Експертиза ювелірних виробів - Посібник (Пономаренко Г.О.)

2.3.2. експертиза кислотними реактивами

Для випробування золота, крім хлорного золота, застосовують кислотні реактиви, а для випробування срібла — розчини хромпіку та азотнокислого срібла.

Для золота 375-ї, 585-ї (583-ї) проб застосовується азотна кислота різних концентрацій.

Для золота 750-ї, 900-ї, 916-ї, 958-ї проб застосовується азотна кислота різних концентрацій з додаванням по краплях соляної кислоти.

На злитках і виробах, проба яких відповідає пробі, зазначеній на реактиві, залишається ледь помітна ясно-коричнева пляма.

На злитках і виробах, проба яких нижче проби, зазначеної на реактиві, залишається більш-менш темна пляма, за інтенсивністю забарвлення якої орієнтовно визначають пробу. На сплави і вироби більш високих проб кислотні реактиви не діють.

Для випробування срібла 500-ї проби і вище використовують двохромовокислий калій (хромпік); для сплавів 750-ї проби і вище використовують азотнокисле чи сірчанокисле срібло.

Хромпік (двохромовокислий калій) використовують у розчині (набуває помаранчевого кольору). На сплавах срібла до 750-ї проби 2–3 краплі хромпіку, які послідовно наносять на те саме місце і знімають фільтрувальним папером, залишають ясно-коричневу пляму.

На сплавах вищих проб (750-ї й вище) цей реактив залишає червоні плями, інтенсивність забарвлення яких підвищується з підвищенням проби сплавів. На сплавах срібла 916-ї й вищих проб — яскраво-червону пляму.

Азотнокисле срібло — прозорий розчин, застосовується при випробуванні срібних сплавів 750-ї, 800-ї, 875-ї та 916-ї проб.

На сплавах цих проб азотнокисле срібло залишає білу (або світло-сіру) пляму; на сплавах і виробах нижчих проб — більш-менш густі темні плями, за інтенсивністю яких визначають пробу срібного сплаву.

На сплави і вироби зі срібла вищих проб цей кислотний реактив не діє.

Усі кислотні реактиви виготовляють на підприємствах пробірного контролю. Вони повинні бути прогостовані, а на флаконах (етикетках) має бути зазначено, для якої проби вони призначаються та строк їх застосування.