Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Лискова с.с., старший викладач кафедри «туризм та готельне господарство»

Східноукраїнський національний університет імені В.Даля, м.Луганськ

ВИЗНАЧЕННЯ МЕТОДІВ РОЗРОБКИ РЕГІОНАЛЬНОГО МАРКЕТИНГУ

 

Використання маркетингових методів, як способу вивчення соціально-економічного стану регіону й впливу на нього, є одним зі способів забезпечення якісними управлінськими  рішеннями на рівні регіону. Методологічною основою маркетингу є сукупність методів на які оперуються підприємства, тобто більшість методів спрямовано на макрорівень, а не на регіон/місто або територію. Також через відносно невеликий досвід використання маркетингових методів на рівні регіону або окремої території і недостатності вітчизняних теоретичних розробок, виникає необхідність у визначенні методів розробки регіонального маркетингу.

Для задоволення потреб й інтересів населення регіону необхідно враховувати не лише рівень і якість життя, але й ступінь екологічної безпеки, можливості розвитку національних культур, ступінь соціального благополуччя, вибору виду діяльності. Для цього слід проводити маркетингові дослідження та прогнозувати процеси формування ринкової інфраструктури (регіональні ринки праці, послуг, житла, освіти та охорони здоров'я).

Маркетингові дослідження складаються з методів збору, накопичення й аналізу інформації, які пропонується розбити на три групи в залежності від їх спрямованості: методи, що спрямовані на стратегічний, тактичний та оперативний розвиток регіону. Таке групування методів допоможе розширити коло інтересів й потреб населення, а також оцінити раціональність розвитку регіону та надати інформацію для подальшого прогнозування соціально-економічного розвитку регіону.

Під методами прогнозування слід розуміти сукупність прийомів і способів мислення, що дозволяють на основі аналізу ретроспективних даних, екзогенних (зовнішніх) і ендогенних (внутрішніх) зв'язків об'єкта прогнозування, а також їх вимірювань в рамках розглянутого явища або процесу вивести судження певної достовірності щодо його (об'єкта) майбутнього розвитку [3, с. 29].

У наукових джерелах виділяються дві великі однорідні групи за ступенем формалізації: інтуїтивні і формалізовані методи прогнозування, які принципово відрізняються за своєю сутністю [1, с.106].

На практиці використовуються більше інтуїтивні методи прогнозування соціально-економічного розвитку регіону (методи експертних оцінок: індивідуальні, колективні), це пояснюється відсутністю методологічної бази та законодавчих вимог до застосовування методів прогнозування. Ще однією причиною постійного використання таких методів є низькі фінансові витрати.

Формалізовані методи прогнозування є обґрунтованими та існують давно. До такої групи методів прогнозування відносяться порівняльно-історичні методи (прогнозування розвитку нових об'єктів і процесів, за якими немає ретроспективної інформації) і методи математичного моделювання (виявлення стійких тенденцій минулого і перенесення їх в майбутнє).

Таким чином, методи прогнозування в залежності від джерела інформаційного забезпечення пропонується поділити на два класи: фактографічні (базуватимуться на інформації про фактичний розвиток регіону і його минуле становище) та експертні (використовуватиметься інформація, що надається фахівцями-експертами в процесі систематизованих процедур виявлення й узагальнення даних).

Для аналізу даних про розвиток регіону та їх систематизації слід використовувати сегментацію й позиціонування. Важливою умовою при сегментуванні у регіональному маркетингу виступає вибір факторів соціально-економічного простору регіону. Умовно показники факторів можна поділити на дві групи: фактори економічного середовища та  фактори соціо-політичного середовища [2, с.87].

Позиціонування регіону - це один з методів визначення можливостей регіону, які найбільшою мірою задовольняють потреби й інтереси різних груп споживачів та відповідних переваг. Даний метод використовуватиметься для формування маркетингових стратегій розвитку регіону стосовно цільових ринків.

В залежності від цілей регіонального маркетингу, автором запропоновано виділити такі групи методів: 1) соціальні методи, що основані на політично-правовій базі та спрямовані на задоволення інтересів суспільства; 2) економічні методи спрямовані на розвиток ділового, науково-технічного, економічного розвитку регіону або відповідної інфраструктури та узгоджують інтереси споживачів; 3) комунікаційні методи, що демонструють відкритість регіону для контактів (інвесторів) і дозволяють задовольняти інтереси регіональних органів.

В результаті розвитку ринкових відносин розширюються види маркетингу, що супроводжується виникненням нових методів його реалізації. Тому на основі проведеного дослідження визначено та систематизовано методи реалізації регіонального маркетингу за встановленими класифікаційними ознаками: в залежності від цілей регіонального маркетингу; за джерелами інформаційного забезпечення; за цільовою спрямованістю маркетингових досліджень; ступінь формалізації; за принципом сегментування; за можливістю позиціонування. Таке групування має практичне значення при розробці комплексу регіонального маркетингу та спрямоване виявлення резервів збільшення результативності маркетингової діяльності всього регіону.

Література

Мартынов А.С. Применение формализованных методов в процессе прогнозирования социально-экономического развития регионов / А.С.Мартынов // Вестник Российской академии государственной службы при Президенте Российской Федерации. – 2009. №3.-с.105-113.

Цыгичко В. Основы прогнозирования систем. - М.: Финансы и статистика, 1986.-207с.

Мартынов А.С. Принцип вариантности прогнозов социально-экономического развития регионов / А.С.Мартынов // Росийское предпринимательство. - 2009. №12. - с.163-167.

 

УДК 330.322:001.895