Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Корнєєва т.І., аспірант кафедри бухгалтерського обліку

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені М.Туган-Барановського

tania529@yandex.ru

ОРГАНІЗАЦІЯ ДОКУМЕНТООБОРОТУ З УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ ВИТРАТ: ПРОБЛЕМИ ТА ШЛЯХИ ЇХ ВИРІШЕННЯ

 

Організація документообороту з обліку витрат на підприємствах вугільної промисловості і їх вугільних шахтах має вагоме значення та є головною складовою другого етапу організації обліку витрат, а саме регламентного забезпечення. Від раціональної організації регламентного забезпечення обліку витрат залежить ефективність організації управлінського обліку в цілому.

Удосконаленню та розробці управлінської звітності підприємства присвячено дослідження таких науковців, як: О.Є. Власова, Н.Р. Домбровська, О.Г. Замета, О.О. Ільченко, С.М. Кафка, О.М. Кондратюк, К.А. Ягмур. Їх дослідження направлені на удосконалення обліку витрат на підприємствах різних галузей: харчова промисловість, сільське господарство, тяжка промисловість, будівництво. Більшість вчених приділили увагу удосконаленню і розробці управлінської звітності за центрами відповідальності.

Обов’язково треба звернути увагу на те, що недостатньо уваги приділяється питанню удосконалення організації управлінського обліку витрат та його документообороту саме на підприємствах вугільної промисловості і їх вугільних шахтах. Згідно з особисто проведеним анкетним опитуванням на вугільних шахтах Донецької і Луганської областей, облік витрат за центрами відповідальності  потребує подальшого удосконалення. Тому, варто приділити значну увагу управлінській звітності за центрами відповідальності на вугільних шахтах з метою контролю витрат на кожному рівні їх виникнення.

Метою дослідження є удосконалення організації документообороту з управлінського обліку витрат для підприємств вугільної промисловості і їх вугільних шахт.

Управлінська звітність містить інформацію, що розкриває різноманітні принципи управлінського обліку і представляє комерційну таємницю. Вона надається тільки внутрішнім користувачам (керівництву за різними рівнями управління: головному бухгалтеру, начальнику відділу управлінського обліку).

За видами управлінську звітність можна надавати у трьох варіантах [1, с.112]: табличний, текстовий і графічний. Ці варіанти можна змішувати. Наприклад, після застосування табличного варіанту складають пояснювальну записку. Це поєднання табличного та текстового варіантів.

В управлінському обліку широкого застосування заслуговує графічний метод, тому що завжди існує альтернатива при прийнятті управлінського рішення. Таким чином, для наочності цей варіант незамінний у прийнятті ефективного і якісного тактичного або стратегічного управлінського рішення.

Управлінська звітність складається для всіх рівнів управління. На базі проаналізованих джерел можна виділити послідовність її створення для підприємств вугільної промисловості.

По-перше, отримані знання про специфіку діяльності підприємств вугільної промисловості і їх вугільних шахт за допомогою проведеного особистого опитування на вугільних шахтах Донецької і Луганської областей. Далі встановлена мета і задачі щодо організації документообігу з управлінського обліку витрат на підприємствах вугільної промисловості.

Після встановлення мети і задач щодо організації документообороту з управлінського обліку витрат удосконалено внутрішні регламентні документи: положення про бухгалтерію; посадові інструкції облікового персоналу та наказ про облікову політику.

На вугільних шахтах досліджена первинна і зведена внутрішня документація, на базі якої розроблено управлінську звітність підприємства. Після затвердження Наказу про документооборот на основі управлінської документації розроблено графік документообороту з обліку витрат при повній і неповній автоматизації обліку. Перелік внутрішньої звітності вугільних шахт та графік документообороту з обліку витрат надано в виді додатку до наказу про облікову політику.

Таким чином, після проведеного дослідження можна зробити наступні висновки:

1. Проаналізовано дослідження науковців щодо удосконалення і розробки внутрішньої звітності для різних галузей господарства.

2. Проведене особисте опитування на вугільних шахтах Донецької і Луганської областей з метою вивчення особливостей організації регламентного забезпечення обліку витрат.

3. Удосконалено внутрішня первинна і зведена документація, на основі якої розроблено управлінську звітність, що дозволить раціонально організувати документооборот з управлінського обліку витрат на підприємствах вугільної промисловості і їх вугільних шахтах.

Література

1. Мишин Ю.А. Организация внутрипроизводственного управленческого учёта на предприятии: учеб.пособие. Краснодар: КубГУ. - 2002. – 216с.

 

УДК 658.14/17.012.12