Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Поляков а.п., асистент кафедри «фінанси та кредит»

Севастопольській національний технічний університет

anton_pol9kov@mail.ru

ОБ’ЄКТИ ФІНАНСОВОГО КОНТРОЛІНГУ ПІДПРИЄМСТВА

 

Сьогодні, перед вітчизняними підприємствами гостро стоїть проблема подолання наслідків всесвітньої фінансово-економічної кризи. Вони виражаються, насамперед, у значному падінні фінансової стійкості, ліквідності, кредитоспроможності й рентабельності господарюючих суб’єктів, а також у значному зростанні рівня систематичних й несистематичних ризиків функціонування.

Сучасні реалії потребують застосування високоякісних управлінських технологій, забезпечуючи високий динамізм менеджменту. Однією з таких технологій, які набувають все більшу популярність у практиці як зарубіжних, так й вітчизняних підприємств, є фінансовий контролінг.

Більшість зарубіжних та вітчизняних авторів відмічають, що ефективність контролінгу в основному залежить від вибору його об’єктів, тому ми вважаємо, що одним із завдань наукових досліджень в області контролінгу є визначення його об’єктів.

С.Н. Петренко вказує, що об’єкт – елемент, який досліджується та пізнається суб’єктом контролінга діяльності підприємства, а також відмічає той факт, що класифікація об’єктів контролінга повинна відповідати цілям управління [4]. У процесі дослідження об'єктів контролінга автор дає опис виробничих ресурсів (основних фондів, нематеріальних активів, матеріальних ресурсів) і господарських процесів і їхніх результатів (організаційного процесу, процесу постачання, процесу виробництва і процесу збуту), характеризуючи їх як об'єкти контролінга на підприємстві.

Авторський колектив під керівництвом Н.Г. Данилочкиної відмічає, що «одной из важнейших задач контроллинга является управление прибылью предприятия, поэтому в фокусе внимания контроллинга находятся затраты: их виды, места возникновения, принципы управления ими, … поэтому важнейшими объектами контроллинга являются затраты и центры ответственности» [2].

На думку колективу авторів під керівництвом А.М. Кармінського та С.Г. Фалько, об’єктами контролінга виступають зовнішнє середовище, маркетинг й збут, забезпечення ресурсами, виробництво, логістика, персонал, інвестиції, інноваційні процеси, а також фінансова діяльність підприємства [3]. На підставі цього ми можемо зробити висновок, що автори досить широко розуміють сутність та зміст контролінгу та виділяють один із специфічних його напрямків - фінансовий контролінг.

У науковій і навчальній літературі також поширена думка, що об'єктами контролінга можуть бути фактори виробництва, показники ефективності їхнього використання й організації, потенціал підприємства (чисельність, основні засоби, обсяги виробництва й збуту й ін.), показники фінансового стану, нові бізнес-можливості, інновації, економічні, фінансові й інші ризики, а також фінансово-економічні результати роботи підприємства.

На нашу думку, таке трактування об'єктів контролінга досить дискусійна. традиційно під об'єктом розуміється "те, що протистоїть суб'єктові в його предметно-практичній і пізнавальній діяльності". Отже, коректніше витрати, доходи, прибуток та ін. розглядати як об'єкт фінансового менеджменту, а об'єктом фінансового контролінга - виділяти менеджмент витрат, менеджмент прибутку й т.д. У противному випадку прийняте деякими авторами трактування об'єкта контролінга суперечить їх же тлумаченню самого контролінга як "керування керуванням".

У зв’язку з цим не визиває сумнівів визначення об’єкта фінансового контролінгу, яке пропонується професором і.о. бланком: «об’єктом фінансового контролінга є хід реалізації управлінських рішень за основними аспектами фінансової діяльності підприємства» [1].

Повертаючись до проблеми визначення властиво об'єктів фінансового контролінга підприємства, слід зазначити, що найчастіше вітчизняні і зарубіжні вчені акцентують увагу на контролінгу прибутку, що значно звужує об'єкт дослідження. У сучасній теорії фінансового менеджменту вже доведена необхідність управління не тільки фінансовими результатами діяльності суб'єкта (прибутком), але і грошовими результатами (чистим грошовим потоком). Так, у подальших дослідженнях І.О. Бланком виділений самостійний блок фінансового контролінга – контролінг грошових потоків [1]. Отже, у загальній системі контролінга на підприємстві нарівні з контролінгом прибутку необхідно виділяти і контролінг грошових потоків.

До числа об'єктів контролінгу грошових потоків ми вважаємо за доцільне віднести вхідні, вихідні грошові потоки, чистий грошовий потік, як по окремих видах діяльності підприємства (операційної, інвестиційної, фінансової), так і по підприємству в цілому. Коло об'єктів контролінгу грошових потоків повинно визначатися специфікою функціонування кожного конкретного підприємства.

Література

Бланк И.А. Управление денежными потоками. – К.: Ника-Центр "Эльга", 2002. – 736 с.

Контроллинг как инструмент управления предприятием / Е.А.Ананькина, С.В.Данилочкин, Н.Г.Данилочкина и др.; Под ред. Н.Г. Данилочкиной. – М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2003

Контролинг / А.М. Карминский, С.Г. Фалько, А.А. Жевага, Н.Ю. Иванова; под. ред. А.М. Карминского, С.Г. Фалько. – М.: Финансы и статистика, 2006.

Петренко С.Н. Контроллинг. – К.: Ника-Центр, Эльга, 2003. – 328 с.

 

УДК 658.009.12(477.63)