Експертиза ювелірних виробів - Посібник (Пономаренко Г.О.)

5.1. класифікація асортименту ювелірних виробів

Номенклатура товарів, у тому числі й широкий асортимент ювелірних виробів, який нараховує тільки по золотих виробах близько 2500 найменувань, які перебувають в обігу на внутрішньому ринку України і підлягають обліку в оптовому і роздрібному товарообігу, відповідає загальноприйнятій у міжнародній практиці системі обліку та звітності.

Номенклатура товарів побудована з урахуванням основних принципів класифікації, передбачених Гармонізованою системою опису і кодування товарів (ГС), прийнятою Організацією Об'єднаних Націй, Міжнародною стандартною торговельною класифікацією та іншими нормативними документами.

У номенклатурі ГС прийняте дев'ятизначне цифрове кодування товарів, у якому:

– перші два знаки (цифри) позначають товарну групу;

– третій і четвертий знаки (цифри) — товарну позицію;

– п'ятий і шостий знаки (цифри) — товарну підпозицію;

– сьомий — дев'ятий знаки (цифри) — субпозицію.

Останнім часом почастішали випадки невідповідності товарного коду товарові, вкладеному в тару, і, відповідно до цього, заниження розмірів державного збору, зменшення суми або несплата акцизного збору, ПДВ — і це один з видів злочинної діяльності на митницях України.

З огляду на це, знання принципів товарного кодування, а за необхідності —і проведення експертиз на предмет визначення природи товару і підтвердження істинності товарного коду, дозволяє відповідно до закону сприяти наповненню державного бюджету в повній мірі.

Асортимент ювелірних виробів класифікується за такими ознаками:

1.         За призначенням:

прикраси — обручки, сережки, намиста, медальйони, кулони, кольє, ланцюжки, брошки, діадеми, браслети, гарнітури та ін.;

предмети туалету — пудрениці, дзеркала, шпильки, флакони для парфумів, скриньки, шпильки для волосся, запонки, шпильки для краваток, пряжки для ременів, туалетні сумки та ін.;

- предмети для прикрашання інтер'єру — а) каменерізні вироби: вази для квітів, скриньки, шкатулки, попільниці, скульптури малих форм і т.д.; б) художнє чавунне лиття: статуетки і скульптури малих і середніх форм, ажурні решітки для камінів, бра, свічники тощо; в) художні вироби з кістки (слонової, моржової), окремі та групові фігурки звірів, тварин, птахів, риб, складні композиції і скульптури; г) лакові художні вироби: панно, скриньки, коробки різних форм і розмірів для зберігання ювелірних та інших предметів, письмове приладдя і т.д.

для сервірування столу — а) ложки, виделки, ножі, чашки, келихи, чарки, вази для фруктів, підстаканники, буфетне приладдя, столові прибори в наборах, чайні й кавові сервізи, розноси і т, д.; б) винні прибори, вироби з кришталю в срібній оправі, з мельхіору, срібні, позолочені, чорнені з гравіруванням і т. д.;

предмети для паління — портсигари, сигаретниці, порттабаки, мундштуки, попільниці, прибори для паління;

письмове приладдя — ножі для розрізання паперу, закладки для книжок, письмові прибори, бювари, блокноти, записники і т.д.;

годинники і приладдя до них — годинники з дорогоцінного металу, збагачені дорогоцінним камінням і без нього, браслети для годинників, ланцюжки для кишенькових годинників;

сувеніри — пам'ятні медалі, значки нагрудні, герби, брелоки, сувенірні скульптури малих форм, золотошвейні вироби тощо.

2.         За використовуваним матеріалом:

зі сплавів золота і платини,

срібла, паладію, з кістки й рога,

з каменю та інших матеріалів.

3.  За видами (найменуваннями): сережки, намиста, броші, кулони, обручки, скриньки, портсигари тощо.

4.         За характером зовнішньої обробки:

гладкі поліровані,

гравіровані,

чорнені,

позолочені, посріблені,

з філігранню, зерню,

з художньою емаллю,

інкрустовані,

збагачені каменями і т.д.

5.         За конструкцією (мають характерні особливості для кожного виду виробів). Наприклад, обручки шлюбні і збагачені каменями розподіляють за:

шириною шинки (вузькі, середні, широкі),

формою шинки (плоска, випукла, вита, складна),

обробкою шинки — гладка, гравірована, філігранна,

видом, обробкою, способом закріплення каменю,

розмірами (внутрішній діаметр обручки у мм).