Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Боднарюк в.а., аспірант

Львівська комерційна академія

ОСОБЛИВОСТІ УПРАВЛІННЯ ПРИБУТКОМ ТОРГОВЕЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА В УМОВАХ КРИЗИ

 

В умовах фінансової кризи для кожного торговельного підприємства особливого значення набуває питання комплексного та ефективного управління його прибутком.

Кожне підприємство незалежно від масштабів діяльності потребує максимально ефективної системи управління. Управління прибутком в умовах кризи розглядається як одна із функціональних стратегій, орієнтована на створення економічних умов для відшкодування постійних та змінних операційних витрат торговельного підприємства, повної і своєчасної сплати всіх видів податків та обов'язкових платежів і забезпечення отримання цільового чистого прибутку.

Проте, сьогодні не вироблено єдиної методологічної конструкції, що стала б науковою основою формування та функціонування механізму управління. Дослідження низки теоретичних підходів до трактування сутності механізму управління прибутком та його структуризації дозволяє виділити низку критеріальних властивостей такого механізму :

наявність широкого спектру функцій, форм, методів, важелів та інструментів впливу;

системний характер функціонування усіх складових механізму, який передбачає злагодженість і взаємоузгодженість їх дії;

послідовність реалізації управлінських функцій і заходів, що охоплюють увесь цикл управління, оскільки управління прибутком – це динамічний, систематичний, тривалий у часі процес;

детермінація цільової функції (з виділенням тактичних і стратегічних орієнтирів), на досягнення якої працюють усі складові механізму;

механізм формується під впливом ринкового та державного регулювання і потребує постійного обміну інформацією із зовнішнім середовищем.

На нашу думку, механізм управління прибутком торговельного підприємства можна трактувати як систему функцій, методів, інструментів, важелів, пов’язаних з формуванням, розподілом та використанням прибутку, що здійснюються  з метою досягнення тактичних (забезпечення прийнятного рівня рентабельності діяльності) та стратегічних (зростання вартості підприємства) цілей торговельного підприємства.

Виходячи з цього, можна сказати, що сучасний механізм управління прибутком торговельного підприємства повинен поряд із застосуванням традиційних методів та інструментів управління враховувати новітні управлінські технології задля успішного досягнення поставлених цілей підприємства та підвищення рівня ефективності його господарської діяльності. 

Література:

Малицький А.А. Структуризація організаційно-економічного механізму управління підприємством торгівлі в умовах ринку/ А.А.Малицький  //Торгівля і ринок України : збірник наукових праць. – 2009. – №27. – С.198-205.

Ткаченко, Є. Ю. Система управління прибутком підприємства [Текст] / Є. Ю. Ткаченко // Вісник Сумського національного аграрного університету. – 2006. – № 3. – C. 214–220.

Садеков А. А. Управление предприятием в условиях кризиса : моногр. / А. А. Садеков, В. В. Цурик. – Донецк : ДонГУЭТ, 2006. – 178 с.

 

УДК 332.8