Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Стасюк н.в., к.е.н.

Макіївський економіко-гуманітарний інститут

ВПЛИВ ТОВАРООБОРОТУ НА ФІНАНСОВО-ГОСПОДАРСЬКІ ПОКАЗНИКИ ТОРГОВЕЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ

 

Перехід України до ринкової економіки супроводжувався зміною соціальної й економічної ролі товарообороту. В умовах фінансово-господарської самостійності підприємств його функції трансформувалися. Це зажадало нового підходу у визначенні місця товарообороту в системі економічних показників торгового підприємства.

Накопичений досвід економічного аналізу, існуючі моделі визначення взаємозв'язку товарообороту і факторів, що на нього впливають [1, 2], базувалися на уявленні про товарооборот як найважливіший плановий показник, відповідно до якого налаштовувалась уся господарська діяльність торговельного підприємства.

Сьогодні значення товарообороту на рівні підприємства розглядається в двох аспектах: перший визначає товарооборот як економічну передумову одержання необхідного доходу і прибутку, другий – як фактор формування ресурсного потенціалу підприємства [1].

Принципово підтримуючи дані характеристики товарообороту, зауважимо, що в ринкових умовах господарювання його функції значно ширше і покликані забезпечити торговим підприємствам одержання необхідних торгових доходів; фінансову стійкість і платоспроможність; підтримку і підвищення ділової активності і конкурентоздатності; ефективне використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів.

Для аналізу впливу товарообороту на фінансові результати були досліджені показники групи торгових підприємств м. Макіївки. Ми виходили з того, що розвиток товарообороту повинен здійснюватися за рахунок інтенсифікації діяльності торгового підприємства і сприяти зміцненню його фінансового стану.

У якості основної фінансової ознаки, що характеризує тип підприємства, обране співвідношення між основними й оборотними коштами, тобто структура активів. Показники фінансово-господарчої діяльності досліджуваних підприємств були згруповані у чотири блоки відповідно до зазначених вище функцій У перший блок увійшли показники, що характеризують прибутковість процесу реалізації товарів, у другий – вплив динаміки обсягу товарообороту на платоспроможність підприємства, реальну здатність підприємств покривати зовнішні короткострокові зобов'язання. Третій блок містить показники, що характеризують вплив товарообороту на ділову активність підприємства і рентабельність вкладеного в нього власного капіталу, четвертий – забезпечення ефективності використання ресурсів.

Дослідження показало, що зростання товарообороту у всіх досліджуваних підприємствах не забезпечує відповідного росту маси торгового доходу і підтримання його рівня. Існує чітко виражена залежність доходів не від товарообороту, а від структури активів. У тих підприємствах, де переважають необоротні активи, спостерігається тенденція зниження частки торгового доходу в складі загального доходу підприємства. Існує чітко виражена залежність доходів не від товарообороту, а від структури активів. У тих підприємствах, де переважають необоротні активи, спостерігається тенденція зниження частки торгового доходу в складі загального доходу підприємства.

Ця тенденція підтверджує прагнення торгових підприємств надавати перевагу доходам більш «легким», ніж торговий. В основному, це доходи від здачі торгових площ в оренду. Поступово збільшуючи частку площ, що здаються в оренду, великі торгові підприємства або припиняють свою торгову діяльність, змінюючи спеціалізацію, або зберігають незначну торгову площу, та свою діяльність спрямовують, в основному, на надання орендарям різних торгових і неторгових послуг.

Дослідження підтверджує також висновок про те, що дефіцит торгових доходів, значна трудомісткість, змушують торговельні підприємства шукати інші джерела доходів і відмовлятися від своєї головної місії – реалізації товарів. Альтернативним управлінським рішенням, на наш погляд, повинний бути пошук шляхів забезпечення обсягу і структури товарообороту, необхідних для одержання оптимальних доходів від реалізації товарів.

Аналіз також свідчить про те, що зростання товарообороту не забезпечує стабільного стану ліквідності як показника платоспроможності. Розрахунки показників ефективності використання ресурсів підприємства, дозволяють також виявити відсутність стабільного впливу товарообороту на ефективність ресурсів.

Проведені дослідження  взаємозв'язку товарообороту з фінансово-господарськими процесами в підприємствах показують, що реалізація функцій товарообороту щодо забезпечення фінансового благополуччя підприємства, залишається актуальною проблемою Один з напрямків її вирішення - створення механізму регулювання товарообороту під цільовий рівень платоспроможності і фінансової стійкості підприємства.

Література

Мазаракі А.А. та ін. Економіка торгівельного підприємства: Підручник для вузів. / Під ред.. Н. М. Ушакової. – К.: «Хрещатик», 1999. – 800 с.

Кравченко Л.И. Анализ хозяйственной деятельности в торговле: Учебник. 6-е изд., перераб. – М.: Новое знание, 2003. – 526 с.

Савицкая Г.В. Анализ хозяйственной деятельности предприятия. – М.: ИНФРа-М, 2004. – 272 с.

 

УДК 368.5