Фінанси підприємств - Навчальний посібник (Непочатенко О. О.)

Тема 2. організація розрахунків на підприємствах

Питання для вивчення

1. Суть і значення грошових розрахунків в організації виробничо- господарської діяльності підприємства.

2. Способи і форми розрахунків.

3. Види рахунків, що відкриваються підприємствам в банках. Порядок їх відкриття, ведення і закриття.

4. Організація безготівкових розрахунків та вимоги до їх про- ведення.

5. Готівково-грошові розрахунки  на підприємствах та сфера їх застосування. Контроль за дотриманням  норм регулювання обігу готівки.

6. Розрахунково-платіжна дисципліна,  її зміст і значення.

Основні терміни і поняття: акредитив;  безготівкова форма розрахунків; бюджетний  рахунок; вексель; готівкова форма роз- рахунків; грошовий оборот; депозитний рахунок; касові операції; кліринг; міжміські розрахунки; міжнародні розрахунки; місцеві розрахунки; нетоварні операції; організація грошових  розрахун- ків; платіжна вимога-доручення; платіжне доручення; позичковий рахунок; поточний рахунок; товарні операції; чек.

Сукупність усіх платежів підприємства створює його грошовий оборот. Грошовий оборот — це виявлення сутності грошей у русі.

 

Він охоплює процеси розподілу й обміну. Оборот грошей супрово- джує обмін товарів і послуг. У загальній грошовій масі розрізняють активні гроші, що в кожний даний момент беруть участь в обороті, і пасивні (кошти на рахунках суб’єктів господарювання, громад- ських  організацій, кошти населення, інші фонди накопичення і зберігання), що є лише потенційним платіжним засобом. Грошовий оборот підприємства  — це сукупність його грошових  платежів. Грошовий оборот забезпечує процес виробництва і реалізації про- дукції, сплату податків  та інших обов’язкових зборів і платежів, отримання  і погашення  кредитів, сплату відсотків за кредитом, сплату страхових платежів та отримання страхових відшкодувань, спільну діяльність  підприємств тощо.

РОЗРАХУНКИ

Готівкові        Безготівкові

 

 

Обслуговування населення: виплата

заробітної плати; матеріальне заохочення;дивіденди; пенсії; грошова допомога

Здійснюються  за допомогою записів

на рахунках у банках (списуються з рахунка платника і передаються на рахунок  отримувача коштів)

 

 

Рис. 2.1. Форми розрахунків

Слід розуміти, що ефективна організація грошових розрахунків передбачає її побудову за принципами, поданими на рис. 2.2.

 

Принципи організації грошових розрахунків

Подпись: Обов’язкове зберігання грошових ко-
штів на рахунках в установах банку (1)
Подпись: Право вибору установи банку  для
відкриття рахунків (2)
Подпись: Вільний  вибір форми розрахунків та
способів платежу (3)
Подпись: Списання коштів тільки за доручен-
ням власника рахунку (4)
Подпись: Обов’язкове повідомлення податково-
го органу  про відкриття рахунку (5)
Подпись: Максимальне наближення моменту
проведення платежу до терміну  від- вантаження товарів (6)
Подпись: Платежі здійснюються в межах на-
явних коштів на рахунках (7)
Подпись: При проведенні розрахунків
суб’єкти повинні дотримуватись установлених законодавчими акта- ми правил (8)
Рис. 2.2. Принципи організації грошових розрахунків

Грошовий оборот обслуговує товарні і нетоварні операції підпри- ємства і має дві форми: готівкову і безготівкову.

Безготівкові розрахунки — це платежі, які здійснюються шля- хом перерахування коштів з рахунку платника на рахунок  одер- жувача.

Принципи організації безготівкових розрахунків:

1. Грошові кошти суб’єктів підприємницької діяльності підля- гають обов’язковому зберіганню на рахунках в банку (за винятком ліміту залишку готівки в касі підприємства).

2. Всі розрахунки та платежі  здійснюються  у безготівковому порядку за формами і розрахунковими документами, визначеними Національним банком України, і закріпленими у договорах про розрахунково-касове обслуговування.

3. Операції на знову відкритих поточних рахунках підприємств здійснюються  лише після повідомлення податкових  органів про

відкриття такого рахунку.

 

4. Платежі здійснюються  в межах залишків коштів на банків- ських рахунках або в межах наданого банківського кредиту.

5. Платежі за товарно-матеріальні цінності та послуги здійсню- ються після відвантаження товарів чи надання послуг, одночасно з ними або в порядку попередньої оплати. В умовах нестабільності грошових  розрахунків основний спосіб платежу  — це попередня оплата.

Безготівкові розрахунки слід розглядати як  цілісну систему, яка включає:

–   класифікацію розрахунків;

–   організацію розрахунків;

–   форми відповідних документів;

–   взаємовідносини платників з банками.

– платіжними дорученнями

– платіжними вимогами-дорученнями

– чеками

– векселями

– акредитивами

– інкасовими дорученнями

 

Форми безготівкових розрахунків пов’язані з використанням різних видів розрахункових документів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– платіжними вимогами

Рис. 2.3. Форми розрахункових документів

 

Платіжне доручення — розрахунковий документ, що містить письмове доручення платника обслуговуючому банку про списання зі свого рахунку зазначеної суми коштів та перерахування її на ра- хунок одержувача. Платіжне доручення приймається банком до ви- конання протягом десяти календарних днів з дати його виписки.

Платіжна вимога — розрахунковий документ, що містить ви- могу стягувача або при договірному списанні, отримувача до банку, що обслуговує платника, здійснити без погодження  з платником переказ визначеної суми коштів з рахунку платника на рахунок отримувача. Банк стягувача приймає платіжні вимоги протягом

Платіжне доручення

 

10 календарних днів, а банк платника — протягом 30 календарних днів з дати їх складання.

Платіжне доручення

письмове доручення власника рахунка перерахувати відповідну суму зі свого рахунка на рахунок отримувача коштів

 

 

за місцевими поставками

 

Застосовуються розрахунки

 

за міжмісь- кими постав- ками

 

 

за нетоварни- ми операціями

Рис. 2.4. Ознаки платіжного  доручення

Платіжна вимога-доручення — розрахунковий документ, який складається з двох частин: верхньої частини — вимоги одержувача безпосередньо до платника про сплату визначеної суми коштів; нижньої частини — доручення платника обслуговуючому банку

 

про списання зі свого рахунку визначеної ним суми коштів та пе- рерахування її на рахунок  одержувача. Банк платника приймає вимогу-доручення від платника протягом  20 календарних  днів з дати оформлення її одержувачем.

Чек — розрахунковий документ,  що містить  письмове дору- чення власника  рахунку (чекодавця) банку-емітенту, в якому відкрито його рахунок, про сплату чекодержателю зазначеної в чеку суми коштів; Розрахункові чеки використовуються тільки для безготівкових перерахувань з рахунку чекодавця на рахунок одержувача коштів і не підлягають сплаті готівкою. Строк дії чекової книжки — один рік,  розрахункового чека, який вида- ється фізичній особі для одноразового розрахунку — три місяці з дати їх видачі.  День оформлення чекової книжки або розра- хункового чека не враховується. Розрахункові чеки,  виписані після  зазначеного строку,  вважаються  недійсними  і до оплати не приймаються.

Акредитив — договір, що містить зобов’язання банку-емітента, за яким цей банк за дорученням клієнта (заявника акредитива) або від свого імені  проти документів, які відповідають умовам акре- дитива, зобов’язаний виконати платіж на користь бенефіціара або доручає іншому  (виконуючому) банку здійснити цей платіж. За операціями з акредитивами всі зацікавлені сторони мають справу тільки з документами, а не з товарами, послугами або іншими ви- дами виконання зобов’язань, з якими можуть  бути пов’язані ці документи.

Вексель — письмове безумовне зобов’язання, боргова розписка стандартної форми, що дає право її власнику  вимагати сплати за- значеної у векселі суми від особи, яка видала цей вексель у відпо- відний строк і у відповідному місці.

 

вексель

Є абстрактним борговим зобов’язанням

 

Є самостійним платіжним зобов’язанням

Функціонує в обігу як розрахунковий засіб. Боргове зобов’язання, різновид цінних паперів

Боржник зобов’язаний оплатити виданий (акцептований) ним вексель

 

 

Рис. 2.5. Ознаки векселя

Інкасове доручення — це документ, за яким банк (банк-емітент) зобов’язується за дорученням клієнта  та за його рахунок  вчинити дії по одержанню від платника платежів та (або) акцепту платежів. Банк-емітент, що одержав інкасове доручення, має право залучати для його виконання інший банк (виконуючий банк).

Суб’єкти підприємницької діяльності (юридичні та фізичні особи) для зберігання коштів і здійснення всіх видів банківських операцій відкривають рахунки в банках на власний вибір і за згодою цих банків. Кожне підприємство може відкривати два і більше поточних рахун- ків у національній валюті та рахунки в іноземній валюті.

Підприємства та їхні відокремлені підрозділи можуть мати такі

рахунки в національній валюті:

–   поточні рахунки, що відкриваються для зберігання грошових коштів та здійснення всіх видів банківських операцій;

–   бюджетні, що відкриваються підприємствам, яким  виділя- ються кошти за рахунок державного або місцевого бюджетів для цільового їх використання;

–   кредитні, що відкриваються в будь-якій установі банку, ко- тра має право видавати кредити (ці рахунки призначено для обліку  кредитів, наданих способом оплати розрахункових

 

документів чи переказу коштів на поточний  рахунок  пози- чальника відповідно до умов кредитної угоди);

–   депозитні, що відкриваються між власником рахунка та уста- новою банку на визначений строк.

Для відкриття поточних  рахунків підприємства подають уста- новам банків такі документи:

–   заяву на відкриття рахунка, підписану  керівником та голо- вним бухгалтером;

–   копію свідоцтва (засвідчену нотаріально) про державну реє- страцію в органі державної виконавчої влади або іншому ор- гані, уповноваженому здійснювати державну реєстрацію;

–   копію статуту (положення), засвідчену нотаріально чи орга- ном реєстрації. Установа банку, яка відкриває поточний ра- хунок, робить позначку про відкриття рахунка на тому при- мірнику статуту (положення), де стоїть позначка про взяття підприємства на облік у податковому органі,  після чого цей примірник повертається власнику рахунка;

–   копію документа,  що підтверджує взяття підприємства  на податковий облік;

–   картку зі зразками підписів осіб, яким  надано право розпо- рядження рахунком та підпису розрахункових документів зі зразком відбитка печатки підприємства;

–   копію документа про реєстрацію в органах Пенсійного фонду України, засвідчену нотаріально або органом, що видав від- повідний документ.

Розрахунки готівкою здійснюються  через касу підприємства і пов’язані з виплатою заробітної плати, премій,  стипендій, вина- город, матеріальної допомоги, дивідендів.  Розрахунки готівкою проводяться за рахунок: коштів, отриманих  в банках;  виручки, що надходить підприємствам від реалізації товарів (робіт, послуг); інших надходжень у готівковій формі. Всі готівкові розрахунки оформляються відповідними документами і реєструються в касовій книзі підприємства.

Розрахунки готівкою підприємствами всіх видів діяльності  та форм власності проводяться з оформленням таких документів: по- даткових накладних, прибуткових і видаткових  касових ордерів, касового або товарного чека, квитанції, договору купівлі-продажу, актів про закупівлю товарів, виконання робіт (надання послуг) або

 

інших документів, що засвідчують факти якоїсь діяльності, що підлягає оплаті. Усі надходження й видачі готівки в національній валюті підприємства реєструють у касовій книзі.

Приймання та облік готівки підприємствами сфери торгівлі, гро- мадського харчування та послуг, тобто здійснення розрахунків з на- селенням, проводиться із застосуванням електронних контрольно- касових апаратів або товарно-касових книг. Порядок застосування ЕККА визначається  Державною  податковою  адміністрацією. Кожне  підприємство,  що має касу,  веде тільки одну касову кни- гу. Якщо  підприємства мають підрозділи, які здійснюють  касові операції з готівкою, незалежно від того, виділено ці підрозділи на самостійний баланс чи ні, вони повинні також вести касові книги. Записи до касової книги проводяться касиром після одержання або видачі грошей за кожним прибутковим касовим ордером і видатковим  документом.  Щоденно, наприкінці робочого дня ка- сир виводить залишок  грошей у касі на наступне число і передає до бухгалтерії  як  звіт.  Контроль за правильним веденням касо- вої книги покладається на головного бухгалтера підприємства. На кожному підприємстві в установлені керівником строки (але не рідше одного разу на квартал) проводиться ревізія каси. Залишок готівки в касі звіряється з даними обліку за касовою книгою.

За порушення  норм готівкового обороту до підприємств  засто- совуються штрафні санкції згідно з чинним законодавством Укра- їни:

–   за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касі у двократному розмірі суми над лімітної готівки;

–   за не оприбуткування або неповне оприбуткування готівки в касу у п’ятикратному розмірі  сум не оприбуткованої го- тівки;

–   перевищення встановлених строків використання виданої під

звіт готівки, а також за видачу готівки під звіт без повного звітування за раніше виданими коштами  – у розмірі  25 \% виданих під звіт сум;

–   використання одержаних  в банку готівкових коштів не за цільовим призначенням  – у розмірі використаних сум;

–   проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа, який підтверджує сплату по- купцем готівкових коштів – у розмірі витраченої суми.

 

Розрахункова  дисципліна  передбачає зобов’язання суб’єктів господарю-вання дотримуватися встановлених правил проведення розрахункових операцій. Дотримання розрахункової  дисципліни сприяє прискоренню кру-гообороту  коштів і зміцненню фінансо- вого стану підприємства.  Порушення  розрахункової  дисципліни може бути наслідком незадовільної роботи фінансових служб під- приємства, а також складного фінансового становища підприємств. Платіжна дисципліна передбачає здійснення підприємствами пла- тежів за фінансовими зобов’язаннями  в повному обсязі та в уста- новлені строки.

Практичні завдання

Завдання 2.1.

Визначити: 1) порядок та суму витрачання виручки, що надій- шла в касу підприємства  від реалізації продукції. Вихідні дані в таблиці 2.1.1.

 

 

Вихідні дані до завдання 2.1.1

Таблиця 2.1.1

 

 

 

Дані, грн

Варіанти

1-й

2-й

3-й

4-й

5-й

1. В касу  підприємства  на- дійшла виручка  за реалізо- вані товари

 

9500

 

9600

 

9700

 

9000

 

9300

2. Ліміт каси

170

150

155

160

165

3. Підприємство  має забор- гованість перед бюджетом по сплаті податків

 

1500

 

1350

 

1600

 

1470

 

1450

– перед Пенсійним фондом

1000

950

980

1100

1300

–  перед працівниками по оплаті праці

 

4000

 

3500

 

4200

 

4300

 

3900

 

2) можливість виплати заробітної плати в сумі заборгованості з виручки;

3) залишок  виручки, який підприємство  може спрямувати  на оплату ТМЦ та послуг.

 

Завдання 2.2.

На підприємствах Уманського району Черкаської області прове- дена перевірка щодо дотримання норм регулювання обігу готівки. В ході перевірки встановлено:

1. Підприємство  подає розрахунок  на встановлення ліміту за- лишку готівки в касі один раз на квартал. Згідно із поданням під- приємствам були встановлені такі  ліміти залишку готівки в касі (таблиця 2.2.1.)

2. Перевіркою встановлені такі фактичні залишки ліміту готівки в касі (таблиця 2.2.1).

 

 

Вихідні дані до завдання 2.2.1, грн

Таблиця 2.2.1

 

 

 

Показники

Варіанти

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

1. Ліміти за- лишку

готівки в касі підприєм-ства по узгодженню з обслуговуючим банком, грн

 

15000

 

15500

 

14000

 

14500

 

16000

 

14450

 

12500

 

13000

 

13500

 

12000

А

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

2. Залишки го- тівки в касі під- приємства, грн

1.09

 

13090

 

14100

 

11400

 

1640

 

11680

 

1450

 

1850

 

19870

 

11090

 

13200

2.09

11010

11000

12600

11100

19510

15600

1750

12310

11180

1890

3.09

1360

1870

14200

1950

111000

12100

16300

11910

13100

13560

6.09

51100

11400

1590

1800

19990

14500

13900

1560

1920

11500

7.09

11200

112400

11080

11060

17180

11100

12400

1600

11050

1800

8.09

11300

19300

11100

114200

12310

12780

1730

1600

12560

11580

9.09

116500

18910

1120

16000

11100

12100

1480

1610

13760

14000

10.09

17800

13100

1400

14600

12100

14310

11020

1670

11100

13270

13.09

15000

14600

1400

14600

12100

14310

11020

1670

11100

12270

14.09

14650

15900

13020

11720

14200

111100

11460

11100

1910

1680

15.09

11200

11200

11200

1800

11090

19150

15500

15900

11120

11380

16.09

11480

19990

11890

11500

12100

16900

112150

15410

1920

12100

17.09

15090

16750

12340

1970

14500

15600

18170

14120

14600

11080

20.09

14650

13450

12310

1540

12160

12180

14900

1660

11200

1540

21.09

11260

1750

11290

1530

1950

15550

11250

1560

14100

1760

 

22.09

17560

1640

15400

13100

1870

17600

13320

1480

15100

14400

23.09

18870

1650

116100

15600

1440

16200

1440

1250

16000

14500

24.09

110000

1650

19800

11200

1780

18100

1390

1340

13800

16000

27.09

19000

11680

18000

13400

1450

19050

1810

11270

14800

17050

28.09

11050

15800

1960

11070

1990

18000

1560

12010

15000

11100

29.09

11110

13090

1870

1460

18900

11000

1940

11110

11200

12000

30.09

11260

11250

11100

11080

17760

1980

1820

1550

1860

1750

31.09

11550

1790

13000

1540

13890

1560

1270

1610

11090

1590

Календар ви- дачі заробітної плати на під- приємстві

 

9.09

 

7.09

 

23.09

 

8.09

 

3.09

 

14.09

 

16.09

 

15.09

 

23.09

 

9.09

 

3. Перевіркою також установлено, що:

 

Прибутковим касовим ордером № 125 24.09 в касу підприємства одержано за реалізова- ні яблука, грн

Варіанти

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

 

1350

 

1680

 

1475

 

1497

 

1505

 

1535

 

1700

 

1223

 

1318

 

1330

Проте в касу оприбут- кована  тільки сума в розмірі, грн

 

1125

 

1460

 

1217

 

1450

 

1400

 

1248

 

1650

 

1123

 

1290

 

1280

Установлено факт неопри-буткування го- тівки в касі:15.09

 

1110

 

111

 

141

 

159

 

1189

 

1234

 

1321

 

1129

 

852

 

144

24.09

1105

186

1234

188

1108

164

1120

182

1221

1109

29.09

146

1118

131

192

1105

2156

511

147

931

112

31.09

158

132

189

315

280

1100

440

1227

621

1911

 

Необхідно: нарахувати штрафні санкції за порушення норм го- тівкового обороту.

Завдання 2.3.

Скласти заявку-розрахунок на встановлення ліміту залишку готівки в касі підприємства на ІІІ квартал 20_ року.

Вихідні дані в таблиці 2.3.1.

Заявку — розрахунок скласти в таблиці 2.3.2.

 

Завдання 2.4.

Підприємство станом на 1.05 на поточному рахунку мало кошти в сумі 5600 грн протягом дня на рахунок  було зараховано ще пла- тежів на суму 19400 грн Крім  того до банку були подані платіжні доручення на списання з рахунку підприємства  сум податку  на прибуток у розмірі 4370 грн, оплати рахунку-фактури за поставку запасних частин у сумі 7840 грн, оплати рахунку за пакувальні ма- теріали в сумі 3140 грн. Також банк отримав вимоги-доручення до підприємства від організації «Енергомережі» на суму 13200 грн.

В якому  порядку  працівник банку візьме ці розрахункові до- кументи до сплати? Чи вистачить коштів на поточному рахунку для проведення всіх операцій? Якщо  ні,  то можливі дії підпри- ємства?

Завдання 2.5.

Кінцевий розрахунок підприємства із заробітної плати припадає на 17 число кожного місяця. Станом на 17.03 підприємству необ- хідно здійснити такі виплати та платежі (табл. 2.5.1).

Яка сума коштів повинна бути у підприємства  на поточному рахунку станом на 17.03 з урахуванням платежів  до бюджету? Яка сума коштів буде оформлена за чеком на отримання  готівки в банку?

Таблиця 2.5.1

Вихідні дані до завдання 2.5., тис. грн

 

 

Платежі

Варіанти

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Заробітна плата

35

32

33

37

34

40

39

35

36

51

Витрати на відрядження

15

12

11

12

10

12

17

17

11

18

Витрати  на господарські потреби

 

10

 

11

 

7

 

9

 

16

 

8

 

4

 

11

 

16

 

20

Податок з доходів фізич- них осіб

 

5,2

 

4,0

 

4,5

 

5,9

 

5,0

 

6,0

 

5,7

 

5,2

 

5,3

 

9,4

Платежі в бюджет із за- робітної плати (нараху- вання) розрахувати само- стійно

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Завдання 2.6.

Заповнити грошовий чек ТОВ «Маяк»  (номер рахунку 356487) на отримання  заробітної плати в сумі 302400 грн в Уманському відділенні «Райффайзен банк Аваль».

Завдання 2.7.

Оформити Заяву на одержання чекової книжки ТОВ «Маяк» на

25 сторінок  із лімітом  75 тис. грн. Заповнити розрахунковий чек на користь МП «Іскра» на оплату товарно-матеріальних цінностей в сумі 9000 грн.

Завдання 2.8.

Заповнити простий вексель № 138. Вихідні дані: Сума, що під- лягає сплаті після настання строку платежу за векселем 3200 грн. Строк платежу  25 листопада 20    р. Місце платежу  — м. Умань, Уманське відділення «Райффайзен Банк Аваль» МФО 356237. Пер- ший векселедержатель ПП «Іскра» код ЄРДПОУ 11152413. Місце і дата складання векселя — м. Умань. 20 червня 20    р. Документ підпишуть директор ВАТ «Віта» Кириленко М. П. та головний бух- галтер Кисіль  Ю. Л.

 

 

 

ȼɢɯɿɞɧɿ ɞɚɧɿ ɞɨ ɡɚɜɞɚɧɧɹ  2.3, ɬɢɫ. ɝɪɧ

Ɍɚɛɥɢɰɹ 2.3.1

 

ɉɨɤɚɡɧɢɤɢ

ȼɚɪɿɚɧɬɢ

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

1. Ɏɚɤɬɢɱɧɟ ɧɚɞɯɨɞɠɟɧɧɹ ɝɨɬɿɜɤɢ  ɡɚ ȱȱ ɤɜɚɪɬɚɥ ɜ ɝɪɧ. ɩɿɞɩɪɢɽɦɫɬɜɚ

(ɤɪɿɦ ɤɨɲɬɿɜ ɨɬɪɢɦɚɧɢɯ ɜ ɛɚɧɤɭ) ɫɤɥɚɥɢ, ɬɢɫ. ɝɪɧ ȼɢɪɭɱɤɚ ɜɿɞ ɪɟɚɥɿɡɚɰɿʀ

Ⱥ) ɩɪɨɞɭɤɰɿʀ:

- ɦ’ɹɫɚ

 

14,3

 

23,4

 

33,2

 

12,8

 

15,4

 

21,7

 

24,0

 

14,3

 

13,8

 

13,9

- ɨɥɿʀ

12,6

11,7

8,9

12,7

12,3

12,5

12,2

7,1

12,4

12,3

- ɝɪɟɱɤɢ

14,1

8,3

2,9

11,0

11,1

11,1

11,2

6,2

11,0

10,8

Ȼ) ɬɨɜɚɪɿɜ ɿ ɩɨɫɥɭɝ:

- ɬɨɜɚɪɧɨ-ɦɚɬɟɪɿɚɥɶɧɢɯ ɰɿɧɧɨɫɬɟɣ

 

12,9

 

33,1

 

12,8

 

12,7

 

12,6

 

22,9

 

22,5

 

12,9

 

13,2

 

13,3

- ɨɫɧɨɜɧɿ ɮɨɧɞɢ

15,0

15,3

14,5

14,6

14,4

24,9

14,8

25,1

15,2

15,0

- ɩɨɫɥɭɝɢ ɬɪɚɧɫɩɨɪɬɭ

23,0

13,3

13,1

22,8

12,9

13,2

13,1

13,2

3,1

12,9

- ɤɜɚɪɬɢɪɧɚ ɩɥɚɬɚ

0,8

0,7

0,6

1,8

6,5

3,7

10,7

6,7

10,6

9,8

- ɩɨɫɥɭɝɢ ɥɚɡɧɿ

1,3

0,8

1,9

5,0

1,3

2,7

11,2

11,1

10,9

6,6

ȼ) ɿɧɲɚ ɪɟɚɥɿɡɚɰɿɹ

17,0

15,1

16,9

16,3

26,5

57,2

17,4

26,0

16,6

10,9

2. ȱɡ ɨɬɪɢɦɚɧɨʀ ɝɨɬɿɜɤɨɜɨʀ ɜɢɪɭɱɤɢ ɩɟɪɟɪɚɯɨɜɚɧɨ ɜ ɛɚɧɤ, \%. Ɋɟɲɬɚ

ɜɢɬɪɚɱɟɧɚ ɧɚ ɜɢɩɥɚɬɭ ɜɿɞɪɹɞɧɢɯ ɿ ɩɨɬɨɱɧɿ ɩɨɬɪɟɛɢ ɭ ɫɩɿɜɜɿɞɧɨɲɟɧɧɿ \%

 

50/50

 

55/45

 

60/40

 

40/60

 

53/47

 

50/50

 

45/55

 

30/70

 

35/65

 

50/50

3. Ɂɚ ȱȱ ɤɜɚɪɬɚɥ ɜɢɩɥɚɬɢ ɡɚɪɨɛɿɬɧɨʀ ɩɥɚɬɢ ɿ ɿɧɲɢɯ ɜɢɞɿɜ ɨɩɥɚɬɢ ɩɪɚɰɿ

ɫɤɥɚɥɢ, ɬɢɫ. ɝɪɧ:

- ɜɢɬɪɚɬɢ ɧɚ ɨɩɥɚɬɭ ɩɪɚɰɿ

 

982,2

 

703,1

 

1102,4

 

902,8

 

1101,5

 

1101,9

 

1100,8

 

1102,0

 

1101,0

 

1103,1

- ɜɢɩɥɚɬɢ ɿɡ ɮɨɧɞɭ ɞɢɜɿɞɟɧɞɿɜ

11,56

6,40

9,45

11,55

8,49

11,50

11,51

11,53

11,47

11,45

- ɜɢɩɥɚɬɢ ɩɪɟɦɿɣ

14,6

5,0

14,3

7,1

13,9

13,5

14,5

14,0

14,7

14,9

4. ȱɧɲɿ ɜɢɩɥɚɬɢ ɿɡ ɡɚɪɨɛɿɬɧɨʀ ɩɥɚɬɢ ɫɤɥɚɥɢ:

- ɫɬɢɩɟɧɞɿʀ

 

1,5

 

1,8

 

7,3

 

6,2

 

-

 

4,9

 

11,0

 

11,6

 

11,7

 

11,4

- ɧɚ ɜɿɞɪɹɞɠɟɧɧɹ (ɱɚɫɬɢɧɚ ɡɚ ɪɚɯɭɧɨɤ ɝɨɬɿɜɤɢ,  ɳɨ ɧɚɞɿɣɲɥɚ ɜ ɤɚɫɭ)

18,0

2,0

23,1

22,5

22,7

29,1

28,3

25,5

31,2

12,1

- ɦɚɬɟɪɿɚɥɶɧɚ ɞɨɩɨɦɨɝɚ

9,5

-

14,4

14,3

14,7

-

13,3

14,8

14,9

13,2

- ɡɚɤɭɩɤɚ ɫ-ɝ ɩɪɨɞɭɤɰɿʀ

189,0

188,7

186,3

185,5

191,2

190,0

189,7

184,3

185,6

189,2

- ɜɢɞɚɱɚ ɩɨɡɢɤ ɧɚɫɟɥɟɧɧɸ

40,0

7,3

13,5

14,2

10,5

10,3

18,9

19,7

19,5

18,5

- ɧɚ ɩɨɬɨɱɧɿ ɩɨɬɪɟɛɢ (ɡɚ ɪɚɯɭɧɨɤ ɤɨɲɬɿɜ, ɳɨ ɧɚɞɿɣɲɥɢ ɜ ɤɚɫɭ

ɩɿɞɩɪɢɽɦɫɬɜɚ)

12,6

22,7

21,9

32,3

42,1

12,5

11,8

12,6

12,7

12,5

Подпись: Тема 2Подпись: 34Подпись: Модуль 1

 

5. Всі виплати,  крім виплат на відрядження та на поточні  по- треби здійснювались за рахунок  коштів, які отримані  в установі банку.

6. При складанні касової заявки на ІІІ квартал поточного року по прогнозу необхідно всі надходження  і видатки  готівкою збіль- шити  в 1,2 рази (умовно) відповідно  до аналогічних показників минулого року.

Завдання 2.9. Заповнити  переказний  вексель № 354. Вихідні дані: сума векселя — 28600 грн. Особа, яка повинна сплатити (плат- ник)  ВАТ «Дружба»  (голова правління  Слободян В. М., головний бухгалтер Лісаченко Г. С.). Строк платежу — 15 грудня 200_ р. Міс- це в якому буде здійснено платіж — м. Умань, Уманське відділення

«Райффайзен банк Аваль», МФО 354351. Кому або за наказом кого буде здійснено платіж — Приватне підприємство «ІВАННА», код ЄДРПОУ 35428656. Місце і дата складання векселя — м. Умань,

5 липня 200_ р.

Підпис  того,  хто видав вексель — ВАТ  «Мегомметр».  ВАТ

«Дружба» погодилось оплатити вексель, про що свідчить напис у лівій частині бланка «Акцептовано».

 

 

 

ЗАЯВКА-РОЗРАХУНОК

Таблиця 2.3.2

 

для встановлення лімітів залишку готівки в касі, порядку і строків здавання касової виручки (надходжень) на 20      рік

Найменування підприємства

Форма власності

Найменування установи банку

 

1.Касові обороти

 

(грн)

 

 

 

Найменування показників

 

Код

Фактично за

3 місяці, що передують по- данню заявки- розрахунку в банк

1

2

3

1. Касова виручка (надходження). Усьо- го

 

 

2. Середньоденна виручка  (надходжен- ня) (ряд. 1 на кількість робочих днів під- приємства за останні 3 місяці.)

 

 

3. Виплачено готівкою на різні  потре- би, крім заробітної плати,  допомог за тимчасовою непрацездатністю,  премій і стипендій

 

 

4. Середньоденні, виходячи з числа ро- бочих днів підприємства за останні 3 мі- сяці,  витрати готівки на різні  потреби, крім заробітної плати, допомог за тим- часовою непрацездатністю,  стипендій  і премій.

 

 

 

2. Ліміт каси, порядок і строки завдання виручки (надходжень)

 

 

Найменування показників

 

Код

Плану- ється організа- цією

 

Затвер- джено банком

1

2

3

4

1. Ліміт залишку готівки

 

 

 

2. Порядок здавання виручки (над- ходжень)

 

 

 

3. Строки здавання виручки (над- ходжень)

 

 

 

 

Керівник підприємства        Керівник установи банку

Головний (старший)  бухгалтер

«          »          20    р.             «          »          20    р.

 

 

Подпись: ЧЕ К ДІЙ СНИ Й ПРОТЯГ ОМ 10 ДНІВ, НЕ ВРАХОВУЮЧИ  ДНЯ ВИ ДАЧІɩɨɞɚɜɟɰɶ ɱɟɤɚ

ɄɈɊȱɇȿɐɖ ɑȿɄȺ         ȽɊɈɒɈȼɂɃ ɑȿɄ            Ʉ ɀ 3 4 8 0 9 7 9

Ʉ ɀ 3 4 8 0 9 7 9         ɇȺ

             _

ɧɚ        ɫɭɦɚ ɰɢɮɪɚɦɢ  ʋ ɪɚɯɭɧɤɭ ɩɨɞɚɜɰɹ ɱɟɤɚ

 

Ʉ ɀ 3 4 8 0 9 7 9

ȼ ɄȺɋɍ – ɤɨɧɬɪɨɥɶɧɚ ɦɚɪɤɚ

 

"     "    _200__ɪ.

            "     _"_            _200_ɪ.            Ɇȱɋɐȿ

ȾɅə ɇȺɄɅȿɘȼȺɇɇə

 

ɑȿɄ  ȼɂȾȺɇɂɃ             ɦɿɫɰɟ ɜɢɞɚɱɿ   ɱɢɫɥɨ   ɦɿɫɹɰɶ ɫɥɨɜɚɦɢ

ɤɨɦɭ      ɧɚɣɦɟɧɭɜɚɧɧɹ ɭɫɬɚɧɨɜɢ ɛɚɧɤɭ

ɄɈɇɌɊɈɅɖɇɈȲ ɆȺɊɄɂ

 

ɉɿɞɩɢɫɢ:  ɁȺɉɅȺɌɂɌɖ 

ɤɨɦɭ

ɩɟɪɲɢɣ

 

ɞɪɭɝɢɣ

ɑȿɄ  ɈȾȿɊɀȺȼ

"    "     _200__ɪ.

Ɇɿɫɰɟ ɩɟɱɚɬɤɢ ɩɨɞɚɜɰɹ ɱɟɤɚ

 

ɫɭɦɚ ɫɥɨɜɚɦɢ

 

Подпись: Тема 2Подпись: 38Подпись: Модуль 1

ɩɿɞɩɢɫ    ɉȱȾɉɂɋɂ

 

ЗВОРОТНЯ СТОРОНА ЧЕКА

 

ɐɿɥɿ ɜɢɬɪɚɬ

ɋɭɦɚ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ɈɉɊɂȻɍɌɄɈȼȺɇɈ ɁȺ

ɄȺɋɈɘ

Ʉɚɫɨɜɢɣ ɨɪɞɟɪ ʋ            

 

ɉɿɞɩɢɫɢ   Ɂɚɡɧɚɱɟɧɭ ɜ ɰɶɨɦɭ ɝɪɨɲɨɜɨɦɭ ɱɟɤɭ ɫɭɦɭ ɨɞɟɪɠɚɜ            

(ɩɿɞɩɢɫ)

"   _"    ɪ.

 

ȼȱȾɆȱɌɄɂ, ɓɈ ɁȺɋȼȱȾɑɍɘɌɖ ɈɋɈȻɍ ɈȾȿɊɀɍȼȺɑȺ

ɉɪɟɞ’ɹɜɥɟɧɢɣ      ʋ         

 

Ƚɨɥɨɜɧɢɣ (ɫɬɚɪɲɢɣ)

 

 

ȼɢɞɚɧɢɣ

(ɧɚɣɦɟɧɭɜɚɧɧɹ ɞɨɤɭɦɟɧɬɚ)        (ɧɨɦɟɪ ɞɨɤɭɦɟɧɬɚ)           ɛɭɯɝɚɥɬɟɪ

(ɧɚɣɦɟɧɭɜɚɧɧɹ ɭɫɬɚɧɨɜɢ, ɹɤɚ ɜɢɞɚɥɚ ɞɨɤɭɦɟɧɬ) (ɩɿɞɩɢɫ)

 

Подпись: Організація розрахунків на підприємствахПодпись: Грошовий оборот та система грошових розрахунків підприємстваПодпись: 39"   _"    ɪ.

(ɞɚɬɚ  ɜɢɞɚɱɿ ɞɨɤɭɦɟɧɬɚ)

 

Подпись: * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *Ɏɨɪɦɚ ʋ 896

 

 

(ɧɚɡɜɚ ɭɫɬɚɧɨɜɢ ɛɚɧɤɭ-ɟɦɿɬɟɧɬɚ)

 

Ɂ  Ⱥ  ə ȼ Ⱥ   ʋ

ɜɿɞ "     "           20       ɪ.

ɌȺɅɈɇ ɍ ɄȺɋɍ

 

ɇɚɡɜɚ ɩɿɞɩɪɢɽɦɫɬɜɚ ɱɟɤɨɞɚɜɰɹ            

"      "

ɉɪɨɫɢɦɨ ɜɢɞɚɬɢ ɡ ɧɚɲɨɝɨ ɪɚɯɭɧɤɭ ʋ        

 

20    ɪ.

 

1. Ƚɪɨɲɨɜɢɯ ɱɟɤɨɜɢɯ ɤɧɢɠɨɤ    ɲɬ.        ɩɨ          ɫɬɨɪɿɧɨɤ  Ɋɨɡɪɚɯɭɧɨɤ ʋ 

(ɤɿɥɶɤɿɫɬɶ ɥɿɬɟɪɚɦɢ)     (ɤɿɥɶɤɿɫɬɶ)

2. Ɋɨɡɪɚɯɭɧɤɨɜɢɯ ɱɟɤɨɜɢɯ ɤɧɢɠɨɤ                  ɲɬ.        ɩɨ                      ɫɬɨɪɿɧɨɤ  Ⱦɥɹ ɨɮɨɪɦɥɟɧɧɹ ɨɬɪɢɦɚɧɨ ɡ ɞɟɩɨɧɭɜɚɧɧɹɦ ɥɿɦɿɬɭ ɡ             ɪɚɯɭɧɨɤ                        (ɜɤɚɡɚɬɢ ɧɨɦɟɪ ɪɚɯɭɧɤɭ)                       ɱɟɤɨɜɢɯ ɤɧɢɠɨɤ:

ɞɥɹ ɪɨɡɪɚɯɭɧɤɿɜ           

(ɞɥɹ ɹɤɢɯ ɪɨɡɪɚɯɭɧɤɿɜ ɚɛɨ ɧɚɡɜɚ ɩɨɫɬɚɱɚɥɶɧɢɤɚ)

 

Ʌɿɦɿɬ ɜɫɬɚɧɨɜɥɟɧɢɣ ɭ ɫɭɦɿ         

1. Ƚɪɨɲɨɜɢɯ      ɲɬ.

 

(ɰɢɮɪɚɦɢ)       ɡ ʋ      

ɑɟɤɢ ɡɨɛɨɜ’ɹɡɭɽɦɨɫɶ ɡɛɟɪɿɝɚɬɢ ɩɿɞ ɤɥɸɱɟɦ, ɭ ɛɟɡɩɟɱɧɨɦɭ ɜɿɞ ɩɨɠɟɠɿ ɿ ɤɪɚɞɿɠɤɢ ɩɪɢɦɿɳɟɧɧɿ

 

 

ɑɟɤɨɜɿ ɤɧɢɠɤɢ ɞɨɜɿɪɹɽɦɨ ɨɬɪɢɦɚɬɢ ɧɚɲɨɦɭ ɩɪɚɰɿɜɧɢɤɭ       ,

ɞɨ ʋ     

 

ɩɿɞɩɢɫ ɹɤɨɝɨ        ɡɚɫɜɿɞɱɭɽɦɨ .    2. Ɋɨɡɪɚɯɭɧ.    ɲɬ.

ɡ ʋ      

ɉɟɱɚɬɤɚ ɬɚ ɩɿɞɩɢɫɢ ɤɥɿɽɧɬɚ.      ɞɨ ʋ     

Ʉɚɫɿ:  ɜɤɚɡɚɧɭ ɜ ɡɚɹɜɿ ɤɿɥɶɤɿɫɬɶ ɱɟɤɨɜɢɯ ɤɧɢɠɨɤ ɜɢɞɚɬɢ.     Ȼɭɯɝɚɥɬɟɪ (ɨɩɟɪɚɰɿɣɧɢɣ

 

Ʉɟɪɿɜɧɢɤ ɭɫɬɚɧɨɜɢ ɛɚɧɤɭ            Ƚɨɥɨɜɧɢɣ ɛɭɯɝɚɥɬɟɪ   

Ƚɪɨɲɨɜɿ ɱɟɤɨɜɿ ɤɧɢɠɤɢ ɡ ɛɥɚɧɤɚɦɢ ɡɚ ʋʋ       

ɩɪɚɰɿɜɧɢɤ)      

 

(ɜɿɞ – ɞɨ)          ɑɟɤɨɜɿ ɤɧɢɠɤɢ ɡ ɩɟɪɟɪɚɯɭɜɚɧɧɹɦ

 

Ɋɨɡɪɚɯɭɧɤɨɜɿ ɱɟɤɨɜɿ ɤɧɢɠɤɢ ɡ ɛɥɚɧɤɚɦɢ ɡɚ ʋʋ        

(ɜɿɞ – ɞɨ)

ɤɿɥɶɤɨɫɬɿ ɱɟɤɿɜ ɜɿɞ ɛɭɯɝɚɥɬɟɪɚ

 

ȼɢɞɚɜ ɤɚɫɢɪ    

Ɉɬɪɢɦɚɜ            

 

Ʉɚɫɢɪ 

 

Подпись: Тема 2Подпись: 40Подпись: Модуль 1Ɂ ɩɨɪɹɞɤɨɦ ɡɚɩɨɜɧɟɧɧɹ ɬɚ ɜɢɤɨɪɢɫɬɚɧɧɹ ɱɟɤɨɜɨʀ ɤɧɢɠɤɢ ɨɡɧɚɣɨɦɥɟɧɢɣ

ɉɿɞɩɢɫ ɤɥɿɽɧɬɚ   

 

 

 

ɄɈɊȱɇȿɐɖ ɊɈɁɊȺɏɍɇɄɈȼɈȽɈ

ɑȿɄȺ

ɊɈɁɊȺɏɍɇɄɈȼɂɃ ɑȿɄ

(ɱɟɤɨɞɚɜɟɰɶ)

* * * * * * * * * * * * * * * * *

*          0401006          *

* * * * * * * * * * * * * * * * *

 

 

ɋɟɪɿɹ     ʋ         

ȱɞɟɧɬɢɮɿɤɚɰɿɣɧɢɣ ɤɨɞ (ɧɚɡɜɚ ɛɚɧɤɭ-ɟɦɿɬɟɧɬɚ, ɆɎɈ ʋ)

* * * * * * * * * * * * *

*          *          ɋɟɪɿɹ     ʋ          Ⱦ-ɬ ɪɚɯ. ʋ       

* * * * * * * * * * * * *          Ʉ-ɬ ɪɚɯ. ʋ      

 

 

Подпись: * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *Подпись: * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *"_      "             20        ɪ.          ɧɚ       

 

"           "           20       ɪ.

 

(ɫɭɦɚ ɰɢɮɪɚɦɢ)            (ɞɚɬɚ ɜɢɞɚɱɿ)

 

ɉɿɞɩɢɫ ɛɚɧɤɭ

 

 

(ɤɨɦɭ)    Ʉɨɦɭ    

(ɧɚɡɜɚ ɱɟɤɨɞɟɪɠɚɬɟɥɹ)

(ɩɥɚɬɢɬɢ ɡɚ ɳɨ) ɋɩɥɚɬɿɬɶ ɡɚ ɰɢɦ ɱɟɤɨɦ           

(ʋʋ ɿ ɞɚɬɢ ɞɨɤɭɦɟɧɬɿɜ)    (ɡɚ ɳɨ, ɧɨɦɟɪɢ ɬɚ ɞɚɬɢ ɞɨɤɭɦɟɧɬɿɜ)

Ɂɚɥɢɲɨɤ ɥɿɦɿɬɭ

 

 

ɋɩɢɫɚɧɨ ɡɚ ɱɟɤɨɦ

ɋɭɦɚ ɥɿɬɟɪɚɦɢ

 

 

Ɂɚɥɢɲɨɤ ɥɿɦɿɬɭ

ɞɨ ɧɚɫɬɭɩɧɨɝɨ ɱɟɤɚ        Ɇɿɫɰɟ ɫɤɥɚɞɚɧɧɹ ɱɟɤɚ           

 

 

Ⱦɚɬɚ "      "

 

20        ɪ.          ɉɿɞɩɢɫ ɱɟɤɨɞɚɜɰɹ

 

Подпись: Організація розрахунків на підприємствахПодпись: Грошовий оборот та система грошових розрахунків підприємстваПодпись: 41ɋɭɦɚ ɥɿɬɟɪɚɦɢ   * * * * * * *

*    Ɇ.ɉ.    *

* * * * * * *

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

ɋɟɪɿɣɧɢɣ ʋ        * *ɏ*Ɋɚɯɭɧɨɤ ʋ          * *ɏ*ɋɭɦɚ        * * ɏ*ʋ ɆɎɈ ɛɚɧɤɭ      * *ɏ*Ɍɟɤɫɬ* *

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

 

ɁȼɈɊɈɌɇȺ ɋɌɈɊɈɇȺ ɑȿɄȺ

 

 

Ɇɿɫɰɟ ɤɚɥɟɧɞɚɪɧɨɝɨ ɲɬɟɦɩɟɥɹ

* * * * * * * * * * * * * * * * * * *

*          *

*          *

*          *

*          *

*          *

* * * * * * * * * * * * * * * * * * *

ɩɨɫɬɚɱɚɥɶɧɢɤɚ

(ɩɿɞɩɢɫ ɭɩɨɜɧɨɜɚɠɟɧɨʀ ɨɫɨɛɢ, ɱɟɤɨɞɟɪɠɚɬɟɥɹ ɳɨ ɩɪɢɣɦɚɽ ɪɨɡɪɚɯɭɧɤɨɜɢɣ ɱɟɤ ɜ ɨɩɥɚɬɭ

 

Подпись: * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *Ɇɿɫɰɟ ɞɥɹ ɲɬɟɦɩɟɥɹ

* * * * * * * * * * * * *

*          *

*          *

*          *

*                                   * ɩ      *                                   * ɨ      * * * * * * * * * * * * * ɥ                       ɩɨɫɬɚɱɚɥɶɧɢɤɚ

ɟ

 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

*

*          ȼ ȱ  Ⱦ  Ɇ ȱ  Ɍ Ʉ  ɂ  Ȼ Ⱥ  ɇ Ʉ  ɍ

*

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

*

*          ɩ ɪ ɨ       ɩ ɪ ɢ  ɱ   ɢ  ɧ  ɢ             ɧ  ɟ ɫ ɩ ɥ  ɚ  ɬ ɢ

*

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

*          *

*          *

*          *

*          *

*          *

*          *

 

ɩ

ɞ

 

ɿ           ȼɿɞɦɿɬɤɚ ɜɥɚɫɧɢɤɚ ɤɧɢɠɤɢ ɩɪɨ ɩɟɪɟɜɿɪɤɭ

ɩɪɚɜɢɥɶɧɨɫɬɿ ɜɢɤɨɪɢɫɬɚɧɧɹ

ɩ

ɢ ɫ ɚ ɧ ɧ ɹ

 

Подпись: Тема 2Подпись: 42Подпись: Модуль 1Подпись: * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *  * * * * * * * * ** * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *             Ƚɨɥɨɜɧɢɣ ɛɭɯɝɚɥɬɟɪ

Подпись: Організація розрахунків на підприємствахПодпись: Грошовий оборот та система грошових розрахунків підприємстваПодпись: 43

ПР О С Т ИЙ В Е КС Е Л Ь  №

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *          ɹ ɤ

валюта платежу         сума цифрами            ɚ ɜ

місце складання        Дата складання          ɚ

ɥ

ʺ        ʺ             20      р.   ми заплатимо проти цього векселя                     ɿ

строк платежу           ɫ

чи його наказу           ɬ

назва того, кому або за наказом кого платіж пов инен бути здійснений           ɡ ɚ

валюта            сума прописом

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

* Підлягає сплаті в                *

*          *

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

*          місце платежу            *

*          *

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

*          назва банківської установ и *

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *          Назв а, підпис і точна адреса в екселедавця

 

П Е Р Е КАЗ Н ИЙ  В Е КС Е Л Ь  №

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Ⱥ         ɹ

Ʉ    валюта  платежу             сума цифрами            ɤ

ɐ         

ȿ           Місце склада ння      Дата скла да ння        ɚ ɉ                                ɜ

Ɍ    ʺ         ʺ    20      р.    ми за платимо проти цьог о векселя      ɚ

Ɉ                       ɥ

 

ȼ                  строк платежу Ⱥ                          чи його наказу ɇ

Ɉ

ɿ ɫ ɬ

на зва тог о, кому або за нака зом кого платіж пов инен бути здійснений

ɡ

 

Подпись: Тема 2Подпись: 44Подпись: Модуль 1валюта            сума прописом          ɚ

ɉ     Пла тник             

ɿ     (трасат)     на зва

ɞ

ɩ           точна адреса

ɢ     * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

ɫ   * Підляга є спла ті в          _*

ɬ

 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * ɩ  *                      місце платежу                       * ɥ     * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * ɚ      *           на зва ба нків ської установ и         *

ɧ     *   *

ɢ     * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *   Назв а, підпис і точна адреса  в екселеда вця

Організація розрахунків на підприємствах

Контрольні питання до теми

1. Що  включається  в поняття  «грошовий  оборот підприєм- ства».

2. Охарактеризуйте особливості безготівкових розрахунків.

3. Охарактеризуйте розрахунки за платіжними дорученнями.

4. Дайте характеристику розрахункам за товарними опера- ціями.

5. Охарактеризуйте  розрахунки за нетоварними  розрахун- ками.

6. Сформулюйте визначення «векселя» і охарактеризуйте  век- сельну форму розрахунків.

7. Дайте характеристику акредитивній формі розрахунків.

8. Охарактеризуйте порядок відкриття банківських рахунків.

9. Дайте характеристику депозитним рахункам.

10. Дайте характеристику позичковому рахунку.

11. Охарактеризуйте  розрахунковий і поточний  рахунок  під- приємства.

12. Який порядок проведення касових  операцій на підприєм- стві.

13. Охарактеризуйте сферу застосування готівкових розрахун- ків.

14. Що таке «норма регулювання обігу готівки»?

15.  Ким   і як   здійснюється   контроль   за  дотриманням розрахунково-платіжної дисципліни.

16. Які штрафні санкції застосовуються до підприємств-поруш- ників норм регулювання обігу готівки.

Тестові завдання

1. Грошові кошти підприємств — це:

а) фінансові ресурси, які знаходяться на підприємстві;

б) засоби у вигляді грошей, які знаходяться в касі підприємства і на рахунках підприємства;

в) вартість відпущеної покупцеві продукції.

2. За чиїм розпорядженням здійснюється витрачання грошових коштів підприємства?

а) установи банку;

 

б) керівника підприємства;

в) вищого органу управління.

3. Скільки поточних рахунків і в яких установах банків має право відкривати підприємство?

а) один рахунок  в одній установі банку;

б) два рахунки в одній установі банку;

в) декілька рахунків в різних установах банку.

4. Готівкові розрахунки — це:

а) списання коштів з рахунку платника;

б) розрахунки за яких платіж не гарантується;

в) латежі готівкою між  фізичними та юридичними особами за продукцію, роботи та послуги;

г)  розрахунки, що здійснюються в одному регіоні.

5.Платіжне доручення — це:

а) документ, що містить доручення чекодавця банку переказати з рахунку певну суму грошей;

б) письмове боргове зобов’язання,  яке дає право вимагати від боржника сплати відповідної суми;

в) письмове доручення платника банку про списання з його ра- хунку певної суми і переказування її на рахунок  одержува- ча;

г)  комбінований документ,  що містить  доручення платника і вимогу постачальника.

6. Програмно технічний комплекс «клієнт — банк» забезпе- чує:

а) одержання кредитів;

б) ведення поточного стану рахунку клієнта;

в) контроль за дотриманням платіжної дисципліни.

7. Доміцильований вексель — це вексель…

а) що підлягає сплаті негайно;

б) що сплачується третьою особою;

в) строковий вексель.

 

8. Хто такий ремітент?

а) векселедавець; б) ласник векселя; в) третя особа.