Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Болдуєва о.в., к.е.н., доцент кафедри фінансів та кредиту

Запорізький національний університет

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТРАНСПАРЕНТНОСТІ ВІТЧИЗНЯНОГО РИНКУ ЦІННИХ ПАПЕРІВ

 

Підвищенню ефективності регулювання у сфері ринку цінних паперів сприяє інформаційна відкритість не лише про діяльність органів регулювання ринку цінних паперів, а й про функціонування ринку цінних паперів в цілому.

Оперативне розкриття інформації про стан ринку цінних паперів, його учасників забезпечує системне оцінювання достовірності тих чи інших показників.

Обов'язкове розкриття інформації є одним з основних принципів ефективного регулювання. У багатьох країнах існують жорсткі правила публічного розкриття інформації. З 2005 р. компанії країн Європейського Союзу, акції яких котируються на регульованих біржах і які представляють консолідовані звіти, зобов'язані розкривати інформацію про угоди у відповідності з Міжнародними Стандартами Фінансової Звітності.

Цікавий досвід австралійського державного органу регулювання (Австралійська комісія з цінних паперів та інвестицій / Australian Securities & Investments Commission - ASIC1) у сфері розкриття інформації щодо прийнятих ним заходів та роз'яснення наявних повноважень  [1].

Його численні публікації (роз'яснення, прес-релізи, доповіді, довідкові матеріали, звіти тощо) присвячені результатам правозастосовних дій, роз’ясненням нормативним вимогам, спільним ініціативам з міжнародними структурами, питанням регулювання на ринку і результатам корпоративного фінансування.

Як форма розкриття інформації прес-релізи допомагають: проінформувати споживачів та інвесторів, навчити їх участі в роботі фінансової системи; повідомити суспільство про останні зміни у заходи регулювання; прищепити культуру бізнесу дотримання законодавчих вимог; звернути увагу на санкції за порушення закону; переконатися в тому, що ASIC є ефективним регулятором, що добиваються належних результатів.

У 2005 р. ASIC опублікувала 428 прес-релізів і 79 інформаційних повідомлень. Довгостроковим завданням ASIC є підвищення фінансової грамотності в Австралії, коли споживачі зможуть приймати осмислені рішення з фінансових продуктів і послуг, виявляти і намагатися уникати фінансових махінацій або обману.

До числа пріоритетних завдань ASIC відноситься розкриття відомостей учасниками ринку, що дає можливість виявляти проблемні області перш, ніж у компаніях виникнуть серйозні фінансові ускладнення. Його Служба моніторингу ринку виявляє порушення у сфері розкриття інформації, випадки інсайдерських угод, а також інших аномалій на ринку, які можуть говорити про маніпулювання на ринку. Щодня відстежуючи інформацію про компанії, яка може підлягати розкриттю відповідно до норм регулярної звітності, Служба здійснює відбір тих випадків, які вимагають подальшого розслідування  [2].

Якщо ж звернутися до наявного вітчизняного досвіду у цій сфері, то легко переконатися, що результати розкриття інформації про діяльність ДКЦПФР та моніторингу ринку цінних паперів скромніші як мінімум на порядок. Виходячи з міжнародного досвіду Україні слід вжити заходів, аналогічних заходам Міжнародної організації комісій з цінних паперів (МОКЦБ / IOSCO) і ЄC, щодо поліпшення розкриття інформації, що призведе до підвищення ринкової прозорості і допоможе органам регулювання завчасно припиняти незаконні дії на ринку цінних паперів.

Література

1. Радзімовська С.Ф. Створення консолідованих регульованих ринків цінних паперів: український та зарубіжний досвід / С.Ф. Радзімовська // Фондовый рынок. - 2007. - № 15. - С. 8-13.

2. Ігнатенко А.В. Зарубіжний досвід діяльності інститутів ринку цінних паперів / А.В. Ігнатенко, В.Г. Кабанов // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. праць. - 2007. - № 5. - С. 118-122.

 

УДК 336.14