Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Хмельницький національний університет

tkach-inna@i.ua

АНАЛІЗ ІНВЕСТИЦІЙ В ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИЙ КАПІТАЛ ПІДПРИЄМСТВА

 

В постіндустріальному суспільстві вирішальною умовою ефективності діяльності підприємств є втілення на практиці теоретичних засад формування інтелектуального капіталу (ІК).

Формування ІК – це процес створення системи інтелектуальних цінностей на підприємстві за допомогою інвестицій у конкретні процеси їх відтворення [1]. До формування складових ІК необхідно підходити диференційовано, тобто рівень соціально-економічного ефекту від їх використання обґрунтовується пріоритетністю інвестування їх розвитку [2].

Отже, для формування і розвитку ІК підприємства необхідно здійснювати інвестиції у формування і розвиток людського, організаційного та споживчого капіталу, як складових ІК підприємства.

Проаналізуємо, що являють собою інвестиції в структурні елементи ІК підприємства.

Інвестиції в людський капітал являють собою будь-які дії, що підвищують професійну кваліфікацію та продуктивні здібності людини, і, тим самим, продуктивність праці. Інвестиції в людський капітал бувають різних видів. Передусім це, звичайно, витрати на освіту, включаючи загальну та спеціальну, формальну та неформальну освіту, підготовку за місцем роботи і т.д.; витрати на зміцнення здоров’я і медичне обслуговування; витрати на мобільність [1].

До основних активів людського капіталу належать усі  ті  елементи,  в які зроблено інвестиції. Виділимо такі активи: знання, отримані шляхом загальної освіти,  професійної  підготовки,  самовдосконалення; здоров'я; мотивація; вміння; кваліфікація; компетентність; ділові та суспільні риси; поінформованість;  мобільність.  Інвестуючи у своїх працівників,  підприємства активізують їхню трудову віддачу, підвищують продуктивність праці, скорочують витрати робочого часу, зміцнюють свою конкурентоспроможність.

Особливостями інвестицій в людський капітал є:

Віддача від інвестицій в людський капітал залежить від терміну його використання, а також від якості і тривалості цих інвестицій. Чим раніше зроблені ці інвестиції, чим якісніші і триваліші вони, тим довшим і тривалішим буде ефект від них.

 Фізичне і моральне зношення людського капіталу, що пояснюється і природнім (фізичне зношення) і економічним старінням (моральне зношення). Але людський капітал, на відміну від фізичного, в процесі використання, не лише зношується, а й збагачується за рахунок надбання людиною професійного досвіду навіть без спеціальних інвестицій.

Людський капітал має значно триваліший інвестиційний період (наприклад, тривалість навчання може сягати 12-20 років), порівняно з фізичним (1,5-2 роки).

Капіталовкладення в людський капітал мають вищий ступінь ризику й невизначеності, ніж у фізичний. В силу вступають особливості людського фактору, а саме індивідуальні інтереси та переваги людини, її зацікавленість, відповідальність, світогляд, загальний рівень культури.

Незалежно від джерела фінансування, дохід від інвестицій має тристоронній ефект: для держави у вигляді ВВП, для підприємства у вигляді основних техніко-економічних показників, для людини у вигляді доходу.

Інвестиції в людський капітал не можуть мати тимчасовий або одноразовий характер, оскільки це зменшує їх загальну ефективність. На відміну від фізичного капіталу, інвестування у людський капітал відбувається протягом всього періоду існування його носія.

Інвестиції в людський капітал повертаються в декілька разів вищою віддачею, ніж вклади у матеріальне виробництво.

Інвестиції в структурний капітал являють собою будь-які дії, що підвищують його рівень і можливості реалізації на підприємстві. Передусім це, звичайно, витрати на охорону об’єктів інтелектуальної власності; витрати на сучасні засоби комунікації та зв’язку; витрати на підвищення рівня інформаційного, програмного, технічного забезпечення підприємства тощо.

До основних активів організаційного капіталу належать усі ті елементи, в які зроблено інвестиції. Виділимо такі активи: патенти, свідоцтва на об’єкти права інтелектуальної власності; сучасні засоби комунікації; програмне, технічне забезпечення; власні і придбані розробки. Кошти вкладаються в об’єкти інтелектуальної власності, документовану інформацію, технічне і програмне забезпечення, вдосконалення організаційної і корпоративної культури, у цілому – на підвищення інноваційного, інформаційного та організаційно-управлінського потенціалу підприємства.

Інвестиції у споживчий капітал являють собою будь-які дії, що покращують імідж підприємства та його економічні зв’язки з контрагентами. Передусім це, звичайно, витрати на інформацію про економічних контрагентів; витрати на підтримку ділової репутації підприємства; витрати на підтримку обороноздатності торгівельної марки; витрати на дослідження безпосереднього середовища підприємства; витрати на просування продукції; витрати на укладання договорів з контрагентами тощо. Тобто кошти вкладаються для підвищення маркетингового та експортного потенціалу підприємства.

Отже, нами проаналізовані інвестиції в людський, структурний та споживчий капітал, що є основою процесу формування складових ІК підприємства. Проте питання формування ІК підприємства є досить неоднозначним та потребує подальшого вивчення.

Література

Махомет Ю.В. Напрями нарощення інтелектуального капіталу підприємства [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Ekpr/2010_36/Zmist/21PDF.pdf

Теоретико-методичні основи формування й розвитку інтелектуального капіталу: автореф. дис. канд. екон. наук: 08.09.01 / Н.С. Маркова; Харк. нац. екон. ун-т. — Х., 2005. — 19 с.

 

УДК 631.16