Програма фахових вступних випробувань - Навчальний посібник

Курс "мІсцеве самоврядування"

 

Тема 1. Місцеве самоврядування : поняття суть та наукові підходи.

 

 Поняття та суть місцевого самоврядування. Джерела місцевого самоврядування ( хартії, правові норми, спеціальні закони, статути територіальних громад, міжнародні стандарти). Предмет курсу “місцеве самоврядування”. Характерні риси вивчення та головні завдання курсу. Функції курсу ( політична. ідеологічна, інтегративна, прогностична, прикладна).

Школи вивчення місцевого самоврядування в світі та в Україні. Наукові підходи до місцевого самоврядування. Основні поняття курсу. Принципи місцевого самоврядування.

 

Тема 2. Історія  розвитку місцевого самоврядування в Україні

 

Самоврядування в часи Київської Русі. Місцеве самоврядування на українських землях у складі Польсько-Литовської держави. Магдебурзьке право в українських містах та його значення.

Козацьке самоврядування. Конституція Пилипа Орлика. Земська реформа та її значення для України. Конституційно-правові акти кінця Х1Х-поч.

 ХХ ст.. про місцеве самоврядування.

Становлення та головні тенденції розвитку місцевого самоврядування в Україні з початку дев”яностих років. Основні закони та документи.

 

Тема 3. Світовий досвід розвитку місцевого самоврядування

Територіальна основа місцевого самворядування в зарубіжних країнах. Розвиток місцевого самоврядування у США.Становлення та  тенденції розвитку місцевого самоврядування в  країнах Європи. Місцеве самоврядування в Великій Британії , Німеччині, Польщі.

Конституційні основи місцевого самворядування країнах- учасницях СНД. Традиційне теритооріальне управління в країнах Азії. Досвід для України.

 

Тема 4. Теоретичні основи місцевого самоврядування.

 

Вчення про природні права людини і громадянське суспільство як основа теорії місцевого самоврядування. Ліберально демократичні ідеали як передумова становлення і розвитку ідеї самоврядування. Теорія природних прав  вільної громади. Економічна теорія. Господарська теорія. Громадівська теорія. Державницька теорія (головні напрями –політичний та юридичний). Теорія самоврядних одиниць як юридичних осіб. Анархо-синдикалістські теорії самоврядування. Соціологічна концепція, теорія муніципального дуалізму. Органічно-класова теорія. Теорія соціального обслуговування. Теорія дуалізму муніципального управління. Самоврядування в теоріях українських вчених.

 

Тема 5.  Місцеве самоврядування  як система.

 

Проблеми легітимізації місцевого самоврядування. Конституційно-правові засади самоврядування в демократичних країнах. Поточне законодавство. Загальні закони, окремі, спеціальні, економічні закони. Конституція України про місцеве самоврядування. Закон “Про місцеве самоврядування в Україні”. Статути територіальних громад. Європейська Хартія про місцеве самоврядування.

Сучасні моделі місцевого самоврядування. Системний принцип у місцевому самоврядуванні. Об”єкти та суб”єкти самоврядування. Рівні місцевого самоврядування. Підсистеми. Елементи. Ядро системи( представницькі та виконавчі органи). Соціальні, національні, культурні та регіональні чинники становлення та розвитку місцевого самоврядування як системи. Система місцевого самоврядування в Україні.

 

Територіальна громада  як елемент системи місцевого самоврядування. Поняття територіальної громади. Функції і повноваження територіальних громад. Статути територіальних громад. Форми діяльності місцевих громад. Місцеві вибори і місцеві референдуми. Загальні збори громадян за місцем проживання. Місцеві ініціативи. Громадські слухання.

 

Тема 6. Представницькі органи в системі місцевого самоврядування.

 

Поняття представницьких органів місцевого самоврядування. Особливості місцевих виборів, порядок формування, кількість, терміни повноважень. Структура та форми діяльності представницьких органів. Залежність між кількістю жителів і кількістю представницьких органів. Представницькі органи в Україні. Підсистеми представницьких органів. Структура і форми їх діяльності.

Повноваження та функції. Сесія як головна форма роботи представницьких органів. Постійні комісії. Тимчасові комісії.

 

Тема 7. Виконавчі органи місцевого самоврядування.

 

Поняття і структура виконавчих органів. Порядок їх формування (колегіальні, одноособові, комбіновані). Терміни повноважень. Моделі – “мер-рада”, “слабкий мер – рада”, “комісія – рада”.  Виконавчі органи  в Україні. Виконавчі комітети, їх повноваження. Власні повноваження, делеговані повноваження.

Організація роботи виконавчих органів. Відділи та управління виконавчих комітетів.

 

Тема 8. Матеріально-фінансова основа місцевого самоврядування.

 

Нормативна база  фінансової основи місцевого самоврядування. Світовий досвід організації фінансової основи місцевого самоврядування. Місцеві бюджети. Участь держави у формуванні доходів місцевих бюджетів. Доходи і витрати бюджетів. Позабюджетні кошти місцевого самоврядування. Комунальна власність та її природа. Правовий режим майна комунальної власності, порядок формування. Господарська діяльність органів місцевого самоврядування.

 

Тема 9. Міжнародні стандарти в системі місцевого самоврядування.

 

Процес створення міжнародних стандартів в галузі місцевого самоврядування. Європейська Хартія про місцеве самоврядування. Всесвітня декларація місцевого самоврядування. Інші європейська стандарти місцевого самоврядування Європейська Хартія урбанізму. Європейська декларація міських прав Європейська Хартія про участь молоді в муніципальному і регіональному житті.

Міжнародні контакти жителів населених функцій. Створення Всесвітньої федерації споріднених міст. Міжнародна Спілка місцевої влади , інші організації та їх діяльність у розвитку міжнародних зв”язків органів місцевого самоврядування. Асоціація Міст України. Головні форми співробітництва на місцевому рівні.

 

Тема 10. Поняття та система гарантій місцевого самоврядування.

 

Поняття гарантій місцевого самоврядування. Конституційні основи гарантій міцевого самоврядування  Україні. Класифікація гарантій місцевого самоврядування: об’єктні ,політичні, економічні, соціальні, ідеологічні, нормативно-правові, міжнародно-правові гарантії. Місцеві омбудсмани.