Експертиза ювелірних виробів - Посібник (Пономаренко Г.О.)

3.5.3. гагат

Назва походить від латинських назв міста та річки Гагас у Малій Азії. Це чорний або коричнево-чорний, блискучий після полірування камінь.

Гагат — різновид бурого вугілля, що утворилося шляхом вуглефікації хвойних дерев родини араукарієвих. Він зустрічається у вигляді прошарків та лінз товщиною від 1 до 20 см у звичайному бурому вугіллі або вуглистих сланцях. Часто накопичення гагату утворені стовбурами дерев, що зберегли початкову структуру.

Твердість гагату коливається в межах 2,5—4,1. Він щільний, в'язкий, легко ріжеться, потім добре шліфується, набуваючи смолистого виблиску. Незначна твердість дозволяє обробляти його на звичайному токарному верстаті, злам раковистий. Щільність — 1,3—1,4 г/см3, показник заломлення — 1,64—1,68. Горить кіптявим полум'ям, при терті електризується, за що його називають чорним бурштином. Родовища гагату розташовані у Великобританії, Іспанії (область Астурія), Франції, Польщі, США Колорадо, Нью-Мексико, Юта), Грузії, Україні (Крим).

Як імітації використовують гагатоподібне вугілля (так звані «сибірські гагати»), антрацит, чорний гранат, чорний турмалін, обсидіан, скло, пластмаси.

Ідентифікація гагату не викликає особливих труднощів. Від більшості ювелірних каменів чорного кольору він відрізняється низькою твердістю і щільністю, смолистим виблиском. «Сибірські гагати» порівняно з гагатом мають більш однорідний вигляд, більш крихкі, а іноді мають коричневий або синюватий відтінок.