Експертиза ювелірних виробів - Посібник (Пономаренко Г.О.)

2.3.3. експертиза пробірними реактивами на пробірному камені

Експертиза виробів і сплавів на пробірному камені здійснюється за допомогою пробірних еталонів (голок) і реактивів.

Пробірний камінь являє собою кременистий сланець чорного кольору. Перед уживанням пробірний камінь належить змастити мигдальною або мінеральною олією та насухо витерти фільтрувальним папером.

Пробірні еталони (голки) служать для випробування виробів із дорогоцінних металів. Пробірні голки, так само як і проби, прогостовані й затверджені для проб дорогоцінних металів.

Для платини вживають платинові еталони (голки) проб: 930, 950, 970-ї.

Для золотих виробів — золоті еталони (голки) проб: 333, 375, 500, 585 (583), 750, 900, 916, 958-ї.

Для срібних виробів — срібні еталони (голки) проб: 500, 550, 600, 650, 700, 750, 800, 875, 916, 925-ї.

Пробірні золоті еталони (голки) визначених проб виготовляють із золотих сплавів різного складу, кольору і відтінків. Наприклад, для золота 585-ї проби передбачено 15 номерів еталонних голок (від блідо-жовтого до червоного кольору).

Для зручності роботи пробірні голки припаюють на латунні пластинки, на яких тавруванням проставляється номер голки і проба сплаву.

Після підготовки пробірного каменя до експертизи на нього досліджуваним виробом (усіма його частинами) наносять риски довжиною 10—15 мм і шириною 2—3 мм; поруч із рискою від виробу наносять лінію пробірною голкою, що підходить за пробою і кольором до сплаву опробовуваного виробу. Потім упоперек нанесених рисок проводять скляною паличкою, змоченою реактивом. Через 15—20 с розчин обережно знімають фільтрувальним папером, дають осадові дещо висохнути і порівнюють відтінок забарвлення на рисках від виробу та пробірної голки.

Якщо відтінок осадів однаковий, то їх проба однакова; якщо відтінок осаду на рисці від досліджуваного виробу темніший осаду на рисці від еталона, то проба виробу нижче проби еталона. Якщо ж відтінок осаду на рисці від випробуваного виробу світліший від відтінку осаду на рисці від еталона, то проба виробу вища від проби еталона. В усіх цих ситуаціях експертизу повторюють з голками-еталонами вищих проб.

Під час експертизи на пробірному камені вироби з дорогоцінних металів майже не зазнають псування, не втрачають товарного вигляду. Точність визначення при достатньому досвіді становить 2—3 експертизи. Даний метод широко використовується підприємствами пробірного контролю для перевірки відповідності державних проб.