Економічна теорія - Навчальний посібник (Корецький М.Х., Дацій О.І., Кульнєва Г.М.)

2.6. досконало конкурентний ринок

Ознаки, що виділяють різні моделі ринку: кількість фірм -продавців на ринку, типи продукту, можливість контролю за цінами з боку продавців, умови вступу в галузь додаткових виробників та виходу з неї, метод конкуренції. Ознаки чистої (досконалої) конкуренції:

Дуже багато продавців, які на рівних умовах конкурують між собою. Частка кожного на ринку така мала, що збільшення чи зменшення обсягів продажу кимось з них не впливає на ринкову ситуацію (ринок с.-г. продукції, біржові торги).

Стандартна продукція. Споживач не відрізняє товар одного продавця від товару іншого.

Неможливість окремого продавця впливати на ринкову ціну. Якщо окремий продавець запропонує свою продукцію за нижчими цінами, то це не вплине на ринкову ціну.

Вільний вступ до галузі та вихід з неї. Не повинно існувати законодавчих, технологічних, фінансових чи інших перепон, що завадять появі чи зникненню нових фірм.

Відсутність нецінової конкуренції. Оскільки товари стандартні, то підстав для нецінової конкуренції немає.

Так як в умовах чистої конкуренції фірма не може проводити власної цінової політики, то на відміну від ринкового попиту окремого виробника абсолютно еластична.

Р

Р

0

0

Крива попиту для конкурентної фірми

Крива ринкового попиту

Особливості попиту на продукт конкурентної фірми проявляються і через динаміку основних показників, що характеризують її доходи залежно від обсягів продажу. До них належать:

Сукупний дохід (ТЯ) - виручка від продажу певної кількості продукції: ТЯ = Р х 0,

де ТЯ - сукупний дохід; Р - ціна; 0 - реалізована кількість продукції.

Середній дохід (АЯ) - сукупний дохід з розрахунку на одиницю проданої продукції. В умовах досконалої конкуренції середній дохід дорівнює ринковій ціні:

АЯ =   =          — = Р

0 0

Граничний дохід (МЯ) - приріст сукупного доходу від реалізації ще однієї одиниці продукції:

МІС

 

Р

АТЯ   А(Р х 0) ДО

Р

АО ДО

ДО

 

Графічно залежність доходу від кількості реалізованої продукції зображується у вигляді променя, який виходить з початку координат:

^          ►

0

Сукупний дохід

В умовах досконалої конкуренції, коли на ринку велика кількість продавців, але ніхто з них не може вплинути на зміну ринкової ціни, тобто попит є абсолютно еластичним. А середній і граничний дохід дорівнює можливій ціні.

Максимізація прибутку в короткотерміновому періоді. Оскільки в короткотерміновому періоді капітал (постійні витрати є незмінними, то мах прибутку чи міп збитків досягається маневруванням змінними витратами).

Фірмі варто виробляти товар, якщо це приносить економічний прибуток, або ж збитки будуть меншими, ніж у разі припинення виробництва. Економічний прибуток отримуємо в тому році, коли ТЯ -ТС має позитивне значення. Тому вирішуємо завдання мах прибутку.

За умови збитковості виробництва варто виробляти такий обсяг продукції, коли загальні збитки фірми менші ніж постійні витрати. (Якщо припинити виробництво, то збитки дорівнюватимуть постійним витратам). Такий результат буде тоді, коли валовий дохід перевищує змінні витрати:

ТС -ТЯ < БС, тоді (БС+ УС) - ГЯ< БЄ, отже УЄ< ГЯ.

0

Варіанти максимізації прибутку, мінімізації збитків та закриття фірми

Якщо лінія валового доходу розташована вище кривої сукупних витрат, то виробництво приносить економічні витрати. Якщо лінія валового доходу нижче кривої сукупних затрат, але перетинає криву змінних, то фірма намагається мінімізувати збитки. Якщо лінія валового доходу розташована навіть нижче кривої змінних витрат, то найменші збитки при закритті виробництва.

Аналогічні висновки можна зробити, якщо порівняти граничний дохід з граничними витратами:

Якщо ціна (граничний дохід) продукції перевищує граничні витрати, пов'язані з її виробництвом, то продукцію доцільно виробляти.

Якщо граничні витрати додаткової одиниці продукції перевищують граничний дохід від її реалізації, то виробництва цієї одиниці слід уникати (у нас при 90 грн).

Точкою рівноваги фірми буде обсяг виробництва, при якому граничні витрати зрівнюються з граничним доходом, а фірма отримає прибуток, чи міп збиток:

МЯ=МС.

Це рівняння отримало назву правила визначення обсягів виробництва.

На рис. наведено графічне порівняння граничного доходу, граничних та середніх витрат.

АТС

02    Ол 0

Якщо лінія граничного доходу перетинає криву середніх сукупних витрат, то фірма вирішує проблему максимізації прибутку. Його мах значення в точці перетину з кривою граничних витрат

Якщо лінія граничного доходу проходить нижче кривої середніх витрат, але перетинає криву змінних витрат, то фірма мінімізує збитки (02)

Якщо лінія граничного доходу не перетинає навіть кривої середніх змінних витрат, то доцільно відмовитися від виробництва.

Аналіз взаємозв'язку граничних витрат та граничного доходу дає можливість побудувати криву пропозиції фірми у короткотерміновому періоді. Якщо ціна товару нижча міп значення середніх змінних витрат, пропозиція фірми дорівнює нулю. Фірма розпочне виробництво, і відповідно запропонує продукцію для продажу з того моменту, коли ціна перевищуватиме міп середніх змінних витрат.

Відрізок кривої граничних витрат фірми, який лежить вище кривої середніх змінних витрат, є кривою її пропозиції у короткотерміновому періоді.

Максимізація прибутку в довготерміновому періоді. Перехід до аналізу довготермінового періоду передбачає введення нових припущень:

пристосування галузі до потреб ринку відбувається шляхом залучення в галузь нових виробників чи їх виходу з галузі;

усі фірми мають однакові в галузі, або дуже близькі криві витрат, тобто маємо справу з типовою фірмою.

Нехай ринкова ціна дає змогу фірмі отримувати економічний прибуток:

Підприємці інших галузей в цьому випадку переорієнтовують свою діяльність на виробництво даної продукції, оскільки вона приносить не тільки нормальний, але й економічний прибуток. Збільшення кількості виробників перемістить ринкову пропозицію вправо, що призведе до зниження ціни. Тому вступ у галузь нових виробників ліквідує економічний прибуток.

Якщо ціна знизиться до рівня Р2, то типова фірма не тільки отримає економічні прибутки, але і зіткнення з проблемою збитків, оскільки ціна нижче міп рівня середніх витрат:

Розглядається відтік фірм з цієї галузі, а зменшення кількості виробників приведе до встановлення нового рівня цін. Тому масовий відтік фірм з галузі ліквідує збитки. Такі приливи та відливи капіталу в галузь призведуть до встановлення ціни, що забезпечуватиме відшкодування тільки min середніх витрат. Тобто фірма отримуватиме нормальний прибуток.

Фірмою досягнуто довготермінової рівноваги, коли ціна продукту відповідає точці мінімуму середніх сукупних витрат і обсяги виробництва припадають на цю ж точку: MR=P=MC=ATC.