Економічна теорія - Навчальний посібник (Корецький М.Х., Дацій О.І., Кульнєва Г.М.)

2.2. еластичність попиту і пропозиції

Величина впливу зміни фактора на результат визначається за допомогою оцінки еластичності попиту. На величину попиту впливає ціна

Як відомо, на величину попиту впливає ціна. Еластичність попиту за ціною - показник відсоткової зміни обсягу попиту при зміні на 1 \% ціни на товар. Вона визначається за формулою:

Е = ЛР,\%

Оскільки крива попиту має від'ємний нахил, то Ей беруть, як правило, по модулю. Існує п'ять різновидів еластичності попиту за ціною.

Еластичний попит - величина попиту змінюється на більший процент, ніж ціна, тому загальний дохід продавця при зниженні ціни зростає Е<і >1.

Нееластичний попит - величина попиту змінюється на менший процент, ніж ціна, тому загальний дохід продавця при зниженні ціни зменшується Бй <1.

Попит з одиничною еластичністю - ситуація, при якій ціна і величина попиту змінюються на однаковий процент, і відповідно загальний дохід залишається незмінним. Еластичність попиту дорівнює одиниці Бй =1.

Абсолютно еластичний попит - ситуація, при якій крива попиту є горизонтальною лінією, тобто будь-яка кількість товару буде реалізовуватися, тільки за умови, коли ціна не перевищуватиме заданий рівень Е — оо . Абсолютно нееластичний попит - ситуація, при якій крива попиту є вертикальною лінією, тобто кількість реалізованого товару не змінюється за будь-якої ціни Е = 0.

Розрахунки еластичності попиту за ціною мають вагоме практичне значення для проведення цінової політики фірми. Для продавця важливо знати, яку суму грошей споживач готовий витратити на придбання даного товару при різному рівні ціни на нього, адже витрати споживача є ні чим іншим, як сукупним доходом продавця. Сукупний дохід є добутком кількості проданої продукції на її ціну:

ТЯ = Р ■ е

Якщо попит за ціною еластичний Бй >1, то зниження цін зумовить зростання сукупного доходу продавця ТЯ, і навпаки, зростання цін призведе до зниження сукупного доходу. Але якщо попит за ціною нееластичний Бй <1, то при зниженні ціни сукупний дохід продавця зменшується, а при її підвищенні - зростає. Взаємозалежність зміни еластичності попиту за ціною і сукупного доходу зображена в таблиці 3.1.

Таблиця

Вплив зміни ціни на сукупний доход

 

Еластичність попиту за ціною

Збільшення ціни

Зменшення ціни

Еа >1

тя і

ТЯ Т

Еа =1

ТЯ - соті

Еа <1

ТЯ Т                         ТЯ і

 

Нецінові фактори еластичності попиту. Крім ціни, еластичність попиту залежить від цілого ряду факторів:

наявність замінників: чим більше товарів - субститутів, тим еластичніший попит на даний товар;

питома вага товару в бюджеті споживача: чим вища питома вага, тим вища цінова еластичність попиту;

величина доходу споживача;

якість товару: для предметів розкоші попит, як правило, є еластичним. Для більшості товарів повсякденного попиту і стандартних промислових товарів попит є нееластичним.

запаси товару: чим більший запас, тим більш еластичний попит;

період очікування споживача. В короткотерміновому періоді попит, як правило, нееластичний. А в довготерміновому -еластичний.

Серед нецінових факторів важливе місце займає динаміка доходів населення. При рівних інших умовах зростання доходів населення, як правило, збільшує сукупний попит, і навпаки. І це закономірно, так як від доходів залежить платоспроможність покупців при незмінних цінах.

Аналогічно еластичність попиту за ціною визначається еластичність попиту за доходом. Вона показує, наскільки підвищується величина попиту, якщо зростає дохід:

Е _ АО/,\%

1 ЛІ,\%

Еластичність попиту за доходом, подібно еластичності попиту за ціною, залежить від оцінки товару споживачем.

Нормальні товари - товари, попит на які збільшується при зростанні доходів. До них належать, перш за все ті, що забезпечують основні потреби людини: продукти харчування, стандартні промислові товари. При початковому збільшенні доходів, попит на них зростає досить швидко, але потім швидкість зростання попиту зменшується. Прискореними темпами зростає попит на послуги, пов'язані з мандрівками, розвагами та отриманням освіти. Високу еластичність попиту по доходу мають високоякісні товари довгого користування. Для цієї групи товарів Е > 0. Якщо 0<Е; < 1, то попит на товари зростає повільніше, ніж дохід споживача. При Е; >1 попит на товар перевищує зростання доходів, що характерно для предметів розкоші.

Нейтральні товари - обсяги споживання цих товарів не залежать від доходу споживача, це в основному дешеві товари, які не мають ефективних субститутів.

Неякісні товари - їх споживання зменшується за умови зростання доходу споживача. Для даної групи товарів Е; < 0.

Але нормальні, неякісні і нейтральні товари - це не властивості, які характерні речам. їх так оцінюють споживачі. Причому, в одних країнах дане благо є нормальним, в інших - неякісним, або предметом розкоші. Це залежить від життєвих стандартів, які визначаються загальним економічним розвитком країни.

Еластичність пропозиціїза ціною - показник відсоткової зміни обсягу пропозиції при зміні ціни на 1\%. Вона визначається за формулою:

Е    А&,\% 5 АР,\%

Для розуміння еластичності пропозиції важливе значення має фактор часу. В умовах досить короткого періоду часу пропозиція є абсолютно нееластичною. Тому зміна попиту (підвищення, або зниження) зумовлює зміну цін (підвищення, або зниження), але не відображається на величині пропозиції.

Із зростанням ринкового періоду пропозиція стає більш еластичною. Це обумовлено тим, що підвищення попиту спричиняє не тільки зростання цін, але і збільшення обсягу виробництва, так як фірми змінюють фактори виробництва у відповідності з попитом.

В умовах довгого періоду часу пропозиція майже абсолютно еластична, тому збільшення попиту зумовлює значне зростання пропозиції при постійних цінах або незначному їх підвищенні.

Податковий тягар. Теорія еластичності має важливе значення для визначення економічної політики підприємства та держави. Це наочно видно на прикладі податкової політики держави. Припустимо, що в країні підвищено ставку податку на додану вартість. Це призведе до зростання цін проти попереднього періоду, що рівнозначне зміщенню кривої пропозиції вгору.

Підвищення податку на додану вартість зумовить зменшення виграшу як споживачами, так і виробниками. Сума податку розподіляється між виробниками і споживачами, а також включає податковий тягар. Величина останнього формується за рахунок зменшення платоспроможної кількості населення і зниження виробничих потужностей підприємств. При цьому еластичність має велике значення для розрахунку яку частину податку виплачують виробники, а яку споживачі.

При еластичному попиті більша частина податку сплачується виробниками, тому що споживачі будуть намагатися збільшити споживання товарів - субститутів. При нееластичному попиті більша частина податку сплачується споживачем, оскільки йому важко змінити структуру споживання, через обмеженість замінників.

I навпаки, якщо еластична пропозиція, то більша частина податку сплачується споживачами, так як виробники можуть пере-профілювати свої виробничі потужності на виготовлення іншого товару чи послуги. У разі нееластичності пропозиції (досить короткий період часу), переорієнтація ресурсів здійснюється повільно, або її здійснити неможливо, тому найбільше від податку страждають виробники.