Біохімія та технологія оліє-жирової сировини - Навчальний посібник (Пешук Л. В., Носенко Т. Т.)

7.12. родина макових (рарауаІІасеае)

Особливістю рослин цієї родини є здатність до накопичення алкалоїдів — папаверіну, морфіну, кодеїну. В зв'язку зцим їх широко використовують у фармакопії. І з цієї ж причини вільне вирощування цих рослин заборонене у деяких країнах. Проте рослини ціїє родини здатні також накопичувати значну кількість олії в насінні.

Промислові олійні культури України Мак (Papaver somniferum L)

Мак належить до родини макових. Це одна з найстародавніших культур. В розкопках свайних будівель у Швейцарії, що відносяться до кам'яного віку було знайдено насіння і коробочки маку. Перші відомості про культуру маку в стародавній Русі належать до XI століття: його сіяли в Києві як ласощі.

На Україні мак висівають у Київській, Хмельницькій, Полтавській, Черкаській та Вінницькій областях.

Він відомий як декоративна, лікарська та олійна культура. З ві-сьми підвидів маку в нас зустрічається п'ять, з яких тільки один євразійський вирощується як олійна культура для харчових цілей, решта - використовуються як опіумні форми.

Мак олійний - однорічна трав'яниста рослина. Корінь стрижневий, досить сильний, але не глибоко заходить у землю. Кущ середньої висоти, не дуже гіллястий. Восковий наліт слабкий або зовсім відсутній. Листя як велике так і середньої величини, тонке, не шкірясте, зелене і темнозелене. Нижні прикореневі листки більші, а стеблові менші, лопатеві або сильно вирізані, зубчасті, основа пластинки листка обіймає стебло. Віночки квіток складаються з чотирьох пелюстків і бувають фіолетові, червоно-фіолетові з темною або червоні з білою плямою, чи рожеві з фіолетовою, рідше білою обплямівкою.

Плоди маку - коробочки з нерівною поверхнею, сегментовані, ко-нусовидні, овальні, рідше сплюснуті, при достиганні бувають закритими, рідше - відкритими.

Насіння сіре, блакитне, жовте або біле, дуже дрібне. Маса 1000 штук насіння до 0,5 г. Кількість насінин у коробочці близько 4000.

За характером використання сорти маку поділяють на дві групи: олійні і опійні. В Азії основною метою вирощуваання маку було отримання опію, в Європі його використовували переважно для добування олії і в кондитерському виробництві (для посипання булочок, рогаликів, для начинки). В давнину широко використовували мак як лікарський засіб, що має прохолоджувальні, знеболюючі і снодійні властивості (вживається у вигяді молока та сиропу).

Насіння олійного маку містить від 40 до 56 \% (від сухої маси насіння), 20-24 \% протеїну, близько 19 \% вуглеводів, 5-7 \% мінеральних речовин і 6-10 \% клітковини. В золі є багато фосфору та кальцію.

Йодне число макової олії дорівнює 131-143 г ТуїОО г, а число омилення 189-198 мг КОН/г. Макова олія має високу антиокислювальну здатність, довго не прогіркає і тому високо ціниться в кондитерській та консервній промисловості. Олію добувають холодним пресуванням. Макуха відрізняється високими кормовими якостями, в ній міститься приблизно 32 \% білку ідо 10\% олії.

В хімічному складі виявлено двадцять алкалоїдів. Найбільша кількість (1,5-2,5 \%) міститься в коробочках. З опійного маку в минулому отримували опій - висушений на повітрі сік, який витікає із надрізів коробочок. Із зрілих коробочок вилучають алкалоїди морфін (0,3-0,5), папаверин (0.05 \%), котрі дозволені для медичного використання.

Морфін використовують, головним чином, як знеболюючий засіб, особливо при травмах, при хірургічних втручаннях. Морфін зменшує негативні емоції, страх, тривогу, пригніченість настрою, відчуття голоду і втоми. При повторних прийомах препарату нерідко виникає паталогічна залежність від морфіну - морфінізм. Це обмежує використання препарату. Папаверін широко використовують при гіпертонічних хворобах, стенокардії, мігрені, бронхіальній астмі. Кодеїн також широко використовують як протикашлевий і снодійний засіб. Значну частину морфіна переробляють в кодеїн.

Згідно стандарту на насіння маку олійного, що призначене для переробки, поділяється на типи, наведені в Таблиці 7.62.

Таблиця 7.62.

Типи насіння маку олійного

 

Тип

Колір насіння, що характеризує тип

Наявність насіння інших типів,

\%, не більше

І

Блакитний, сірий і сіро-блакитний

15

II

Білий і жовтий

15

III

Бурий, буро-коричневий і коричневий

15

Насіння олійного маку, яке не задовольняє вимоги щодо вмісту насіння інших типів, виділяють як суміш типів із зазначенням складу у відсотках.

Насіння олійного маку, що надходить для промислової переробки, повинно відповідати наступним вимогам, наведеним в Таблиці 7.63.

Базисні та обмежувальні норми для заготівлі насіння олійного маку наведені в Таблиці 7.64.

Таблиця 7.64.

Базисні та обмежувальні норми для заготівельного насіння олійного маку

 

Показники

Базисні норми

Обмежувальні норми

Вологість, \%, не більше

11,0

14,0

Вміст сміттєвих домішок, \%, не більше

1,0

5,0

Вміст олійних домішок, \%, не більше

2,0

 

Разом сміттєвих і олійних домішок,

в тому числі насіння блекоти, \%, не більше

 

15,0 0,2

Зараженість шкідниками хлібних запасів

Не допускається крім зараженості кліщем

Згідно стандарту насіння маку класифікують за вологістю: сухе - вологість до 10 \%, середньої сухості - вологість 10,1-11,0 \%, вологе - вологість 11,1-12,0 \%, мокре - вологість більше 12,0 \%; за засміченістю: чисте - сміттєвих домішок до 1,0 \%, олійних до 2,0 \%; середньої чистоти - сміттєвих домішок - 1,1-3,0 \%, олійних домішок - 2,1-12,0 \%; засмічене - сміттєвих домішок 3,0 \% і більше, олійних домішок більше 12,4 \%.