Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Клочко в.м., асистент кафедри економіки підприємств

Харківська державна зооветеринарна академія

vitalii_klochko@mail.ru

РАЦІОНАЛЬНА ЕКОНОМІЧНА СТРУКТУРА ЯК ЗАПОРУКА ВИХОДУ ІЗ КРИЗИ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ

 

В Україні використання ринкових чи адміністративних методів регулювання економічного механізму функціонування підприємств в своїй основі не має системного і послідовного характеру, а навпаки, зведено до розв'язання ситуативних проблем на ринку того чи іншого продукту при повному нехтуванні дії об'єктивних економічних законів щодо соціально-економічних перетворень в країні.

Розглянемо основні причини кризового стану в економіці України:

Високий рівень корупції трьох гілок влади (законодавчої, виконавчої і судової). Рейдерство.

Низький рівень виконавчої дисципліни чиновників і їх відірваність від народу (бюрократизм). Недостатня кількість кваліфікованих і патріотично настроєних держслужбовців.

Податкова система не стимулює підприємницьку діяльність. Невідшкодування ПДВ експортерам.

Низька купівельна спроможність населення.

Монополізм важливих сфер народного господарства.

Висока вартість кредиту.

Недостатні вкладення в науково дослідні розробки.

Виїзд висококваліфікованих кадрів за кордон.

Влада олігархів. Нелегітимна приватизація.

Не визначено стратегічних цілей в економіці, а отже, не розроблена програма їх досягнення. Значна частина державних заходів була направлена на усунення наслідків, а не причин.

Нераціональна економічна структура.

Зупинимось на раціональній економічній структурі. При оцінці ступеня раціональності економічної структури слід враховувати час, місце і конкретні умови. Необхідно повно і ефективно використовувати трудові, фінансові і природні ресурси. На найближчі десять років перед країною стоїть завдання максимально прискорити темпи розвитку сільського господарства, легкої промисловості, енергетики, будівництва, транспорту і зв'язку.

Для створення раціональної економічної структури слід зробити ряд заходів:

Приймаючи до уваги значну чисельність населення країни і слабкість економічної бази, на сучасному етапі слід віддати перевагу такій економічній структурі, в якій перевага віддавалася сільському господарству і легкій промисловості. Слід підтягнути сільськогосподарську і легку промисловість і на їх базі повернутися до розвитку важкої промисловості, яке в найбільшій ступені відповідало потребам сільськогосподарської галузі і легкої промисловості.

Слід сприяти зростанню енергетики, транспорту, будівництва, обробної промисловості в цілому.

Підприємства, які виробляють неякісну продукцію високої собівартості слід через процедуру банкротства закрити або приєднати до ефективних підприємств.

В центрі уваги слід поставити пропорціональність розвитку народного господарства і підвищення економічної ефективності.

Розвивати спеціалізацію і кооперацію виробництва, розширювати внутрішній товарообіг і зовнішню торгівлю, з тим щоб максимально використати специфічні умови кожного регіону і країни в цілому.

Створити необхідну інфраструктуру.

Розвивати науку, щоб вона стала стимулом модернізації народного господарства, розширювати освіту, проводити підготовку необхідної кількості кадрів вищої кваліфікації.

Необхідно прагнути до створення такої структури, яка дозволить за даного розвитку продуктивних сил досягти найбільш економного і ефективного використання природних ресурсів, тобто повного використання земельних, матеріальних і трудових ресурсів при гарантії їх відтворення.

Будь-яка галузь народного господарства України не повинна розвиватися за рахунок засобів іншої. Так, надання державної допомоги одній галузі може зашкодити розвитку іншої. Головним напрямком раціоналізації економічної структури є розширення капіталовкладень в базові галузі, а також підвищення їх ефективності.

 

УДК 631.558