Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Александрова а.Є.

Східноукраїнський національний університет імені В. Даля, м.Луганськ

alina.alexandrova@mail.ru

ОСОБЛИВОСТІ І ЗНАЧЕННЯ СТРАХУВАННЯ В УПРАВЛІННІ ЕКОНОМІЧНИМИ РИЗИКАМИ НА ПІДПРИЄМСТВІ

 

Практика показує, що недостатньо уваги до науково-методологічних і практичних аспектів створення ефективного механізму управління економічним ризиком характеризує як середній і малий бізнес, так і деякі крупні підприємства з розгалуженою складною структурою. Одним з уроків фінансової кризи 2009 року, що переріс в світову економічну кризу, повинен стати той факт, що стратегія розвитку самої компанії має бути тісно пов'язана із стратегією управління ризиками, що механізм управління ризиками має бути упроваджений у всі аспекти діяльності компанії, а також дані і результати процесу управління ризиками повинні враховуватися при ухваленні рішень про подальший розвиток компанії. У системі управління ризиками на підприємстві важлива роль належить правильному вибору заходів запобігання і мінімізації ризиків, які в значній мірі визначають її ефективність.

Для сучасної економічної науки, пошук ефективних підходів щодо зниження економічного ризику став дуже важливим напрямком її розвитку. Найбільш вагомі доробки з даних питань є у працях таких науковців: І.О.Бланк, В.В.Вітлінський, С.І.Наконечний, Г.І.Великоіваненко, П.І.Верченко, А.В.Матвійчук, О.І.Ястремський, А.Є. Міхайлов та інших.

Будь-які рішення, що приймаються суб'єктом господарювання, в процесі своєї фінансово-господарської діяльності несуть в собі можливості невдачі, втрати, тобто в більшості випадків вони є ризиковими. Ризик являється фінансовою категорією. Тому на ступінь і величину ризику доцільно впливати через фінансовий механізм. В основі управління ризиками лежать цілеспрямований пошук і організація роботи по зниженню величини ризику. У світовій і вітчизняній практиці застосовується безліч різних, інколи вельми оригінальних, шляхів і способів зниження економічного ризику.

До загальних ефективних методів, що широко використовуються для запобігання і зниження ризику є:

уникнення ризиків або відмова від них; прийняття ступеня ризику;

самострахування;

страхування ризику;

встановлення лімітів;

диверсифікація;

хеджування;

створення резервів і запасів;

пошук додаткової і повної інформації і інші [2].

Останнім часом дуже розповсюдженим шляхом зниження і запобігання економічного ризику є передача ризиків страховій компанії, тобто страхування ризиків, оскільки найсерйозніші економічні ризики страхуються за допомогою зовнішнього страхування. Широке використання різноманітних форм профілактики страхування ризиків підприємств дозволяє істотно знизити розмір можливих фінансових втрат підприємства в умовах нестабільної економіки і досить частої зміни кон’юнктури ринку [1].

Суть страхування полягає в передачі ризику (відповідальності за результати негативних наслідків) за певну винагороду кому-небудь іншому, тобто в розподілі збитку між учасниками страхування. Придбаваючи страховий поліс, суб'єкт господарювання погоджується мати гарантовані втрати (страховий внесок, що виплачується за поліс) замість імовірності зазнати набагато більший збиток, пов'язаний з браком страховки. У випадку настання різного роду несприятливих ситуацій, в які рано чи пізно певною мірою потрапляє майже кожне підприємство, страхування є не тільки спосіб захисту господарства від різного роду руйнівних стихійних чинників, а й ефективним засобом подолання несприятливих періодів в економічній ринковій кон'юнктурі.

Визначена з урахуванням цих параметрів ефективність страхування економічних ризиків підприємства є основою прийняття управлінських рішень. На підставі запропонованих до узгодження умов страхування окремих видів економічних ризиків підприємство визначає його ефективність.

Таким чином, в системі управління економічними ризиками на підприємстві важлива роль належить правильному вибору заходів запобігання і мінімізації ризику, які в значній мірі визначають її ефективність. Страхування є один з найбільш використовуваним і досить ефективним методом запобігання і зниження ризику. В загальній системі страхування економічних ризиків переважного поширення набули майнове страхування і страхування відповідальності. Але попит на такий вид страхування в Україні наразі дуже низький, тому цей напрям ще розвивається.

Реальної статистики зі страхування економічних ризиків сьогодні немає, однак, згідно з офіційними даними останні кілька років цей вид стабільно займає трохи менше половини всього сегмента майнового страхування. Тому розв’язання проблем пов’язаних з страхуванням економічних ризиків є основними завданнями щодо стратегічного розвитку підприємств, які надалі будуть уточнюватись та вдосконалюватись відповідно до актуальних завдань й основних тенденцій подальшого розвитку підприємств в Україні.

Література

1. Пузирьова П.В. Базові методи нейтралізації фінансових ризиків у підприємницькій діяльності / П.В. Пузирьова // Актуальні проблеми економіки. – 2010. – №5(107). – С. 143-148.

2. Базилевич В.Д., Базилевич К.С. Страхова справа. – 4-те вид., перероб. і доп. – К.: «Знання», 2005. – 351 с.

 

УДК 658.012.23(477)