Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Петренко ю.м.

ДВНЗ «Українська академія банківської справи Національного банку України», м.Суми

kydraska@yahoo.com

МЕТОДИКА РОЗРАХУНКУ ІНТЕГРАЛЬНОГО ПОКАЗНИКА ФІНАНСОВОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА

 

Для оцінки фінансової безпеки підприємства є необхідність застосування такого підходу, який би надавав можливість відслідковувати діяльність суб’єктів господарювання у чотирьох головних напрямах відповідно до загальноприйнятих стандартів комплексної системи управління: фінансів, відносин зі стейкхолдерами, внутрішніх та зовнішніх процесів.

Це вимагає оцінки фінансової безпеки підприємства в розрізі підходів звичайного фінансового управління, з побудовою інтегрального показника за допомогою зважених сум певних характеристик через призму визначальних чинників, а саме:

ключових фінансових інтересів діяльності підприємства;

ключових цілей діяльності підприємства;

принципів забезпечення виконання базового рівня концепції корпоративної соціальної відповідальності

Використання показників рентабельності (активів, власного капіталу, продукції, операційної діяльності, чистої рентабельності продажів) для розрахунку інтегрального показника фінансової безпеки є визначальним рішенням в системі балансування інтересів між прибутковістю та забезпеченням фінансової стабільності через призму корпоративної соціальної відповідальності. Це пояснюється тим, що в показниках рентабельності вже закладено потенційні можливості підприємства щодо формування прибутку та оцінки фінансового стану, враховано ринкові та бізнес ризики, річний період розрахунку. Не менш важливим є той факт, що при розробці подібного підходу враховано інтереси всіх зацікавлених груп впливу підприємства, що свідчить про відсутність конфлікту інтересів при застосуванні показника оцінки фінансової безпеки підприємства на практиці.

Формула для оцінки рівня фінансової безпеки виглядає наступним чином:

 

де - інтегральна оцінка рівня фінансової безпеки; - максимальна кількість балів за i-м коефіцієнтом; - поправочний коефіцієнт; - фактичне значення і-го коефіцієнта.

В загальному інтегральному значенні коефіцієнта розподіл внеску кожного з п’яти коефіцієнтів рентабельності повинен бути рівний, що пояснюється тим, що фінансовий рівень концепції корпоративної соціальної відповідальності передбачає виконання одночасно всіх 5 його складових принципів, що також свідчить про їх рівноцінне значення.

З метою визначення відповідності між показниками рентабельності, поправочними коефіцієнтами та  максимальними бальними значеннями коефіцієнтів рентабельності, були використані як нормативні значення показників рентабельності, так і відповідні середньо галузеві показники.

 

Таблиця 1. - Відповідність між показниками рентабельності, поправочними коефіцієнтами та максимальним бальним значенням коефіцієнтів рентабельності

Значення показників рентабельності

Поправочний коефіцієнт

Максимальне бальне значення коефіцієнтів рентабельності

≤ 0\%

0,00

0

≤ середньо галузевого показника

0,05

10

≥ середньо галузевого показника

1,00

20

 

За результатами застосування подібної методики розрахунку, підприємство може отримати наступні можливі варіанти оцінки забезпечення фінансової безпеки.

 

Тип оцінки рівня фінансової безпеки підприємства

Відповідна кількість балів

Значення

Необхідність проведення оцінки можливості настання банкрутства

Критичний (небезпека банкрутства)

0-20

Наявність значної небезпеки в діяльності підприємства, висока ймовірність настання банкрутства

Так

Недостатній

21-60

Наявність ряду проблем в діяльності підприємства, що в майбутньому може призвести до виникнення небезпеки банкрутства

Так

Достатній

61-80

Фінансово стійкий стан діяльності підприємства

Ні

Високий

81-100

Фінансово безпечний стан діяльності підприємства, що забезпечує його інтереси в одночасному досягненні прибутковості та фінансової стійкості

Ні

 

Даний підхід може бути використаний з метою удосконалення існуючих методик діагностування ймовірності настання кризового стану на підприємстві та попередження виникнення банкрутства.

Література

Єрмошенко М.М. Фінансова складова економічної безпеки: держава і підприємство: наук. моногр. / Микола Миколайович Єрмошенко, Кіра Сергіївна Горячева. – К.: Національна академія управління, 2010. – 232 с.

Фінансова безпека підприємств і банківських установ: монографія / за заг. редакцією д-ра екон. наук, проф. А.О. Єпіфанова, [А.О. Єпіфанов, О.Л. Пластун, В.С. Домбровський та ін]. – Суми: ДВНЗ «УАБС НБУ», 2009. – 295с.

 

УДК 334.012.64