Експертиза ювелірних виробів - Посібник (Пономаренко Г.О.)

2.4. сплави, що можуть імітувати високопробні, та специфіка назв деяких ювелірних сплавів

Виготовлювачі, реставратори і колекціонери ювелірних виробів у деяких випадках використовують специфічні терміни на позначення металевих сплавів, що імітують високопробні ювелір­ні сплави. Ці назви важливо знати і працівникам правоохоронних органів, котрі мають справу зі злочинами, пов’язаними з ювелірним виробництвом. Деякі з цих сплавів цілком легально застосовуються для виготовлення недорогої біжутерії та інших металевих виробів. Відзначимо, що йдеться не про кримінальний жаргон, а тільки про поширені у вузьких ювелірно-металургійних колах позначення. Іноді для характеристики сплаву подано його ювелірну пробу, яку вказано за західною традицією через дріб (наприклад, 250/1000 відповідає 250-й пробі). Назви подаємо в алфавітному порядку.

Алюмінієва бронза — сплав 90 частин міді і 10 частин алюмінію. Це золотаво-жовтий, ковкий, зручний для лиття метал. Англійська торговельна назва — ауфір (варіанти — аурал, ауфор).

Американське накладне золото — позолочений дуже тонким шаром основний метал, часто томпак (див. нижче).

Бетбронза (Bathbronze) — бронзовий сплав із 6\% олова, застосовується для лиття дрібних художньо-промислових виробів. Сплав, придатний для позолоти.

Бетметал (Bathmetall) — сплав, легований цинком (близько 45\%), у Великій Британії йому нерідко надають перевагу під час виготовлення столового посуду.

Бельгинка (Belgica) — сплав з імітуючим платину кольором; складається, як правило, із 74,5\% заліза, 16,6\% хрому і 8,9\% нікелю.

Гамільтонметалл (Hamilton-metall), також хризорин — сплав 66,6\% міді і 33,3\% цинку, забарвлений у золотаво-жовтий колір, має дрібнозернисту структуру, застосовується для імітації золочення виробів.

Геразолото (Heragold) — німецька назва для 8- та 10-каратних сплавів золота, виготовлених фабричним методом (відповідає приблизно 321-й та 402-й пробам).

Гранатове золото — сплав золота проби 250/1000. Цей сплав застосовувався у другій половині ХIХ ст. для виготовлення ювелірних виробів із чеськими гранатами.

Дюраметал (Durametall) німецька назва сплаву міді, цинку й алюмінію, що має золотаво-бронзове забарвлення.

Золото «Джуджу» (Joujougold) — золотий сплав 250/1000.

Золото «Мусів» (Musiv) — пластинки так званого сульфідного золота (насправді виготовлені на основі сульфіду олова — SnS2, що має золотавий блиск), застосовується для деяких видів золочення. Перевага сплаву полягає в тому, що він не роз'їдається ані сіркою, ані сірководнем і не чорніє (як металевий бронзовий порошок).

Мангейманське золото — сплав з 83,6\% міді, 9,4\% цинку і 7\% олова, має колір золота. Виготовлені з цього сплаву вироби, як правило, позолочені.

Металеве золото — назва для імітації золотої фольги, насправді виготовляється зі срібла й міді (золота фольга — золото, вибите в дуже тонкі аркуші між аркушами пергаменту, а потім тонкою шкірою бичачої сліпої кишки (золота ударна шкіра); застосовується для золочення виробів з металу і дерева, як золоті пластини для картин, виконаних на дереві, для оздоблення книг; виготовляється в різних кольорових відтінках — жовтому, помаранчевому, лимонному).

Мозаїчне золото — сплав із 66\% міді та 34\% цинку з відтінком самородного золота.

Монель-метал — англійська назва сплаву з 67\% міді, 33\% цинку, заліза і марганцю, придатного для виготовлення монет, медалей і т.д. У США з цього сплаву випускають брошки, браслети, пряжки та ін.

Накладне золото — золочений матеріал, основу якого утворює сплав міді із золотим покриттям щонайменше 8 мікронів. Шар золота прокачаний і приварений.

Напівзолото — німецька назва сплаву золотого кольору; вироби з нього, як правило, золотять. Сплав складається з 83,7\% міді, 9,3\% цинку і 7\% олова.

Нове золото — 1) золотаво-жовтий сплав 83\% міді і 17\% цинку, використовується в основному для біжутерії; 2) усі сплави золота в Австрії та Чехії проби нижче 250/1000 (тобто нижче проби гранатового золота, одночасно з яким нове золото вироблялося).

Орайде або французьке золото (Oride) — сплав золотого кольору для лиття художньо-промислових і ювелірних виробів. Склади сплаву різні, наприклад, 80\% міді, 15\% цинку, 5\% олова або 83,13\% міді, 13\% цинку, 0,4\% олова і 0,6\% заліза.

Оротон (Oroton) — торговельна назва схожого на томпак сплаву.

Пінчбек (Pinchbeck) або англійське золото, —  сплав 83—93\% міді з цинком. Застосовується для виготовлення загальнодоступних прикрас, біжутерії, декоративних окладів та ін. Цей сплав створений відомим лондонським годинникарем Христофором Пінчбеком (1670—1732).

Платинор — сплав 57\% міді, 18\% платини, 10\% срібла, 9\% нікелю і 6\% цинку, відрізняється красивим золотавим кольором і використовується для виготовлення ювелірних виробів.

Платинова бронза — сплав нікелю й олова з невеликим додаванням платини (найчастіше 90\% нікелю, 9\% олова і 1\% платини). Добре піддається поліруванню. Його блиск навіть у несприятливому середовищі зберігається відносно довго. Використовується для виготовлення столових приладів. Для виробів більш високої якості застосовується сплав 81,5\% нікелю, 16\% олова, 0,8\% платини, 1,7\% срібла.

Потин — рідко застосовувана назва латуні з невеликою добавкою свинцю й олова.

«Сухозлітне золото» — німецька назва матеріалу, використовуваного для виготовлення театральних прикрас і канителі (мова йде про дуже тонкі латунні аркуші).

Симілор — сплав, схожий забарвленням на золото, частіше позолочений, складається з 83,7\% міді, 9,3\% цинку і 7\% олова.

Сплотер (Splauter) — сплав з високим вмістом олова, частіше з 90\% олова, 8\% свинцю, 2\% міді. Вироби з цього сплаву, як правило, позолочені. Використовується для прикрас.

Томпак — сплав міді з цинком різних складів, частіше 90\% міді і 10\% цинку; міді 88\% і 12\% цинку; 80\% міді і 20\% цинку. Сплав має красивий золотавий колір, стійкий до корозії завдяки міді.

Хризокальк або золота бронза (Chrizokalk) — м'який, золотавого кольору сплав міді (має іншу назву — «золочена бронза») для художніх робіт і прикрас, які часто позолочують. Його хімічний склад може варіюватися. Найбільш тонкий хризокальк, застосовуваний для медалей, монет тощо, містить 95—98\% міді й 2,5\% цинку. Інші склади хризокальку: 90,5\% міді, 6,5\% олова і 3\% цинку або 90,5\% міді, 8\% цинку і 1,5\% свинцю.

Штелліт (Shtellite) — сплав хрому і кобальту, імітує платину.

Штеррометал (Shterrometall) — ковкий, дуже твердий і пружний сплав.

 

Окремо подаємо специфічні назви для деяких високопробних ювелірних сплавів, знати які не менш корисно:

Дукатне золото — золото проби 980/1000. Назва пішла від золотих монет — дукатів.

Електрон — природний сплав золота і срібла різних з'єднань (іноді до 39\% срібла). За доби античності виготовлявся з 75—80\% золота і 20—25\% срібла. Перші античні монети вибиті з елек­трона.

Золото для коронок (Kronengold) — німецька назва золота проби 750/1000.

Золото для пер — німецька назва золота проби 667/1000.

Золото «pink» — англійська назва червоного золота дуже блідих відтінків.

Палакарт (Palacart) — дорогоцінний сплав, схожий за кольором на платину, складається з 78\% палладію, 15\% золота і 7\% срібла.

Палау (Palau) — північноамериканська назва «білого золота» (сплав золота і палладію у співвідношенні 8 : 2).

Пістольне золото — німецька назва золотого сплаву проби 895/1000, від назви іспанської золотої монети «пістоль».

Платинін (Platinine) — дорогоцінний сплав 67\% платини і 33\% срібла.

Поліксен — назва природної платини у суміші з іншими металами. Іноді так помилково називають самородки платини, що зустрічаються в природі.