Експертиза технології виготовлення напоїв та ви­явлення фальсифікації - Навчальний посібник (Петрова І.А.)

6.2. технологія виробництва пива

 

Основною сировиною для виробництва пива є ячмінний солод, хміль та вода, від якості та підготовки яких залежать смакові та живильні споживчі властивості пива. Виробництво пива складається з декількох послідовно пов’язаних технологічних стадій, параметри яких строго регламентуються (див. рис. 5).

Солод отримують шляхом пророщування злаків у штучних умовах з дотриманням визначеної температури та вологості. Бувають наступні типи солоду: світлий, темний, карамельний та палений.

Для виробництва солоду використовують ячмінь, який відповідає вимогам ГОСТ 5060 – 86 – “Ячмінь для пивоварень”. Пророщують ячмінь у пневматичних солодовнях. Термін пророщування залежить від умов пророщування і складає для світлого солоду 7–8 діб, а для темного солоду – до 9 діб. Готовність пророщеного солоду до сушіння визначають за зовнішнім виглядом, консистенцією, запахом солоду, який повинен нагадувати запах свіжого огірка. Свіжо пророщений солод має велику вологість, тому швидко псується. Це обумовлює необхідність термінового сушіння. При цьому процесі завершуються хіміко-біологічні перетворення, створюється специфічний для кожного типу солоду аромат та забарвлення.

Сухий солод відразу передають на очистку від ростків. Далі він йде на витримку у солодосховище на термін не менше 30 діб. У процесі зберігання постійно контролюють вологість та температуру. Вміст вологи у солоді не повинен бути більше за 6\%. Солод, який отримали, і є головною сировиною для виробництва пива.

Окрім ячменю, можуть використовувати також зерно інших злакових культур, наприклад рис, просо тощо.

Виготовлення пива включає ряд стадій: виготовлення пивного сусла, бродіння сусла з пивними дріжджами, дошумування та дозрівання пива, фільтрування та розлив. Процес виготовлення пива складний і потребує дотримання багатьох правил та послідовності процесів.

 

 

 

Рис. 5. Технологічна схема виробництва пива.