Експертиза технології виготовлення напоїв та ви­явлення фальсифікації - Навчальний посібник (Петрова І.А.)

7.5. розлив, пакування та маркування безалкогольних напоїв

Безалкогольні газовані, негазовані та слабогазовані напої і штучно мінералізовані води розливають у пляшки місткістю 0,33 та 0,5 дм3 відповідно до ГОСТ 10117, а також у пляшки, які дозволені нормативною документацією, та у пляшки місткістю 1,0 та 1,5 дм3 за нормативною документацією на даний напій.

Середнє наповнення 10 пляшок повинно відповідати їх номінальній місткості ± 3\% при температурі 20° С. Негазовані напої розливають у скляні банки місткістю від 0,25 до 3 дм3 за ГОСТ 5717 та нормативною документацією. Допускається відхилення від місткості банок ±2\%.

Сиропи для промислової переробки розливають у банки місткістю від 200 до 1000 см3 (ГОСТ 5717 та НД); бочки (ГОСТ 8777); бочки сталеві (ГОСТ 13950); бочки металеві для пива , крім алюмінієвих, місткістю 30, 50, 100 дм3; бочки імпортного походження місткістю 50 та 190 дм3; фляги металеві типу ФЛ (ГОСТ 5037); контейнери металеві, які призначені для підключення до системи “Постмікс”; автоцистерни (ГОСТ 9218); залізничні цистерни (НД) та інші види транспортної тари, яка дозволена Мінздравом України.

При розливі товарних сиропів допускається відхилення від місткості ±3 \%. Міра заповнення бочок, фляг повинна бути не менше  99,5\% їх місткості.

Напої бродіння розливають в автоцистерни (ГОСТ 9218 та НД), дерев’яні бочки  (НД); металеві бочки для пива місткістю 30, 50, 100 дм3 (НД) та інші види транспортної тари, яка дозволена Мінздравом України.

Усі місткості повинні бути герметично закупорені.

Пляшки з напоями укладають у дощаті ящики (ГОСТ 13360, ГОСТ 18575), пластмасові ящики, дротові ящики, а також у тару-обладнання (ГОСТ 24831).

 

На кожну пляшку або банку з напоєм наклеюють етикетку з наступною інформацією:

товарний знак підприємства-виробника та його підпорядкованість;

найменування напою та його тип;

місткість, дм3;

дата закінчення гарантійного строку (наноситься просічкою, штампуванням або іншим способом, який забезпечує чітке прочитання);

напис “Бажано вжити до вказаної дати”;

номер стандарту;

спеціальні відзнаки або написи (з консервантом, з ароматизатором тощо);

енергетична цінність.

Додатково можна вказати: найменування організації-розробника та його підпорядкованість; коротка характеристика напою; написи “Пийте охолодженим”, “Вітамінізований” тощо. На деяких пляшках може бути кольєретка.

На автоцистерни маркування наносять незмивною фарбою за допомогою трафарету з вказівкою місткості цистерни, дм3, та номера цистерни. Бочки маркують з вказівкою місткості бочки, дм3, та номера бочки (перша цифра означає квартал останнього вимірювання місткості бочки, друга та третя – рік вимірювання, а інші – інвентаризаційний номер бочки). Залізничні цистерни маркують з вказівкою на ярлику номера цистерни та номера залізничної накладної. На автоцистерни маркування наносять незмивною фарбою за допомогою трафарету з вказівкою місткості цистерни, дм3 , та номера цистерни.

На транспортну тару наклеюють етикетку або прикріплюють ярлик з вказівкою:

-- товарного знака підприємства-виробника та його підпорядкованості;

місткості, см3 або дм3;

маси брутто (крім перевезень автомобільним транспортом);

дати розливу;

гарантійного строку зберігання;

температури зберігання;

номера стандарту;

засобу обробки сиропу.

Біля розливного крана на автоцистерну та на бочку наклеюють етикетку, на якій вказують:

найменування підприємства-виробника та його підпорядкованість;

найменування напою та його тип;

спосіб обробки;

гарантійний строк зберігання та температуру зберігання;

дату розливу;

номер стандарту.

Інформацію про харчову та енергетичну цінність напоїв вказують відповідно до положення, яке затверджено органами охорони здоров'я.