Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Клемпарська м.м., аспірант

ВНЗ Укоопспілки “Полтавський університет економіки і торгівлі”

miroslavalady@rambler.ru

ЧИННИКИ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ПРИВАБЛИВОСТІ ПІДПРИЄМСТВ РЕКРЕАЦІЙНОГО РЕГІОНУ

 

Інвестиції – один з найбільш важливих і дефіцитних ресурсів економіки регіону, використання якого дозволяє вдосконалити якість послуг підприємств рекреаційного комплексу, підвищити конкурентоздатність, створити додаткові робочі місця, що у кінцевому підсумку сприяє зростанню рівня та якості життя населення регіону. У літературі є кілька визначень поняття “інвестиційна привабливість” [1, 2]. Інвестиційна привабливість – це поєднання умов, засобів, можливостей, які обумовлюють платоспроможний інвестиційний попит у підприємство, галузь, регіон, країну за певний період часу. Інвестиційна привабливість підприємств рекреаційного регіону складається з інвестиційного потенціалу та низки інвестиційних ризиків. Інвестиційний потенціал характеризує набір наступних чинників: економічні, культурно-соціальні, політичні, правові, екологічні, географічні [3, 4, 5, 6]. Ризик визначає можливість втрати прибутку від інвестицій, обґрунтовує причини, чому не доцільно вкладати кошти у рекреаційний комплекс регіону. Разом з тим, в українській економічній літературі відсутній єдиний підхід до визначення і систематизації чинників інвестиційної привабливості та з’ясування їх ролі в активізації процесів інвестування. Під чинниками інвестиційної привабливості підприємств рекреаційного регіону вчені розуміють “процеси, явища, дії, переважно об’єктивного характеру, які впливають на інвестиційну привабливість і визначають його територіальні особливості” [5]. Ми пропонуємо розглядати чинники інвестиційного потенціалу та інвестиційні ризики окремо, тому що рівень привабливості при аналізі чинників інвестиційного потенціалу визначається на короткостроковий період, а рівень ризику – на середньо – або довгостроковий період у майбутньому. До чинників інвестиційного потенціалу підприємств рекреаційного регіону віднесемо наступні:

Географічне розташування та природно-ресурсний потенціал.

Економічну ситуацію у регіоні.

Політичні та правові аспекти, їх прояв у регіоні.

Науково-технічний потенціал регіону.

Інфраструктурний потенціал регіону, тенденції його зміни.

Соціально-культурні аспекти та історичні традиції регіону.

Екологічні особливості регіону.

Оцінку наведених чинників інвестиційного потенціалу, які можливо визначити за даними офіційної статистики, пропонуємо виділити у першу групу. Чинники, яки не можливо визначити за даними статистики, пропонуємо оцінити за методом експертної оцінки та виділити у другу групу.

До першої групи віднесемо економічні (темпи інфляції, показники стану господарювання галузі: обсяги наданих послуг, рівень рентабельності, сума прибутку або збитку), науково-технічні (кількість фахівців, що виконують науково – технічні роботи, об’єму наукових і науково – технічних робіт), рівень розвитку інфраструктури рекреаційного регіону (обсяг використання електроенергії, газу і води, кількість аквапарків, музеїв, театрів тощо), соціально-культурні (трудовий потенціал, кваліфікаційний рівень трудових ресурсів, вартість робочої сили),  рівень екологічного забруднення (викиди забруднюючих речовин у навколишнє середовище) та природно-ресурсні (економічної оцінки мінеральних, земельних, лісових, рекреаційних ресурсів) чинники інвестиційного потенціалу підприємств рекреаційного регіону. До другої групи віднесемо чинники інвестиційного потенціалу підприємств рекреаційного регіону, які неможливо визначити за статистичними даними, а саме політичні та правові чинники, які характеризуються особливостями законодавства, що стосується інвестування, ступеня його стабільності, загальної політичної ситуації, режиму іноземного інвестування, наявності вільних економічних зон.  

На ефективність інвестування негативно впливає низка ризиків. Підприємства рекреаційного комплексу схильні до впливу комерційних (зростаюча конкуренція з боку інших курортно-санаторних закладів), ресурсних (підвищення цін на газ, воду, продукти харчування), технічних (постачання неякісного устаткування) та політичних (зміна курсу економічних реформ, зміна чинного законодавства або системи оподаткування) ризиків [6]. Проведений аналіз дає підстави стверджувати, що використання на практиці різних методик оцінки інвестиційного клімату регіонів та професійне подання результатів такої оцінки у формі, зрозумілій для потенційних інвесторів – це шлях до збільшення інвестицій у рекреаційний комплекс АР Крим.

Література

Про затвердження Методики інтегральної оцінки інвестиційної привабливості підприємств і організацій: Наказ Агентства з питань запобігання банкрутству підприємств і організацій / Офіційний Вісник України. – 1998. -  № 13. –С. 513.

Бережна І. В. Національні пріоритети та регіональні детермінанти соціально-економічного зростання (на матеріалах АР Крим) / І. В. Бережна – К.: Національна Академія Наук України. Інститут регіональних досліджень, 2004. - С. 640.

Пересада А.А. Інвестиційний процес в Україні / А.А. Пересада. - К.: Лібра, 1998. – 292 с.

Майорова Т.В. Інвестиційна діяльність: Навчальний посібник /  Т.В. Майорова. – К.: Центр навчальної літератури, 2004. – 376 с.

Бутко Н. Современная проблематика оценки инвестиционной привлекательности региона / Н. Бутко, С. Зеленский, Е. Акименко  // Экономика Украины. – 2005. - № 11.-  С. 30 - 37.

Ванькович Д. Інвестиційний клімат в Україні та шляхи його поліпшення: економіко – правовий аспект / Д. Ванькович, Н. Демчишак //  Економіст. – 2007. - № 4. -  С.80.

 

УДК 331.522.4