Експертиза ювелірних виробів - Посібник (Пономаренко Г.О.)

6.4.1. вироби з діамантами і смарагдами

Вище вже багато йшлося про оцінювання діамантів у виробах, але тут хочемо зробити деякі додаткові рекомендації. Під час проведення оцінки виробів з діамантами їх базова вартість визначається експертом як сума матеріальної вартості дорогоцінних металів, діамантів і трудових витрат на виготовлення виробу та закріплення каменів.

Базова вартість дорогоцінного металу у виробі визначається, виходячи з ціни одного грама металу з урахуванням коефіцієнта доведення відпускної ціни дорогоцінного металу до оптової націнки, помноженої на масу виробу.

Виріб, виконаний із двох дорогоцінних металів, оцінюється експертом як виріб з основного металу з додаванням вартості деталей з додаткового металу.

Діаманти оцінюються за цінами круглих із 17, 33, 57 гранями геометричних параметрів групи А (ювелірні).

На діаманти геометричних параметрів групи Б (технічні) встановлюються ціни зі знижкою в розмірі 5\% від ціни діамантів геометричних параметрів групи А.

Діаманти, що мають дрібні відколи на шипу, ребрах та інші незначні механічні ушкодження, — оцінюються зі знижкою 20\%.

Діаманти, що мають відколи, відхилення від пропорції та симетрії, усунення яких вимагає механічної обробки, зовнішню тріщину на площадці, — оцінюються зі знижкою 40\%.

Діаманти, що не відповідають сучасним технічним умовам, оцінюються зі знижкою 50\%.

Алмази огранювання «троянда» і діаманти з кількістю граней менше 17 оцінюються як діаманти Кр-17 зі знижкою 50\%.

Базова вартість виробів зі смарагдами визначається експертом як сума матеріальної вартості дорогоцінних металів, самих смарагдів, трудових витрат на виготовлення виробу і закріплення смарагдів.

Базова вартість дорогоцінного металу у виробі визначається, виходячи з ціни одного грама металу з урахуванням коефіцієнта доведення відпускної ціни дорогоцінного металу до оптової націнки, помноженої на масу виробу.

Смарагди оцінюються з урахуванням кольору, груп якості, виду огранювання, розміру. За кольором смарагди поділяють на п'ять груп:

Темно-зелені.

Густо-зелені.

Середньо-зелені.

Світло-зелені.

Світлі із зеленуватим відтінком.

За видами обробки: кабошон — першої та другої груп якості, східчасте огранювання — смарагди важче 5 каратів — 1, 2, 3 груп кольору.

Група якості визначається експертом шляхом поштучного перегляду кожної вставки через лупу 2-кратного збільшення:

смарагди, що не відповідають третій групі кольору, оцінюються за першою групою чистоти кольору кабошонів;

смарагди, що мають потертості граней, а також колоті оцінюються за ціною кабошонів 2-ї групи чистоти 5-ї групи кольору.

смарагди інших форм огранювання, крім «Каре», прямокутної, кабошон, оцінюються зі знижкою 25\% від ціни на прямокутні смарагди.

смарагди східчастого огранювання з кількістю граней понад 49 оцінюються з надбавкою 20\%.