навчально-практичного посібника розраховано на слухачів навчально-наукового інституту заочного та дистанційного навчання працівників ОВС, а також на всіх, хто вивчає чи поглиблює знання з української ділової мови, прагне навчитися правильно укладати документи, опанувати ключові моменти ділового усного й писемного спілкування. Посібник допоможе самостійно орієнтуватися в сучасній діловій мові, оскільки наводить і характеризує всі її функції та види. У зручній формі наведено критерії класифікації документів та поділ їх за призначенням і найменуванням.

У посібнику запропоновано значну кількість формулярів-зразків сучасних документів та їх складових із детальною характеристикою; завершує посібник словник правничих кліше.