Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Бобор л.м., викладач

Чернігівський державний технологічний університет

bobor@gala.net

ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНІ ПРОБЛЕМИ СТАЛОГО РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВ ЗВ'ЯЗКУ РЕГІОНУ

 

Галузь зв'язку має велике значення в розвитку і зміцненні фінансів країни. Засоби зв'язку не тільки забезпечують оперативне управління, а й перетворюються в необхідний елемент продуктивних сил та технології виробництва.

Зв'язок, як одна з матеріальних галузей, споживає незначні кошти з матеріального балансу країни, але в кожній гривні тарифних доходів значна питома вага тієї частки, за рахунок якої складається національний доход країни (порівняно з промисловістю).

Розвинені засоби зв'язку сприяють здійсненню прямих контактів між постачальниками і споживачами продукції, що призводить до прискорення оборотності обігових коштів, поліпшення матеріально-технічного забезпечення, оперативного управління виробництвом послуг зв'язку тощо. У підсумку організація і проведення всіх цих заходів призводить до зміцнення фінансової системи країни, а фінанси галузі є складовою її частиною.

Фінанси галузі зв'язку - сукупність економічних відносин у процесі створення й використання централізованих і децентралізованих фондів грошових коштів на різних ієрархічних рівнях управління. Економічні відносини в галузі зв'язку проявляються між підприємствами (“Укртелеком”, “Укрпошта” тощо) і Держкомітетом зв'язку та інформатизації, а також з підприємствами й об'єднаннями інших галузей народного господарства, з різними комерційними структурами, з фінансово-кредитною системою, зі споживачами послуг зв'язку.

Фінанси підприємств зв'язку є складовою частиною фінансів галузі і являють собою систему грошових відносин, що виражають формування і використання грошових доходів суб'єктами господарювання у відтворювальному процесі послуг зв'язку.

У процесі відтворення фінанси підприємств як економічна категорія проявляються та виражають свою сутність, свою внутрішню властивість через такі функції:

формування фінансових ресурсів у процесі виробничо-господарської діяльності підприємств зв'язку;

розподіл та використання фінансових ресурсів для забезпечення поточної виробничої та інвестиційної діяльності, для виконання своїх зобов'язань перед фінансово-банківською системою та для соціально-економічного розвитку підприємств галузі;

контроль за формуванням та використанням фінансових ресурсів у процесі відтворення.

Формування фінансових ресурсів на підприємствах відбувається за рахунок формування статутного фонду, а також у процесі розподілу грошових надходжень за рахунок відновлення авансованих коштів в основні та оборотні фонди і використання доходів на формування резервного фонду, фонду споживання і фонду накопичення. Основними джерелами формування фінансових ресурсів підприємств є власні та залучені кошти. До власних належать: статутний фонд, амортизаційні відрахування, валовий доход і прибуток. До залучених - пайові та інші внески, засоби, мобілізовані на фінансовому та кредитному ринках.

Перехід на ринкові умови господарювання, запровадження комерційних засад у діяльність підприємств, приватизація державних підприємств вимагають нових підходів до формування фінансових ресурсів. Так, важливе місце в джерелах фінансових ресурсів належить пайовим та іншим внескам фізичних та юридичних осіб, членів трудового колективу. Водночас значно скорочуються обсяги фінансових ресурсів, які надходять від галузевих структур, бюджетних субсидій, від органів державної влади. Збільшується значення прибутку, амортизаційних відрахувань та позикових коштів у формуванні фінансових ресурсів підприємств. Усе це змушує підприємства виявляти ініціативу та винахідливість, нести повну матеріальну відповідальність.

Обсяг виробництва, його ефективність зумовлюють розмір, склад і структуру фінансових ресурсів підприємства. У свою чергу, від величини фінансових ресурсів залежить зростання виробництва та соціально-економічний розвиток підприємства. Наявність фінансових ресурсів, їх ефективне використання визначають фінансове благополуччя підприємства: платоспроможність, ліквідність, фінансову стійкість. Фінанси зв'язку мають свої особливості, які визначаються специфікою галузі і різноманітністю послуг.

Організації фінансів галузі зв'язку властиві загальні принципи, характерні для фінансів підприємств народногосподарського комплексу: плановість, госпрозрахунок, поділ обігових коштів на власні і позикові, наявність фінансових резервів. Проте, нарівні з загальними рисами, фінанси галузі зв'язку мають свої специфічні особливості, які випливають з умов виробничої і господарської діяльності підприємств зв'язку, а також з особливостей господарського розрахунку в галузі.

Таким чином, відбувається поглиблення фінансової самостійності підприємств. При цьому поєднання таких чинників як зростаюча конкуренція, технологічні вдосконалення, що вимагають значних капіталовкладень, зміни відсоткових ставок, податкового законодавства, економічної стійкості впливають на фінансову діяльність підприємств зв'язку в сучасних умовах.

 

УДК 338.515