Бухгалтерський облік - Навчальний посібник (Мисака Г.В., Шарманська В.М.)

Вступ

 

Фінансово-економічна складова інформаційного забезпечен­ня управління підприємством складається переважно з даних, сформованих у системі бухгалтерського обліку. Тому від прави­льного розуміння специфіки побудови і функціонування цієї сис­теми залежить здатність економіста, фінансиста, менеджера опе­ративно обирати масив релевантних облікових та звітних відомо­стей, необхідний для аналізу та прийняття ефективних управлін­ських рішень. Ця обставина зумовлює виняткову значущість ви­вчення курсу "Бухгалтерський облік" студентами необлікових економічних спеціальностей вищих навчальних закладів для по­дальшого застосування теоретичних знань і практичних навичок у професійній діяльності фахівців з економіки.

Головною метою вивчення дисципліни "Бухгалтерський об­лік" є ознайомлення студентів з основами організації та ведення бухгалтерського обліку на підприємстві, висвітленні основних завдань бухгалтерського обліку, його ролі та значення у форму­ванні інформаційної бази для прийняття управлінських рішень. Особливістю оволодіння знаннями з бухгалтерського обліку є на­буття навичок самостійного виконання завдань, складання пер­винних документів, облікових регістрів і звітності, їх належного оброблення і оформлення результатів роботи. Після вивчення ку­рсу студент повинні вміти:

визначати предмет і метод бухгалтерського обліку;

аналізувати нормативно-методичну базу бухгалтерського обліку;

формулювати господарські операції;

складати бухгалтерські проведення;

заповнювати первинні документи;

формувати регістри синтетичного та аналітичного обліку;

формувати схеми документообороту;

складати фінансову звітність суб'єкта господарювання;

•           аналізувати показники фінансової звітності. Представлений навчально-практичний посібник побудовано

відповідно до вимог, які висуваються до методичного забезпе­чення для підготовки фахівців у вищих навчальних закладах в умовах реформування системи вищої освіти в контексті Болонського процесу. Значну увагу в посібнику приділено поточному та модуль­ному контролю за рівнем засвоєння вивченого матеріалу, самостійній та індивідуальній роботі студентів. Зокрема, після лекційного матері­алу кожної теми наведено питання для самоконтролю, тестові та практичні завдання; для підбиття підсумків за кожним модулем передбачено контрольні роботи та наскрізна підсумкова задача. Самостійна та індивідуальна робота студентів передбачає вико­нання завдань теоретичного та практичного плану. Характерною рисою цього посібника є наявність завдань, пов'язаних із запов­ненням первинних документів, реєстрів бухгалтерського обліку та складанням фінансової звітності, усі необхідні форми яких на­ведено в Додатках. Це забезпечить поглиблення засвоєння студе­нтами теоретичного матеріалу та набуття практичних навичок роботи з документацією.