Дошкільна психологія - Навчальний посібник (Дуткевич Т.В.)

Тема 7

ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ПОБУТОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В ДОШКІЛЬНОМУ ВІЦІ

Хід заняття

Обговорення теоретичного матеріалу Лекції № 7.

Контроль самостійної роботи (конспект: Ладивір С. Пед-процес потребує радикальних змін // Дошкільне виховання. — 2006. — № 1. — С. 7—9).

Виконання практичної роботи «Складання анкети для бать­ків на вивчення побутової діяльності їх дітей».

Самоконтроль знань за допомогою ситуаційних завдань.

Підсумок.

Методичне забезпечення заняття

І. Практична робота «Складання анкети для батьків на вивчення побутової діяльності їх дітей»

Хід роботи

Студенти на основі знань про побутову діяльність дошкіль­ників складають вищезазначену анкету для батьків у таких варіа­нтах: а) про побутову діяльність дітей раннього віку; б) дітей се­реднього дошкільного віку; в) старших дошкільників;

Визначають можливі цілі та ситуації застосування анкети;

Складені анкети зачитуються та обговорюються у студент­ській групі.

ІІ. Ситуаційні завдань

1. Яка діяльність дошкільника проявилася в описаному прикладі? Чим відзначається процес її виконання і для якого віку є характерним?

Ваня Д. (3;9) підходить до раковини, відкриває кран, зверта­ється до Оксани Н.: Дали вже воду, так, Оксано? Настя: Де мій рушник? Ваня: Там он висить.

Ваня намилює руки, затикає кран рукою, сміється, відверта­ється від бризок. Підходить Катя.

Ваня швидко змиває піну з рук, звертаючись до Каті: Я вже все. Ось, іди, ось (показує на раковину).

Підходить до рушника, роздивляється свою картинку, витирає руки, не знімаючи рушника, вибігає з туалетної кімнати.

У якому віці у дитини з'являється розуміння необхідності побутових процедур, а їх виконання стає більш узагальненим, набуваючи перспективної спрямованості, що проявляється у ти­пових висловленнях дітей: «спати треба, щоб швидше рости і бу­ти сильним».

Які особливості самоконтролю дошкільника за виконанням побутових процесів виявились у такому прикладі? Яким є рівень розвитку самоконтролю і для якого віку він характерний?

Вихователь: Діти, сьогодні нам на сніданок приготували рисо­ву кашу, чай з молоком і булочку з маслом. Смачного!

Олена М. (разом зі всіма): Спасибі! (Бере ложку в праву ру­ку, підсовує ближче тарілку, вимовляє неголосно.) Кашка, каш­ка!.. (Звертається до сусідки по столу Світланки Н.) А мені мама вчора зварила кашку! (Повертається у бік сусіднього столу, до Артема Г.) За столом не розмовляють. Чуєш мене! Не можна ж! (Доїдає кашу, кладе ложку на тарілку, підсуває чашку, бере бу­лочку, відкушує, запиває. Відсуває чашку і тарілку вбік. Промо­вляє протяжно, гучно.. ) Дякую! (Встає, засуває за собою сті­лець, йде.)

Вихователь: Діти, швиденько миємо ручки і сідаємо обідати!

Для якого віку характерним є такий опис. Про яку власти­вість розвитку побутових процесів він свідчить?

Дитина починає розуміти об'єктивність вимог дорослих, усві­домлювати, що дотримання правил дозволяє налагодити взаєми­ни з оточуючими: «треба причісуватися, а то всі красиві, а ти ні. Тобі соромно буде», — стверджує Оксана.

Чим відзначається потреба Маші у виконанні побутового процесу? Для якого віку вона властива?

Маша заходить у туалетну кімнату, бере мило, намилює руки, роздивляється їх, кладе мило, змиває піну водою, дивиться на ру­ки: Ніби чисті. (Звертається до Дениса.) Чисті? (Закриває кран, витирає руки, сідає за стіл)

Який мотив спонукає Олену виконувати побутовий процес і допомагати своїй подрузі при цьому? Який приблизний вік дів­чинки?

Олена підходить до шафки, відкриває її, розв'язує шарф, розсті­бає гудзики і знімає шубу, рукавички віддає вихователю, зауважує: «мокрі». Вішає шубу на дверці шафки, знімає шапку і вішає її на га­чок. Знімає чоботи, ставить їх у шафу, знімає светр, кладе в шафу, бере гребінець і розчісує волосся наспівуючи. Кладе гребінець у ша­фу, знімає рейтузи, шкарпетки і колготки, складає їх та кладе в ша­фу. Надягає гольф і сандалі, поправляє плаття, підходить до Ганни, яка одягнена і сидить на стільці: «Ганно, вставай зараз, не встигнеш роздягнутися. Давай я тобі розв'яжу». Розв'язує Ганні шапку, кладе в шафу, допомагає зняти шубу і валянки, складає одяг у шафу. Від­криває сусідню шафу: «ну, що таке! (обурено). Як поклала колготки! (Струшує колготки, складає і кладе на полицю, піднімає шапку і ві­шає на гачок.) Все! Пішла мити руки» (закриває шафку, йде в групу).