Фінанси підприємств - Навчальний посібник (Непочатенко О. О.)

Тема 10. фінансове планування на підприємствах

Питання для вивчення

1. Фінансова стратегія підприємства.

2. Зміст та методи фінансового планування.

3. Зміст поточного фінансового планування.

4. Зміст і значення оперативного фінансового планування.

5. Бюджетування в системі оперативного планування.

6. Контролінг.

Основні терміни та поняття: баланс доходів і витрат; біз- нес — план; Бюджетування; контролінг; платіжний календар; перспективне фінансове планування; поточний фінансовий план; оперативний фінансовий план; фінансовий план; фінансове плану- вання; фінансова стійкість; фінансова стратегія.

За умов ринкової економіки, самостійності підприємств, їхньої відповідальності за результати діяльності виникає об’єктивна необ- хідність визначення тенденцій розвитку фінансового стану та пер- спективних фінансових можливостей. На вирішення таких питань і спрямовано фінансову стратегію підприємства.

На сьогодні потреба формування фінансової стратегії є важли- вим складником успішного функціонування будь-якого  підпри- ємства незалежно від розміру,  організаційно-правової форми та виду діяльності.

Фінансова стратегія представляє собою визначення довгостро- кової мети фінансової діяльності  підприємства,  вибір найбільш ефективних способів і шляхів їх досягнення.

Завданнями фінансової стратегії є:

–   визначення способів проведення успішної фінансової страте- гії та використання фінансових можливостей;

–   визначення  перспективних фінансових взаємовідносин із суб’єктами господарювання, бюджетом, банками та іншими фінансовими інститутами;

–   фінансове забезпечення операційної та інвестиційної діяль- ності на перспективу;

 

–   вивчення економічних та фінансових можливостей імовірних конкурентів, розробка та здійснення  заходів щодо забезпе- чення фінансової стійкості;

–   розробка способів виходу із кризового стану та методів управ- ління за умов кризового стану підприємств.

Розробка фінансової стратегії — це галузь фінансового плану- вання.

Фінансове планування займає важливе місце в системі фінансо- вого менеджменту, яка включає планування, організацію, мотива- цію й контроль  діяльності  підприємства.  Об’єктами фінансового планування виступають:

1) рух фінансових ресурсів;

2) фінансові відносини, які виникають при формуванні, розпо- ділі та використанні фінансових ресурсів;

3) вартісні  пропорції, які утворюються в результаті розподілу фінансових ресурсів.

Фінансове планування — це процес систематичної підготовки управлінських рішень,  які прямо чи опосередковано впливають на обсяги фінансових ресурсів, узгодження джерел формування та напрямків використання, згідно виробничих, маркетингових планів, а також показників діяльності підприємства в плановому періоді,  і які забезпечують вирішення завдань найбільш  раціо- нальним шляхом.

Техніка фінансового планування починається з визначення ці- лей фінансової політики підприємства розробки фінансової страте- гії і тактики. Головною метою фінансової політики підприємства, є підвищення ефек-тивності системи управління фінансами, а голо- вними завданнями є максимізація прибутку, оптимізація витрат та структури капіталу, забезпе-чення його фінансової стійкості, до- сягнення прозорості фінансового стану, забезпечення інвестиційної привабливості підприємства та створення ефективного механізму управління останнім.

Початковим етапом фінансового планування  є фінансове про- гнозування, яке полягає у визначенні  можливого  фінансового стану підприємства  на перспективу. На відміну  від фінансового планування, прогнозування передбачає розробку альтернативних фінансових показників та параметрів, використання яких, відпо- відно до тенденцій зміни  ситуації  на ринку, дає змогу визначити

 

один з варіантів  розвитку  подій та їх вплив на фінансовий стан підприємства.

Тобто, при фінансовому прогнозуванні оцінюються  можливі майбутні фінансові наслідки  рішень,  які приймаються, а при фі- нансовому плануванні фіксуються  фінансові показники, які під- приємство намагається отримати у майбутньому та формалізуються шляхи їх досягнення. Фінансове планування направлено, з одного боку, на запобігання помилкових дій у діяльності підприємства, з іншого — на зменшення числа невикористаних можливостей.

Традиційно, фінансові плани поділяють на:

–   стратегічні,

–   поточні,

–   оперативні.

Кожний з них має своє чітке призначення, певний ступінь дета- лізації та форму реалізації.

Так,  стратегічне фінансове планування визначає найважли- віші  показники, пропорції  та темпи розширеного відтворення й є головною формою реалізації мети підприємства.  Стратегічне фі- нансове планування  включає  розробку фінансової стратегії  під- приємства та прогнозування фінансової діяльності на основі яких визначається фінансова політика підприємства  за конкретними напрямками фінансової діяльності.

Система поточного фінансового планування  базується на роз- робленій фінансовій стратегії та фінансовій політиці за окремими аспектами фінансової діяльності й пов’язана з розробкою конкрет- них видів поточних фінансових планів, які дають можливість під- приємству визначити на поточний період всі джерела фінансування його розвитку, сформувати структуру доходів й витрат, забезпечити постійну платоспроможність, а також визначити структуру активів та капіталу на кінець планового періоду.

Результатом поточного фінансового планування є розробка трьох основних планів: звіту про прибутки й збитки, руху грошо- вих коштів, бухгалтерського балансу.

З метою контролю за фактичними надходженнями й їх викорис- танням необхідне оперативне фінансове планування, яке включає складання й виконання платіжного календаря, касового плану та розрахунок  потреб в короткострокових залученнях  коштів чи їх ефективне короткострокове розміщення.

 

Фінансове планування в залежності від напрямку використання джерел інформації поділяють на чотири види: реактивне, інактив- не, преактивне, інтерактивне.

–   реактивне (орієнтація на минуле) — базується на досвіді по- передніх періодів, який може бути з успіхом використаний в умовах стабільного бізнесу;

–   інактивне (орієнтація на сучасне) — базується на збереженні існуючих позицій бізнесу на максимально тривалий термін;

–   преактивне (орієнтація на майбутнє) — дозволяє забезпе- чити  ефективне управління при умові отримання  точних прогнозів. З метою найбільш якісної оцінки результатів, що плануються, доцільно було б враховувати й орієнтуватись на оптимальний  взаємний вплив та взаємодію перерахованих раніше видів, тобто інтерактивне. Це єдина методологія, яка відкрито направлена на ефективну взаємодію: минулого до- свіду, об’єктивної оцінки існуючого стану справ, поставлення реальних завдань на майбутнє й вибору оптимального шляху досягнення останнього.

У фінансовому плануванні використовується балансовий метод. Його зміст полягає в тім, що не тільки балансуються підсумкові по- казники доходів і витрат, а для кожної статті витрат зазначаються конкретні джерела покриття. При цьому використовуються різні способи: нормативний, розрахунково-аналітичний, оптимізації планових рішень,  економіко-математичного моделювання. Суть нормативного способу фінансового планування полягає в тім, що на основі встановлених фінансових норм та техніко-економічних нормативів розраховується потреба суб’єкта підприємницької ді- яльності у фінансових ресурсах та визначаються джерела цих ре- сурсів. Згаданими нормативами є ставки податків, ставки зборів та внесків, норми амортиза-ційних відрахувань, норми оборотних коштів. Норми та нормативи бувають галузевими, регіональними та індивідуальними. За використання розрахунково-аналітичного методу планові показники розраховуються на підставі аналізу фак- тичних фінансових показників, які беруться за базу, та їх зміни в плановому періоді.

Одним з напрямків фінансового управління, який позитивно зареко-мендував себе на підприємствах з розвиненою ринковою економікою є бюджетування, яке можна подати як інтегровану систему складання бюджетів, поточного контролю за їх виконан- ням, обліку  відхилень фактичних показників від бюджетних  та

 

 

аналізу причин суттєвих відхилень. При цьому бюджет підпри- ємства є засобом балансування доходів та витрат, надходжень і виплат грошових коштів.

В основі концепції бюджетування покладено забезпечення успішного функціонування підприємства  способом погодження стратегічних планів з поточними та оперативними; координації й інтеграції поточних  планів за різними напрямками бізнесу; ство- рення системи якісного інформаційного забезпечення менеджерів різних рівнів  управління в необхідні терміни;  створення системи контролю за виконанням фінансових планів.

Бюджетування як систему фінансового управління можна пода- ти у вигляді взаємопов’язаних економічних, аналітичних та фінан- сових блоків, які об’єднують заходи, що необхідні для ефективної діяльності підприємств (рис. 10.1).

На зазначеному рисунку інвестиційне, фінансове та операційне бюджетування базуються на інформаційно-аналітичному підґрун- ті й є результуючим  етапоми інформаційної системи прийняття управлінських рішень.

Бюджетування хоча й тісно взаємодіє з плануванням, зокре- ма фінан-совим, але за охопленням елементів з підготовки управ- лінських рішень має більш об’ємнішу сферу функціонування. В основі бюджетування покладено інтегрований підхід до основних функцій управління: прогнозування та планування, організації, обліку, контролю, регулювання, аналізу. Схематично послідовність взаємозв’язку функцій управління відображено на рисунку 10.2.

Рис. 10.1. Система фінансового управління підприємством мінімальної конфігурації

 

 

Рис. 10.2. Взаємозв’язок функцій управління

Слід пам’ятати, що структура системи бюджетів та ступінь  де- талізації  її складових,  визначається особливостями виробничого процесу (в тому числі, видом продукції та послуг, методами вироб- ництва й маркетингу); організаційної структури; організації систе- ми бухгалтерського обліку, виробничого й фінансового контролю; інформаційними потребами менеджменту; розмірами підприємства й тим, що є предметом бюджетування; кваліфікацією керівників і тих хто розробляє бюджети.

Важливим елементом бюджетування є контроль. Контроль — це зворотній бік бюджетування. Ієрархічна система бюджетів підпри- ємства дозволяє встановити жорсткий контроль за надходженням і витрачанням  коштів, створити реальні умови для вироблення ефективної фінансової стратегії.

Бюджет є основою для контролю.  Це проявляється в тому, що по мірі  реалізації закладених у бюджеті планів контролюються фактичні результати діяльності підприємства. Бюджетний контр- оль здійснюється через порівняння фактичних показників з плано-

 

вими. Основна увага приділяється показникам, які відхиляються від планових та з’ясовуються  причини цих відхилень.  Це один з способів одержання всебічної інформації  про діяльність  підпри- ємства, перевірки виконання бюджетів.

Однією з причин  виникнення кризової  ситуації  на багатьох українських підприємствах є низький рівень менеджменту. Саме некваліфіковані та помилкові дії керівництва привели велику кіль- кість  суб’єктів господарювання на межу банкрутства.  Істотним фактором, який зумовлює прийняття неправильних управлінських рішень,  є відсутність на вітчизняних підприємствах ефективної системи контролінгу.

Поняття контролiнг походить від англійського «to control», яке в економічному розумінні означає управління, спостереження, контроль.

Контролінг — це система орієнтована на майбутній розвиток під- приємства. Його завданням є орієнтація управлінського процесу на максимізацію прибутку і вартості капіталу при мінімізації ризику та збереженні ліквідності й платоспроможності підприємства.  Він є базою управління і ґрунтується  на економічній системі, система- тичності управління і автоматизованому порядкові управління. За відсутності  хоч би однієї складової система управління не є контр- олінгом.

Крім  того, контролінг розглядається як система спостережен- ня та вивчення поведінки  внутрішнього економічного механізму підприємства і розробки шляхів для досягнення мети, яка стоїть перед підприємством.

Багато підприємств стикаються з проблемою відсутності логіч- ного поєднання стратегічних цілей та оперативних  завдань, які виконуються окремими  працівниками і структурними підрозді- лами. Довгострокове стратегічне планування  та короткострокове річне бюджетування досить часто розглядаються як два паралельні, навіть дещо автономні процеси. Під час контролю головна увага зо- середжується на дотриманні бюджетних показників без прив’язки їх до стратегічних цілей, що ставить під загрозу їх досягнення.  З іншого  боку, виявляється,  що для реалізації певних оперативних завдань відсутні необхідні ресурси або їх бюджет надто дефіцитний. Для подолання такого роду слабких місць в сучасному контролін- гу рекомендується впроваджувати в конкретні оперативні заходи спеціальний  інструментарій забезпечення трансформації страте-

 

гічних цілей. Взаємоузгодженість окремих  цільових  показників стратегічного та оперативного контролінгу досягається в результаті побудови інтегрованої  системи довгострокового та оперативного планування. Структурно-логічна схема планування в рамках сис- теми контролінгу наведена на рис. 10.3.

Практичні завдання

Завдання 10.1. Складання фінансового плану державного під- приємства.

Вихідні дані: Дані завдань: 4.4; 6.1; 6.9; 8.3; 4.5 (таблиця 4.5.2). Сума внесків у державні  цільові  фонди складає: у фонд держав- ного пенсійного  страхування  — 1314 тис.грн, у фонд соціального страхування  — 140 тис.грн, у фонд страхування  на випадок без- робіття — 86 тис.грн.

Сума довгострокових  фінансових інвестицій передбачається в обсязі 327,6 тис. грн.  Поквартально  сума розподіляється у та- ких пропорціях: 1 кв. — 18,0 \%; 2 кв. — 27,0 \%; 3 кв. — 30,0 \%;

4 кв. — 25,0 \%.

Рис. 10.3. Порядок планування в рамках системи контролінгу

 

Розмір повернення довгострокових кредитів банку передбачаєть- ся в сумі 50,0 тис.грн. Розподіляється рівними долями у першому та третьому кварталах.

Обсяг повернення інших довгострокових зобов’язань передбача- ється у сумі 116,0 тис.грн. Розподіляється: 1 кв. — 35,0 \%; 2 кв. —

17,0 \%; 3 кв. — 34,0 \%; 4 кв. — 14,0 \%.

Повернення короткострокових кредитів банку передбачається в сумі 300 тис.грн. Розподіляється: 1 кв. — 15,0 \%; 2 кв. — 33,0 \%;

3 кв. — 12,0 \%; 4 кв. — 40,0 \%.

Погашення податкової заборгованості, яка була у підприємства на початок планового року, передбачається в сумі 231 тис.грн, що- квартально вона розподіляється в такому порядку: 1 і 4 кв. — по

22,0 \%; 2 і 3 кв. — по 28, 0 \%.

Сума інших обов’язкових платежів, яку  планує погасити під- приємство  в плановому році  — 59,0  тис.грн. Розподіляється:

1,2,3 квартали — по 15,0 тис.грн, 4 квартал — 14 тис.грн.

Річна сума прибутку від звичайної діяльності поквартально роз- поділяється так: 1 кв. — 24,0 \%, 2 кв. — 26,0 \%, 3 кв. — 26,0 \%,

4 кв. — 24,0 \%.

Загальна сума прибутку минулих років складає 352,0 тис.грн. Роз-поділяється по кварталах вона рівномірно.

Обсяг капітальних вкладень як в цілому, так і по окремих видах поквартально має такий розподіл:

–   капітальне  будівництво:  1 кв. — 20,0  \%,  2 кв. — 27,0  \%,

3 кв. — 28,0 \%, 4 кв. — 25,0 \%;

–   придбання основних засобів передбачається рівними долями у всіх кварталах;

–   модернізація і реконструкція основних засобів передбачаєть- ся у рівних обсягах у кожному кварталі.

Поточних фінансових інвестицій та інших витрат у підприєм- ства не передбачається.

Податок на прибуток розраховується в установленому порядку за ставкою.  Щоквартальний розподіл податку  на прибуток: 1 та

4 квартали — 24,0 \% від річної  суми; 2 та 3 квартали — 26,0 \%

від річної суми податку.

Необхідно: скласти фінансовий план державного підприємства в таблиці 10.1.1.

Методичні вказівки: фінансовий план державного підприєм- ства — це таблиця, в якій відображаються обсяги надходжень і напрями  використання фінансових ресурсів підприємства  в за-

 

планованому році. Він містить  п’ять  розділів.  У першому розділі відображаються джерела формування і над-ходження  коштів, а в наступних розділах — відповідні види витрат, які фінансуються за рахунок  передбачуваних в плані джерел їх покриття.

Складається фінансовий план на рік з розбивкою по кварталах. В основі складання фінансового плану лежить балансовий метод,

тобто ув’язування витрат із джерелами їх фінансування.

Після  заповнення всіх рядків  доходної частини  фінансового плану звіряються  загальні їх суми. Сума джерел формування та надходження коштів повинна дорівнювати витратам (сума прирос- ту активів + сума повернення залучених коштів + суми внесення обов’язкових платежів до бюджету та державних цільових фондів + суми погашення податкової заборгованості та інших обов’язкових платежів).

Таблиця 10.1.1

Фінансовий план державного підприємства

 

 

Показники

 

Код

Пла- новий рік, всього

В тому числі по кварталах

 

1

 

2

 

3

 

4

1

2

3

4

5

6

7

1. Джерела формування та надходження коштів

Прибуток від звичайної діяльності до оподаткування

 

010

 

 

 

 

 

Нерозподілений прибуток минулих років

 

020

 

 

 

 

 

Амортизаційні відрахування

030

 

 

 

 

 

Довгострокові кредити банків

040

 

 

 

 

 

Інші  довгострокові   фінансові зобов’язання

 

050

 

 

 

 

 

Інші довгострокові зобов’язання

060

 

 

 

 

 

Короткострокові кредити банків

070

 

 

 

 

 

Суми авансів, одержаних від поста- вок продукції

 

080

 

 

 

 

 

Векселі видані

090

 

 

 

 

 

Товари, послуги, отримані на умо- вах відстрочки платежу

 

100

 

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

Цільове фінансування і цільові надходження, всього

 

110

 

 

 

 

 

В тому числі

 

 

 

 

 

 

Субсидії,  асигнування з бю- джету

 

111

 

 

 

 

 

Кошти спеціальних цільових фондів

 

112

 

 

 

 

 

Інші джерела

120

 

 

 

 

 

2. Приріст активів підприємства

Капітальні інвестиції, всього

130

 

 

 

 

 

У тому числі:

 

 

 

 

 

 

Капітальне будівництво

131

 

 

 

 

 

Придбання основних засобів

132

 

 

 

 

 

Придбання інших необоротних активів

 

133

 

 

 

 

 

Придбання  нематеріальних активів

 

134

 

 

 

 

 

Модернізація,  модифікація основних засобів

 

140

 

 

 

 

 

Довгострокові фінансові інвес- тиції

 

150

 

 

 

 

 

Приріст оборотних активів під- приємства

 

160

 

 

 

 

 

Поточні фінансові інвестиції

170

 

 

 

 

 

Інші витрати

180

 

 

 

 

 

3. Повернення залучених коштів

Всього

190

 

 

 

 

 

у тому числі:

 

 

 

 

 

 

Довгострокові кредити банків

191

 

 

 

 

 

Інші довгострокові  фінансові зобов’язання

 

192

 

 

 

 

 

Інші    довгострокові зобов’язання

 

193

 

 

 

 

 

Короткострокові зобов’язання банків

 

194

 

 

 

 

 

Повернення позик, кредитів та інших коштів, отриманих  на зворотній основі з бюджету

 

195

 

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

Відшкодування витрат бюджету, пов’язаних з ви- конанням гарантійних зобов’язань

 

196

 

 

 

 

 

4. Витрати, пов’язані з внесенням обов’язкових платежів до бю- джету та державних цільових фондів

Сплата поточних  податків і обов’язкових платежів  до бюджету, всього

 

200

 

 

 

 

 

У тому числі:

 

 

 

 

 

 

Податок на прибуток

201

 

 

 

 

 

Інші податки та обов’язкові платежі

 

202

 

 

 

 

 

Внески до державних цільо- вих фондів, всього

 

210

 

 

 

 

 

В тому числі:

 

 

 

 

 

 

Внески на загально- обов’язкове державне пен- сійне страхування

 

211

 

 

 

 

 

Внески  на соціальне стра- хування

 

212

 

 

 

 

 

Внески  на страхування  на випадок безробіття

 

213

 

 

 

 

 

Погашення податкової за- боргованості, яка виникла на початок планового року, у тому числі реструктуризо- вані та відстрочені суми, що підлягають сплаті в плано- вому році

 

214

 

 

 

 

 

Інші обов’язкові платежі

220

 

 

 

 

 

5. Покриття збитків минулих років

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Контрольні питання до теми

1. Назвіть у чому сутність фінансового планування?

2. Що є призначенням  фінансового планування?

3. Що є об’єктом фінансового планування?

4. Назвіть основні завдання, які вирішуються у процесі фінан- сового планування.

5. Назвіть показники, на яких базується фінансове плануван- ня.

6. Назвіть види витрат, які відображаються у фінансовому плані державного підприємства.

7. Назвіть порядок складання та затвердження фінансового пла- ну державного підприємства.

Тестові завдання

1.Балансовий метод — це:

а) економіко — математичне моделювання;

б) нормативний метод;

в) метод балансування підсумкових показників.

2.Оперативне фінансове планування необхідне підприємству для:

а) контролю за платоспроможністю підприємства;

б) фінансового забезпечення інвестиційної діяльності;

в) фінансового забезпечення загального розвитку  підприєм- ства.

3.Фінансовий бюджет включає:

а) бюджет грошових коштів;

б) виробничий бюджет в) бюджет продаж.

4.Операційний бюджет включає:

а) Валовий прибуток;

б) бюджет виробництва;

в) бюджет капітальних інвестицій.

 

5. Фінансове планування — це:

а) розрахунок надходжень грошових коштів від реалізації про- дукції, послуг і інших видів діяльності підприємства;

б) розрахунок надходжень і розподілу прибутку;

в) визначення об’ємів надходжень відповідних видів фінансо- вих ресурсів і їх розподіл по напрямках використання в пла- новому році.

6. Фінансовий план –це:

а) таблиця, в якій відображаються об’єми надходжень і витрат грошових коштів в плановому році;

б) таблиця, в якій відображаються об’єми надходжень і напря- ми використання фінансових ресурсів підприємства в плано- вому році;

в) таблиця, в якій відображається рух основних і оборотних фондів.

7. В склад фінансового планування входить:

а) планування об’єму виробництва і реалізації продукції;

б) планування результатів від реалізації продукції;

в) розподіл прибутку;

г)  розрахунок об’єму капіталовкладень і джерел їх покриття;

д) складання кошторисно — фінансових розрахунків по різних сферах діяльності підприємства.

8.Фінансовий план підприємства складається:

а) на квартал з помісячною  розбивкою;

б) на півріччя з поквартальною розбивкою;

в) на рік з поквартальною розбивкою;

г)  на рік з помісячною  розбивкою.

9. Строки подання складеного фінансового плану на затвер- дження в вищий орган управління:

а) до 1 березня; б) до 1 квітня; в) до 1 травня.

 

10. Складений фінансовий план державного підприємства за- тверджується вищим органом:

а) до 1 червня; б) до 1 липня; в) до 1 серпня.