Експертиза технології виготовлення напоїв та ви­явлення фальсифікації - Навчальний посібник (Петрова І.А.)

4.1. класифікація коньяків

 

У залежності від терміну витримки та способів витримки коньячних спиртів коньяки поділяються на ординарні, марочні та колекційні; за напрямом використання – на ті, що реалізують у пляшках, і коньяки, які використовують для відвантаження з метою розливу на інших підприємствах або для промислової переробки.

Відповідно до ГОСТ 13741-91 виділяють різні групи коньяків.

Ординарні коньяки. У цю групу входять коньяки наступних найменувань по марках: «три зірочки» – витримка не менше 3 років; «п'ять зірочок» – не менше 5 років; коньяки спеціальних найменувань (не менше 4 років) Об'ємна частка спирту – 40…42\%, вміст цукру – 0,7…1,5\%.

Марочні коньяки. Коньячні спирти витримують у дубових бочках не менше 6 років. Сюди входять: КВ – коньяки витримані (не менше 6–7 років); КВВЯ – витримані вищої якості (8–10 років); КС – старі (не менше 10 років). Марочні коньяки мають власну назву, об'ємна частка спирту – 42…57\%, вміст цукру – 0,7-2,5\%.

Колекційні коньяки. Готові марочні коньяки додатково витримують у дубових бочках чи суліях ще не менше 3 років.

Коньяки (бренді), що поставляють для експорту (ГОСТ 12494-77). Випускають ординарні коньяки по марках «три зірочки», «чотири зірочки», «п'ять зірочок», коньяки спеціальних найменувань і марочні по групах: КВ, КВВЯ, КС.