Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Дранник е.в., здобувач кафедри «фінанси»

Донецький державний університет управління

80677245849@mail.ru

Підвищення інвестиційної привабливості цінних паперів України

Для забезпечення довгострокового економічного зростання та підсилення ролі держави у процесі збалансованої розбудови фінансового ринку необхідно проводити фінансову політику, яка повинна базуватись на прийнятній для нашої країни концепції політики економічного зростання; створити фінансовий ринок, що відповідає таким якостям, як відкритість, справедливість і необоротність; забезпечувати узгодженість між усіма ланками фінансової та податкової системи.

Бурхливий розвиток світового фінансового ринку, супроводжується появою нових фінансових інструментів і технологій у сфері обігу цінних паперів, що вимагає постійного регулювання та поліпшення його умов функціонування [1]. Тому метою дослідження є аналіз динаміки обсягів випуску пайових і боргових цінних паперів, які є одним із показників ефективного функціонування фондового ринку України.

Важливою особливістю українського фінансового ринку є недостатня ефективність діяльності інститутів спільного інвестування: обсяги зареєстрованих ними випусків цінних паперів у 2010 році демонструють тенденцію до постійного збільшення обсягів зареєстрованих випусків акцій корпоративними інвестиційними фондами.

Незважаючи на в цілому позитивні тенденції, слід зауважити, що вибір ліквідних фінансових інструментів на ринку цінних паперів України досить обмежений для внутрішнього інвестора. Утім, поки що фондовий ринок істотно не впливає на стан фінансового ринку зокрема та економіки в цілому.

Останні десятиліття ознаменувалися появою і активним розвитком інструментів, похідних від вторинного ринку, – ринку цінних паперів. До фінансових інструментів, в основі яких лежать інші, простіші фінансові документи, відносяться фінансові деривати (деривати). Як правило, основою дериват є фінансовий інструмент, що обертається на готівковому ринку, наприклад, облігація або акція. До фінансових деривативів належать: ф'ючерси, опціони, опціони на ф'ючерсні контракти і свопи, депозитарні розписки та ін. Усі ці інструменти відіграють важливу роль в управлінні ризиками.

Поступовий розвиток фондового ринку в Україні виявив цілу низку проблем (високий ступінь маніпулювання, асиметричність інформації, низька ліквідність і капіталізація). У зв’язку з цим є нагальна потреба в удосконаленні інфраструктури вітчизняного ринку цінних паперів поряд із механізмом державного регулювання.

Негативним чинником є також офіційно не заборонена спекуляція на різниці курсів цінних паперів однієї емісії в різних регіонах. У розвинених країнах таке дестабілізуюче явище неприпустиме. Держава однаково повинна прагнути і до єдиного грошового обігу, і до незмінного на всій території курсу національної грошової одиниці та ринкового курсу цінних паперів.

Для ефективного функціонування фондового ринку України та підвищення інвестиційної привабливості цінних паперів необхідно здійснити такі заходи:

створити сприятливі передумови для підвищення  платоспроможного попиту на українські цінні папери, з боку внутрішніх інвесторів, насамперед, домогосподарств, спростивши процедури виходу на ринок та запропонувавши інвестиційно привабливі фінансові інструменти та гарантії захисту інвестицій;

 інституційно зміцнити організований ринок цінних паперів України шляхом розвитку об’єктів його інфраструктури та застосування сучасних технологій обслуговування торгівельних операцій, використання можливостей Інтернету, новітніх інформаційних технологій та сучасного програмного забезпечення;

підвищити капіталізацію та ліквідність ринків емісійних цінних паперів, насамперед, акцій та облігацій, зокрема, урядових;

запровадити зручні та маловитратні механізми доступу фізичних осіб на ринки державних цінних паперів;

створити законодавчі передумови для розвитку ринків похідних цінних паперів і строкових контрактів та їх широкого використання для прогнозування цін і хеджування фінансових ризиків, зокрема, у сфері торгівлі енергетичними та товарно-сировинними ресурсами;

запровадити законодавчий механізм захисту прав міноритарних акціонерів і прав інвесторів при злиттях та поглинаннях компаній;

удосконалити порядок випуску іпотечних облігацій та обігу заставних;

забезпечити ефективну систему захисту законних інтересів інвесторів шляхом підвищення інформаційної прозорості ринку, гарантованого виконання укладених угод, удосконалення обліку прав власності щодо цінних паперів та запровадженні компенсаційних механізмів відповідно до вимог законодавства ЄС.

Література

Кубах Т.Г. Сучасні тенденції розвитку ринку цінних паперів України/ Т.Г. Кубах // Економіка та підприємництво. - 2009. - № 6 - С. 111-114.

Чернишук В.Р., Данькевич А.П. Розвиток ринку цінних паперів: проблеми й перспективи/ В.Р. Чернишук, А.П. Данькевич // Фінанси України. - 2008. - № 8 - С. 97-104.

Фінансові ресурси світу та механізм їх перерозподілу [Електронний ресурс] / Світовий фінансовий ринок та його структура // Фінансові інвестиції, валютні ринки, міжнародні фінанси. Режим доступу: <https://fin-result.ru/finansovyj-rynok 2.html>

 

УДК 316.422(477)