Експертиза технології виготовлення напоїв та ви­явлення фальсифікації - Навчальний посібник (Петрова І.А.)

7.1.характеристика і класифікація безалкогольних напоїв

Безалкогольні напої – один із найулюбленіших продуктів із групи напоїв. Їх вживають і дорослі і діти незалежно від пори року або часу доби.

Безалкогольні напої за зовнішнім виглядом поділяються на рідкі напої та сухі концентрати напоїв. Рідкі напої бувають прозорі і замутнені.

У залежності від сировини, що використовують технології виробництва, і призначення напої поділяють на наступні групи: напої, які містять соки; напої на зерновій сировині; напої на пряно-ароматичній рослинній сировині; напої на ароматизаторах (есенціях і ароматних спиртах); напої шумування; напої спеціального призначення; штучно мінералізовані води.

Рідкі напої за ступенем насичення двоокисом вуглецю поділяють на такі: сильногазовані; середньогазовані; слабогазовані; негазовані.

За способом обробки рідкі напої поділяються так: непастеризовані; пастеризовані; напої з застосуванням консервантів; напої без застосування консервантів; напої холодного розливу; напої гарячого розливу.

Для готування напоїв у домашніх умовах випускають сиропи, які за зовнішнім виглядом поділяються на прозорі і замутнені.

В залежності від використовуваної сировини і призначення сиропи бувають: сиропи на плодово-ягідній сировині; сиропи на рослинній сировині; сиропи на ароматичній сировині (есенціях, ефірних оліях, цитрусових настоях, ароматичних добавках); сиропи спеціального призначення.

За способом обробки сиропи поділяються наступним чином: сиропи з використанням консервантів; сиропи без використання консервантів; сиропи гарячого розливу; сиропи пастеризовані.

Крім того, існують безалкогольні напої з низькою калорійністю; напої, які є водними розчинами цукру з додатком продуктів переробки плодово-ягідної сировини, пряно-ароматичної сировини (настої трав, коренів, цедри цитрусових плодів тощо), з ароматичних речовин (есенції, ефірні масла); барвників, органічних кислот (лимонна). Існує великий асортимент сухих напоїв як шипучих, так і нешипучих. Їх виготовляють із цукру, винокам’яної кислоти, соди, есенцій, екстрактів та барвників.