Експертиза пластичних мас - Посібник (Пономаренко Г.О.)

4.4.3. ненасичені поліефіри

Ненасичені поліефірні смоли (НПЕФ) одержують шляхом поліконденсації суміші насичених і ненасичених дикарбонових кислот із багатоатомними спиртами (етилгліколем, гліцерином та ін.). У результаті реакції утворюються полімери з лінійними зв'язками (термопласти). Внаслідок додавання отверджувачів (перекисів) відбувається розрив подвійних зв'язків, що призводить до зшивання макромолекул і затвердіння; термопластична смола переходить у нерозчинний неплавкий стан.

Властивості

Неотверджені поліефіри — це безбарвні або забарвлені в діапазоні від ясно-жовтого до темно-коричневого кольору в'язкі рідини, які розчиняють стиролом.

Випускають НПЕФ у широкому асортименті марок, що дозволяє одержувати жорсткі, напівжорсткі та еластичні пластмаси з різним значенням властивостей:

звичайною і підвищеною міцністю;

теплостійкістю і горючістю;

водо- і атмосферостійкістю;

прозорістю і т.д.

НПЕФ є стійкими до дії води і кислот (окрім азотної), розчинів масел, солей, але вони не стійкі до лугів, горючі. Інші НПЕФ одержують з  наповнювачами зі склотканини, скловолокна, паперу.

Застосування

До 80\% усього виробництва НПЕФ використовують для отримання склопластиків. З них виготовляють корпуси човнів, катерів, лопасті та деталі літаків і гелікоптерів, контейнери, труби, хімічну апаратуру, пласкі та хвилясті листи для крівлі, перегородки та інші будівельні матеріали.

НПЕФ застосовують для виготовлення поліефірних лаків по дереву, які відрізняються високою механічною міцністю до ударних навантажень, тертю оскільки мають високу твердість, блиск, хімічну і термічну стійкість.