Експертиза ювелірних виробів - Посібник (Пономаренко Г.О.)

3.3.2. діагностика з урахуванням властивості плеохроїзму

Велике значення для діагностики ювелірних каменів має явище плеохроїзму, пов'язане зі здатністю деяких кристалів відбивати різні кольорові спектри променів залежно від зміни напрямку освітлення, оскільки при цьому змінюються показники заломлення і поглинання світла. Завдяки цій властивості в деяких ювелірних каменів у різних оптичних напрямках спостерігається різне забарвлення. Виразний плеохроїзм, тобто різний колір або різні відтінки одного кольору, характерний для таких ювелірних каменів, як смарагд, аквамарин, геліодор, рубін, сапфір, турмалін, андалузит тощо. У деяких каменів плеохроїзм настільки сильний (турмалін, австралійські сапфіри), що його можна спостерігати візуально, без спектрографічного дослідження, повертаючи камінь і переглядаючи його з усіх боків.

Але в більшості випадків для виявлення плеохроїзму необхідно досліджувати камені під поляризаційним мікроскопом або дихроскопом (рис. 1).

Подпись: Рис. 1. Портативний
дихроскоп (довжина — 10 см)
Перший дихроскоп був скон­струйований В. Хайдингером. Він являє собою металеву трубку із вмонтованим у неї кристалом каль­циту, окуляром і об'єктивом. У наш час використовують також фільтродихроскопи з двома поля­ризаційними фільтрами у вигляді тонких пластинок. Якщо перед вікном дихроскопа розташувати камінь таким чином, щоб світло, яке проходить через нього, потрапляло у вікно, то через окуляр будуть помітні два суміщених вікна, забарвлених у різний колір або різні відтінки одного кольору.

Подпись: Рис. 2. Принцип роботи дихроскопаМаксимальний дихроїзм (двокольоровий варіант плеохроїзму) спостерігаєть­ся в тому випадку, коли на­прям світлових хвиль, що створюють зображення у ві­кні дихроскопа, точно спів­падає з напрямом проме­нів, що відбиваються від каменя, тобто буде видно їх власний колір. Дихроїзм не спостерігається (тобто обидва вікна приладу будуть забарвлені однаково) в ізотропних каменях, а також в анізотропних, якщо оптична вісь каменю збігається з оптичною віссю приладу.

Тому при роботі з дихроскопом необхідно повертати камінь, тобто розглядати його в різних положеннях. Для освітлення каменів використовують денне світло або лампи денного світла.