Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Саранчук о.м., асистент

ВП НУБіП України «Бережанський агротехнічний інститут»

oksana_saranchuk@mail.ru

КОНКУРЕНЦІЯ ПІДПРИЄМСТВ – ЦЕ КОНКУРЕНЦІЯ ЇХ СИСТЕМ ЯКОСТІ

 

В Україні в період швидкого включення до світових економічних зв’язків продовжується інтенсивне впровадження систем менеджменту якості. Причому слід відзначити, що сучасні системи менеджменту якості розглядаються як інструмент зростання конкурентоспроможності підприємства, підвищення відповідальності працівників, гарантування споживачам стабільної якості товарів і послуг. Оскільки вплив якості на прибуток і втрати від випуску недоброякісної продукції мають важливе значення з точки зору конкурентоспроможності та перспективного розвитку підприємств [1].

Наприклад, у всьому світі на машинобудівних підприємствах працюють сотні компаній, і це виробництво можна вважати локомотивом розвитку промисловості. Але проблема полягає в тому, що наші машинобудівні підприємства несерйозно ставляться до поетапної побудови менеджменту якості та менеджменту взагалі. Складно говорити про технологічні інновації, якщо модельний ряд не змінюється десятиліттями. А між тим, ключовим завданням сучасних вітчизняних підприємств є підвищення конкурентоспроможності [3].

Конкуренція – економічне суперництво і боротьба між різними суб’єктами (передусім товаровиробниками та продавцями товарів і послуг) за якнайвигідніші умови їх виробництва і збуту, за привласнення найбільших прибутків та інших цілей. В політекономічному аспекті і контексті сучасності конкуренція – це регульована економічна форма суперництва і боротьби між суб’єктами різних типів і форм власності та всередині них за вигідні умови і результати виробництва, обігу і розподілу з метою привласнення максимального доходу і перед усім найбільшого прибутку [2]. Для цього необхідно постійно вдосконалювати діяльність, щоб виграти в конкурентній боротьбі, а це вже завдання системи менеджменту якості з формування ринкової поведінки компанії (підприємства).

У стратегії розвитку економіки України на перше місце необхідно ставити цілі досягнення високої якості та конкурентоспроможності нашої продукції. Сьогодні поки що вітчизняний споживач віддає перевагу імпортним товарам, які за співвідношенням "ціна-якість" його задовольняють більше. Разом із тим, на багатьох вітчизняних підприємствах усе більше впроваджуються нові статистичні методи, за допомогою яких можна прорахувати й збільшити відсоток якісної продукції, а проявам дефекту запобігти до випуску готової продукції. Тож із часом якість займає велику роль у виробництві товарів і є методом виживаності підприємств в умовах ринкової конкуренції [4].

Результативно функціонуюча система менеджменту якості як інструмент підвищення конкурентоспроможності підприємств дозволяє успішно вирішувати два взаємозв'язані завдання:

- по-перше, задоволення запитів і чекань споживачів, тобто споживач має бути упевнений в здатності підприємства надавати послуги необхідної якості, а також постійно підтримувати і покращувати досягнутий рівень якості;

- по-друге, задоволення інтересів самого підприємства, тобто підприємство з економічної точки зору досягає і підтримує необхідний рівень якості надання послуг впродовж всього їх життєвого циклу при оптимальних витратах.

Література

Момот О.І. Менеджмент якості та елементи системи якості: Навч. посібник. – К. : Центр учбової літератури, 2007 – 368с.

Мочерний С.В., Ларіна Я.С., Устенко О.А., Юрій С.І. Економічний енциклопедичний словник: У 2 т. Т. 1 / За ред.. С.В. Мочерного. – Львів: Світ, 2005. – 616с.

Тимохин Д. В. Перспективы менеджмента качества / Д. В. Тимохин // НТЖ - Методы менеджмента качества. - 2009. - № 5. - 16 с.

Управління якістю / Електронна бібліотека Fiction Book [Електронний ресурс]. - Режим доступу : www.fictionbook.ru.

 

УДК 334.012.64