Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Левченко І.а., аспірант кафедри фінансів та кредиту

Харківський національний університет ім.В.Н.Каразіна

lionirar@yandex.ru

НЕДЕРЖАВНЕ ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯК СКЛАДОВА ЧАСТИНА СОЦІАЛЬНО-ОРІЄНТОВАНОЇ МОДЕЛІ НАЦІОНАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ УКРАЇНИ

 

Протягом минулого століття в багатьох країнах світу відбувалися перетворення в суспільній, фінансовій та фіскальній політиці, відбувалися інституційні зміни в економіці та була створена концепція соціально-орієнтованої ринкової економіки. Ця концепція є складовою частиною соціал-демократичної ідеології, що зародилася в 60-ті роки 19 ст. і з того часу пройшла складну еволюцію [1]. Основними принципами соціал-демократії були проголошені свобода, соціальна справедливість, солідарність, обмежене державне регулювання економіки, поєднання державної та приватної форм власності, ефективна система соціального забезпечення, побудова держави загального добробуту.

Найактивніше такої моделі спочатку дотримувалися розвинені країни, але з часом, як наслідок процесів глобалізації та розвитку держав постсоціалістичного простору, відбулася певна трансформація ідей національно-економічного розвитку від етатистського типу соціальної демократії до корпоративістського в більшості країн Заходу, а також Центральної та Східної Європи. Система соціального забезпечення стала відігравати більш важливу роль в економічному розвитку країни та еволюціонувала від принципу державної соціальної допомоги до принципів страхової солідарності поколінь, самофінансування, ведення персоніфікованих індивідуальних рахунків та запровадження пенсійного страхування накопичувального типу.

Накопичувальна пенсійна система діє за допомогою створення накопичувальних пенсійних фондів за рахунок відрахувань робітників та використання отриманих коштів в інвестиційних операціях для одержання прибутку на користь учасників. Після виходу на пенсію кожен учасник отримує накопичені кошти та дохід від їх використання. Найважливішою перевагою такої системи є її незалежність від демографічних змін. Зобов’язання пенсійних фондів залежать від кількості вкладників, розмірів вкладів та загального стану економіки. Для країн з перехідною економікою впровадження накопичувальної складової може поліпшити рівень забезпечення осіб похилого віку додатковими виплатами з накопичувальної системи, бути трудовим стимулом для працівників та стати потужним внутрішнім довгостроковим інвестиційним ресурсом, що стимулюватиме її розвиток.

Недержавне пенсійне забезпечення не є панацеєю, адже залежить від певних ризиків (наприклад інвестиційних), але система, побудована за принципом багаторівневості, є одним з найкращих надбань соціального забезпечення. Багаторівнева пенсійна система України включає солідарний компонент, обов’язковий накопичувальний компонент та добровільний накопичувальний. Таким чином досягається стабільність системи на поєднанні принципів солідарності поколінь та особистої відповідальності кожної особи за своє майбутнє, диверсифікуються ризики та розподіляється відповідальність з соціального забезпечення осіб похилого віку між державою, працівниками, роботодавцями та громадськими організаціями.

Подальший розвиток пенсійного забезпечення вимагає здійснення ряду заходів щодо:

- стабілізації фінансової системи,

- вдосконалення державного нагляду та контролю за діяльністю суб’єктів ринку недержавного пенсійного забезпечення,

- стимулювання участі в накопичувальній системі робітників та роботодавців,

- розробка та практична реалізація механізму захисту прав споживачів фінансових послуг,

- вдосконалення системи оподаткування та законодавчої бази в сфері недержавного пенсійного забезпечення,

- розширення наявного кола цінних паперів, основними вимогами до яких є довгостроковість, забезпеченість та надійність тощо.

Функціонування недержавних пенсійних фондів забезпечує добробут найбільш незахищених верств суспільства, направляє внутрішні довгострокові інвестиції в економіку, стимулює розвиток фондового ринку та є ефективним механізмом пенсійного забезпечення в країні з перехідною економікою на шляху євроінтеграції.

Література

1. Романець, О.В. Методологічні засади моделей соціальної політики / О.В.Романець // Вісник національного університету водного господарства та природокористування. Серія «Економіка». – 2007. –вип. 3 (39) – С. 235-243.

 

УДК 339.923:061.1ЄС